There are a total of 1,971 bills of lading on file for HSIN Foong Manufacturer SDN. BHD between October 19th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 1,971 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,971 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,969 |
| Consignee Records | 4 |
| Notify Party Records | 5 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 77 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HSIN FOONG MANUFACTURER SDN. BHD.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with HSIN Foong Manufacturer SDN. BHD, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with HSIN Foong Manufacturer SDN. BHD in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUNSET TRANSPORTATION | May 2026 | 7,098 | 122 |
| LIBERTY FURNITURE | May 2026 | 15,085 | 114 |
| TENNESSEE ENTERPRISES, INC. | Feb 2026 | 1,463 | 83 |
| RAYMOURS FURNITURE COMPANY INC. | May 2026 | 10,135 | 58 |
| RAYMOUR AND FLANIGAN | Nov 2025 | 8,211 | 52 |
| PROGRESSIVE FURNITURE INC | May 2025 | 3,104 | 31 |
| PKDC, LLC | May 2026 | 19,063 | 24 |
| R & G MANUFACTURING CO, INC. | May 2022 | 353 | 22 |
| RC WILLEY HOME FURNISHINGS | May 2026 | 28,210 | 11 |
| WINNERS ONLY INC. | May 2026 | 2,359 | 9 |
| HOMELEGANCE LA HOMERICA | May 2026 | 3,050 | 5 |
| ICONIC FURNITURE COMPANY LTD | Mar 2026 | 79 | 4 |
| KANE'S FURNITURE | May 2026 | 7,361 | 3 |
| SUNSET FURNITURE INT'L LLC | May 2026 | 428 | 2 |
| KANE FURNITURE CORPORATION | May 2026 | 10,997 | 2 |
| HOMELEGANCE INC | May 2026 | 14,145 | 2 |
| FURNITURE VALUES INTERNATIONAL, LLC | Apr 2026 | 13,363 | 2 |
| US FURNISHINGS EXPRESS CORP | May 2026 | 15,454 | 1 |
| Jan 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HSIN Foong Manufacturer SDN. BHD.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HSIANG LUN INTERNATIONAL CORP. | May 2026 | 516 | 8 |
| HSIANG WEI CO., LTD. | May 2026 | 112 | 5 |
| HSIAO SUNG NON-OXYGEN CHEMICAL CO, LTD | May 2026 | 302 | 3 |
| HSIEH TSUN LTD | Apr 2026 | 627 | 4 |
| HSIEN CHAN ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 146 | 3 |
| HSIEN MING BOLTS WORKS CO LTD | Dec 2025 | 630 | 0 |
| HSIEN YANG INDUSTRIES (VIETNAM) CO | May 2026 | 1,650 | 70 |
| HSIN CHANG POLYBLEND CO.,LTD | May 2026 | 365 | 4 |
| HSIN CHERNQ ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 219 | 6 |
| HSIN CHONG MACHINERY WORKS CO., LTD | Apr 2026 | 277 | 5 |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD. | May 2026 | 1,495 | 28 |
| HSIN LI INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 626 | 11 |
| HSIN LONG INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 797 | 19 |
| HSIN SILK ROAD SHIPPING USA INC | Apr 2022 | 294 | 0 |
| HSIN TIEN SHUN CO LTD | Mar 2026 | 333 | 2 |
| HSIN TU TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 218 | 1 |
| HSIN TUNG GLOVE MFG. CO., LTD | Apr 2026 | 483 | 2 |
| HSIN TUNG YANG CO., LTD. | May 2026 | 268 | 5 |
| HSIN YA WOOD INDUSTRY CO.,LTD | Sep 2025 | 3,184 | 0 |
| HSIN YUAN CHI (VIETNAM) TIMBER INDU | Apr 2026 | 208 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | CMDUAYN1328790 | ASFNIPPKG0370326 | 1TUHW | House Bill | ASFN | 9780897 | CMA CGM J. MADISON | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | MILITARY PORT KELANG MALAYSIA | 318 CTN | 10,365 K | HSIN FOONG MANUFACTURER SDN.BHD | LIBERTY FURNITURE INDUSTRIES INC | FURNITURE- DINING SETS | ||
| 2026-05-09 | SSPHPKL8152640 | OERT111722P00001 | 9E | House Bill | OERT | 9963229 | ZIM GEMINI | 2026-05-08 | BOSTON, MASSACHUSETTS | SINGAPORE SINGAPORE | 270 CTN | 10,780 KG | Pier to Pier | HSIN FOONG MANUFACTURER SDN. BHD | SUNSET FURNITURE INTERNATIONAL, LLC | SUNSET FURNITURE INTERNATIONAL, LLC | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX TIFY THAT ALL CHEMICAL SUBSTANCES IN THIS SHI PMENT COMPLY WITH ALL APPLICABLE RUL... |
| 2026-04-28 | HLCUKUL260213991 | ASFNECPKG0310226 | 610E | House Bill | ASFN | 9613020 | ULSAN EXPRESS | 2026-04-27 | SAVANNAH, GEORGIA | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 485 CTN | 18,279 K | HSIN FOONG MANUFACTURER SDN BHD | LIBERTY FURNITURE INDUSTRIES INC | LIBERTY FURNITURE INDUSTRIES INC | FURNITURE - DINING SETS | |
| 2026-04-21 | ONEYPKGG06681500 | ASFNECPKG0120226 | 045E | House Bill | ASFN | 9706748 | ONE MANCHESTER | 2026-04-20 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 175 CTN | 9,113 K | Container Yard | HSIN FOONG MANUFACTURER SDN BHD | LIBERTY FURNITURE INDUSTRIES INC | LIBERTY FURNITURE INDUSTRIES INC | RUBBERWOOD FURNITURE(DINING SETS) PO- |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-03-24 |
| Master BOL # | OOLU2167047340 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL545654114KUL |
