There are a total of 363 bills of lading on file for HK HEYU Rubber Trading Limited between December 26th, 2016 and May 19th, 2026.
Of those 363 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 363 |
|---|---|
| Shipper Records | 363 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 26th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with HK HEYU Rubber Trading Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with HK HEYU Rubber Trading Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LOGICAL BRANDS, INC. | May 2026 | 311 | 115 |
| GRAMERCY PRODUCTS, LLC | May 2026 | 3,395 | 49 |
| DOSKOCIL MFG CO. | May 2026 | 13,975 | 45 |
| WOOF PET INC | May 2026 | 153 | 23 |
| VANDERBILT HOME PRODUCTS LLC | May 2026 | 2,252 | 4 |
| PETMATE | May 2026 | 972 | 4 |
| Mar 2025 | 7 | 3 | |
| ROLF C.HAGEN INC | May 2026 | 3,334 | 2 |
| HIMUZ TRADING LLC | Mar 2026 | 544 | 2 |
| BLUE BALLS LACROSSE | Oct 2021 | 19 | 2 |
| Jan 2025 | 1 | 1 | |
| SAMSMU TRADING INC | Aug 2025 | 274 | 1 |
| Oct 2024 | 2 | 1 | |
| Oct 2024 | 6 | 1 | |
| Aug 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HK HEYU Rubber Trading Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HK GELITE INTELLIGENT TECHNOLOGY LI MITEDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jun 2022 | 153 | 0 |
| HK GLOBAL TRADING LTD | May 2026 | 152 | 3 |
| HK GONGDU CULTURAL COMMUNICATION CO | Apr 2026 | 298 | 42 |
| HK GOOD-DO INDUSTRY LIMITED | May 2026 | 117 | 5 |
| HK GRAND CANYON COMPANY LTD. | May 2026 | 456 | 44 |
| HK GRAND ENTERPRISE CO.,LTD | Apr 2026 | 111 | 2 |
| HK GRESOURCE INTELLIGENT TECHNOLOGY LIMITED | Jun 2025 | 1,738 | 0 |
| HK HC INTERNATIONAL TRADING LIMITED | Apr 2026 | 2,367 | 1 |
| HK HECHANG INTERNATIONAL TRADE LIMI | Oct 2024 | 159 | 0 |
| HK HESIN INTERNATIONAL BUSINESS CO. | May 2025 | 218 | 0 |
| HK HLC WAREHOUSES LIMITED | May 2026 | 692 | 71 |
| HK HLI TRADE LIMITED | May 2026 | 193 | 54 |
| HK HOLBEIN INC | May 2026 | 161 | 3 |
| HK HONGCHANG TRADE LIMITED | May 2026 | 118 | 117 |
| HK HUITONG RESOURCES E-COMMERCE CO. | Feb 2024 | 148 | 0 |
| HK IML TECHNOLOGY CO.,LIMITED | May 2026 | 2,341 | 125 |
| HK IMPORT TRADING INC | May 2026 | 101 | 13 |
| HK INET-SEMI TECHNOLOGIES LIMITED. | Jun 2024 | 135 | 0 |
| HK J&J GROUP LIMITED | May 2026 | 1,230 | 4 |
| HK JIANXIANG INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 223 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | EGLV149601682042 | OSTISZLAX2645314 | 1448E | House Bill | OSTI | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,395 CTN | 11,200 K | House to House | HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | LOGICAL BRANDS INC | LOGICAL BRANDS INC | PET TOYS . . . . . . |
| 2026-02-26 | OOLU2166299780 | HNLTSZ261A1717 | 161E | House Bill | HNLT | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-02-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,447 CTN | 5,560 K | House to House | HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | LOGICAL BRANDS, INC. | LOGICAL BRANDS, INC. | PET TOYS PO#PL-PSPDUALENDCAP-D,WM-HEYU-,PL, DL HS CODE: THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-01-15 | EGLV149509353631 | OSTISZLAX25C6412 | 1434E | House Bill | OSTI | 9935351 | EVER MACRO | 2026-01-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 606 CTN | 4,350 K | Container Yard | HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | LOGICAL BRANDS INC | LOGICAL BRANDS INC | PET TOYS PO DL P ST HEYU DL B DL A DL B DL B . . . . |
| 2026-01-06 | COSU6438121450 | WECDSHAWD076830 | 069E | House Bill | WECD | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-01-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,350 CTN | 3,472 KG | Container Station | HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED. | GRAMERCY PRODUCTS, LLC | PET TOYS PO# | |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | OOLU8811362010 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLFSZX04261674 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 122E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL LONDON |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9420 K |
| Weight in KG | 9,420 KG |
| Quantity | 2054 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9722953 |
| Commodity Description |
PET TOYS PO ST-HEYU-2623,ST-HEYU-2608,ST-HEYU-2611,PL4291 5A-ECOMM,ST-HEY U- 2619,WM-HEYU-2602 HS CODE:401699 |
| Shipper Name | HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.6 ERHENG ROAD ,CHILING ,HOUJIE, |
| Address Line 2 | DONGGUANGUAGNDONG , CHINA , 523000 |
| Consignee Name | LOGICAL BRANDS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4900 CENTENNIAL BLVD STE 201 |
| Address Line 2 | NASHVILLE TN 37209 USA |
| Notify Party Name | LOGICAL BRANDS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4900 CENTENNIAL BLVD STE 201 |
| Address Line 2 | NASHVILLE TN 37209 USA |
| Container Number | OOLU9722953 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYQ8681 |
| Seal Number 1 | OOLKYQ8681 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PET TOYS PO ST-HEYU-2623,ST-HEYU-2608,ST-HEYU-2611,PL4291 5A-ECOMM,ST-HEY U- 2619,WM-HEYU-2602 HS CODE:401699 |
| Marks and Numbers 1 | PO ITEM SKU DESCRIPTION MASTER PACK QTY: INNER PACK QTY: OF INNER PACK. CARTON MADE IN CHINA NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 154 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 152 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2025-03-03 |
| Tacoma, Washington | 15 | 2025-04-10 |
| Oakland, California | 15 | 2024-05-09 |
| Jacksonville, Florida | 6 | 2019-04-26 |
| Seattle, Washington | 3 | 2024-08-29 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2024-06-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 258 | 2026-05-20 |
| Xiamen China (Mainland) | 28 | 2025-10-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 25 | 2026-01-06 |
| Vung Tau Vietnam | 19 | 2025-01-27 |
| Shekou China (Mainland) | 18 | 2024-07-08 |
| All Other Viet Nam Ports | 8 | 2025-02-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2024-01-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2025-02-15 |
| Tan Cang Vietnam | 1 | 2024-11-19 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2024-11-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for HK HEYU Rubber Trading Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | FLAT RM 1405B 14 F THE BELGIAN BANK BUILDING NOS.721-725 NATHAN ROAD MONGKOK KL | 2025-10-28 | 30 |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | NO.6 ERHENG ROAD, CHILING, HOUJIE , DONGGUAN GUAGNDONG,CHINA,523000 | 2026-05-20 | 20 |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | 2025-07-19 | 14 | |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | 2025-08-04 | 11 | |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | 2025-09-27 | 2 | |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | 2025-06-28 | 1 | |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | 2025-12-15 | 1 | |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | 2025-06-12 | 1 | |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | 2025-02-15 | 56 | |
| HK HEYU RUBBER TRADING LIMITED | 2021-03-18 | 21 |
Below are the top 1 phone numbers on file for HK HEYU Rubber Trading Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-21 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for HK HEYU Rubber Trading Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-21 | 1 |