| Manifest Number | 537224 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 1TUIQ |
| IMO # | 9780885 |
| Vessel Name | CMA CGM J. ADAMS |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | PORT KLANG MY |
| Foreign Port of Lading | KAJANG MALAYSIA (55751) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17796 KG |
| Weight in KG | 17,796 KG |
| Quantity | 268 PKG |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
FFAU3312113 DFSU7450549 |
| Commodity Description |
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX DINING SETS RUBBERWOOD FURNITURE DINING SETS AS PER PO NO XXXXXXXX POXXXXXXXX DBKO053930, 022420-2 POXXXXXXXX DBKO053928 OUR INVOICE NO XXXXXXXXXXXXXX SE26-SLA03-015 WOOD CONTENT FOR PRODUCTS MATERIAL HAVEA BRASILIENSIS QUERCUS ALBA SHIPPER DECLARED ALL COMPOSITE WOOD USED IN THIS PRODUCTS ARE |
| Shipper Name | HSIN FOONG MANUFACTURER SDN.BHD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 512 , JALAN JATI KIRI , BATU 9, |
| Address Line 2 | 42200 KAPAR, SELANGOR DARUL EHSAN, |
| City | KAPAR |
| State Province | 10 |
| Zip Code | 42200 |
| Country Code | MY |
| Consignee Name | LIBERTY FURNITURE INDUSTRIES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6021 GREENSBORO DR |
| City | ATLANTA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30336 |
| Country Code | US |
| Container Number | FFAU3312113 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLLBM7598 |
| Seal Number 1 | OOLLBM7598 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX DINING SETS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS AND NUMBERS |
| Container Number | DFSU7450549 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLLBN4316 |
| Seal Number 1 | OOLLBN4316 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | RUBBERWOOD FURNITURE DINING SETS AS PER PO NO XXXXXXXX POXXXXXXXX DBKO053930, 022420-2 POXXXXXXXX DBKO053928 OUR INVOICE NO XXXXXXXXXXXXXX SE26-SLA03-015 WOOD CONTENT FOR PRODUCTS MATERIAL HAVEA BRASILIENSIS QUERCUS ALBA SHIPPER DECLARED ALL COMPOSITE WOOD USED IN THIS PRODUCTS ARE |
| Additional Cargo 1 | CERTIFIED TO MEET THIS UNITED STATES ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY S STANDARD |
| Marks and Numbers 1 | LIBERTY FURNITURE IND,INC |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 530 | 2026-04-28 |
| Newark, New Jersey | 354 | 2026-05-13 |
| Boston, Massachusetts | 350 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 153 | 2026-05-12 |
| Long Beach, California | 143 | 2025-11-25 |
| Charleston, South Carolina | 140 | 2025-03-10 |
| Seattle, Washington | 128 | 2025-04-29 |
| Oakland, California | 38 | 2025-04-24 |
| New York, New York | 37 | 2026-02-12 |
| Charleston, West Virginia | 30 | 2015-06-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kajang Malaysia | 803 | 2026-05-13 |
| Singapore Singapore | 550 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 222 | 2025-09-08 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 84 | 2026-04-28 |
| Sines Portugal | 52 | 2024-07-26 |
| Yantian China (Mainland) | 37 | 2026-03-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 32 | 2025-10-22 |
| Pusan South Korea | 28 | 2025-06-25 |
| Chiwan China (Mainland) | 27 | 2016-03-12 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 20 | 2022-06-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for HSIN Foong Manufacturer SDN. BHD that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN. BHD | LOT 512 , JALAN JATI KIRI , BATU 9, D A JALAN KAPAR 42200 KAPAR, SELANGOR DARUL EHSAN, MALAYSIA. T: | 2026-05-15 | 292 |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN. BHD | LOT 512, JALAN JATI KIRI, BATU 9, D A JALAN KAPAR 42200 KAPAR SELANGOR DARUL EHSAN, MALAYSIA | 2025-11-03 | 119 |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN. BHD | 2026-05-09 | 3 | |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN. BHD | 2025-08-30 | 1 | |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN. BHD | 2018-02-10 | 194 | |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN BHD | 2020-07-22 | 158 | |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN.BHD | 2026-01-21 | 107 | |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN BHD | 2015-01-08 | 99 | |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN BHD | 2017-01-07 | 88 | |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN BHD | 2021-10-23 | 87 |
Below are the top 2 phone numbers on file for HSIN Foong Manufacturer SDN. BHD.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-28 | 163 | |
| 2015-04-14 | 3 |
Below are the top 1 email addresses on file for HSIN Foong Manufacturer SDN. BHD.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-05-28 | 3 |