There are a total of 1,495 bills of lading on file for HSIN HWA Chemical Co., Ltd. between October 29th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,495 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,495 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,508 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 90 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with HSIN HWA Chemical Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with HSIN HWA Chemical Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| E AND T PLASTIC MFG. CO., INC | May 2026 | 891 | 248 |
| E & T PLASTICS | May 2026 | 623 | 121 |
| A AND C PLASTIC PRODUCTS, INC. | Sep 2025 | 350 | 28 |
| ACME PLASTICS OF SOUTH FLORIDA, INC | Mar 2023 | 33 | 19 |
| AC PLASTICS LTD | Aug 2025 | 103 | 17 |
| ACME PLASTICS OF NJ, INC | Feb 2023 | 62 | 15 |
| WEST INDIES CHEMICALS, CORP. | Mar 2026 | 43 | 13 |
| FOCUS AUTO DESIGN INC | Aug 2025 | 49 | 7 |
| Jan 2025 | 4 | 3 | |
| OVERSEAS IMPORT CORP. | May 2026 | 3,157 | 1 |
| GFI INDUSTRIES LTD. | Feb 2026 | 16 | 1 |
| GAVRIELI PLASTICS | May 2026 | 271 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HSIN HWA Chemical Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HSIANG WEI CO., LTD. | May 2026 | 112 | 5 |
| HSIAO SUNG NON-OXYGEN CHEMICAL CO, LTD | May 2026 | 302 | 3 |
| HSIEH TSUN LTD | Apr 2026 | 627 | 4 |
| HSIEN CHAN ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 146 | 3 |
| HSIEN MING BOLTS WORKS CO LTD | Dec 2025 | 630 | 0 |
| HSIEN YANG INDUSTRIES (VIETNAM) CO | May 2026 | 1,650 | 70 |
| HSIN CHANG POLYBLEND CO.,LTD | May 2026 | 365 | 4 |
| HSIN CHERNQ ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 219 | 6 |
| HSIN CHONG MACHINERY WORKS CO., LTD | Apr 2026 | 277 | 5 |
| HSIN FOONG MANUFACTURER SDN. BHD | May 2026 | 1,971 | 14 |
| HSIN LI INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 626 | 11 |
| HSIN LONG INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 797 | 19 |
| HSIN SILK ROAD SHIPPING USA INC | Apr 2022 | 294 | 0 |
| HSIN TIEN SHUN CO LTD | Mar 2026 | 333 | 2 |
| HSIN TU TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 218 | 1 |
| HSIN TUNG GLOVE MFG. CO., LTD | Apr 2026 | 483 | 2 |
| HSIN TUNG YANG CO., LTD. | May 2026 | 268 | 5 |
| HSIN YA WOOD INDUSTRY CO.,LTD | Sep 2025 | 3,184 | 0 |
| HSIN YUAN CHI (VIETNAM) TIMBER INDU | Apr 2026 | 208 | 1 |
| HSIN YUAN CHI VN TIMBER INDUSTRY CO | May 2026 | 1,048 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | OOLU2325088290 | 011E | In-bond Automated | OOLU | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 673 SHT | 19,260 KG | House to House | HSIN HWA CHEMICAL | E & T PLASTICS | PEGASUS SHIPPING INC. | 673 SHEETS= 19 PALLETS CELL CAST ACRYLIC SHEETS "FREIGHT PREPAID" PLEASE NOTIFY BROKER WHEN GOODS HAVE BEEN LOADED UNTO VESSEL A... | |
| 2026-05-11 | OOLU2324808830 | 076E | In-bond Automated | OOLU | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,314 PKG | 19,455 KG | House to House | HSIN HWA CHEMICAL | E & T PLASTICS | PEGASUS SHIPPING INC. | CELL CAST ACRYLIC SHEETS "FREIGHT PREPAID" PLEASE NOTIFY BROKER WHEN GOODS HAVE BEEN LOADED UNTO VESSEL AND AT ARRIVAL TO DESTIN... | |
| 2026-05-11 | OOLU2324808640 | 076E | In-bond Automated | OOLU | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,179 SHT | 19,325 KG | House to House | HSIN HWA CHEMICAL | E & T PLASTICS | PEGASUS SHIPPING INC. | 1179 SHEETS = 19 PALLETS CELL CAST ACRYLIC SHEETS "FREIGHT PREPAID" PLEASE NOTIFY BROKER WHEN GOODS HAVE BEEN LOADED UNTO VESSEL... | |
| 2026-05-09 | OOLU2322920900 | 1351E | Regular Bill | OOLU | 9728942 | TAURUS | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,298 SHT | 19,450 KG | House to House | HSIN HWA CHEMICAL | E & T PLASTICS | PEGASUS SHIPPING INC | 1298 SHEETS = 19 PALLETS CELL CAST ACRYLIC SHEETS "FREIGHT PREPAID" HS CODE:3920.51.1000 PLEASE NOTIFY BROKER WHEN GOODS HAVE BE... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-26 |
| Master BOL # | OOLU2325088680 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392420 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 011E |
| IMO # | 9949716 |
| Vessel Name | OOCL BAUHINIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19350 KG |
| Weight in KG | 19,350 KG |
| Quantity | 838 SHT |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU7991450 |
| Commodity Description |
838 SHEETS = 19 PALLETS. CELL CAST ACRYLIC SHEETS "FREIGHT PREPAID" PLEASE NOTIFY BROKER WHEN GOODS HAVE BEEN LOADED UNTO VESSEL AND AT ARRIVAL TO DESTINATION |
| Shipper Name | HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1 YUNG HSIANG ROAD, TUNG-HAI VI |
| Address Line 2 | FANGLIAO PINGTUNG |
| Address Line 3 | TAIWAN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8667732 8667732 |
| Consignee Name | E & T PLASTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 45-45 37TH STREET |
| Address Line 2 | LONG ISLAND CITY NY |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 7296226 |
| Notify Party Name | PEGASUS SHIPPING INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 505 N. BRAND BLVD., SUITE 210 |
| Address Line 2 | GLENDALE CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | OOLU7991450 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKKP3476 |
| Seal Number 1 | OOLKKP3476 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4209 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 838 SHEETS = 19 PALLETS. CELL CAST ACRYLIC SHEETS "FREIGHT PREPAID" PLEASE NOTIFY BROKER WHEN GOODS HAVE BEEN LOADED UNTO VESSEL AND AT ARRIVAL TO DESTINATION |
| Additional Cargo 1 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXX. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX@P FINAL DESTINATION: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX HARMONIZED CODE 3920.51.1000 |
| Marks and Numbers 1 | E AND T O/NO. IL88199 CHICAGO C/NO. 1-19 MADE IN TAIWAN R.O.C |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 521 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 277 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 184 | 2026-02-24 |
| New York, New York | 151 | 2026-02-13 |
| Tacoma, Washington | 134 | 2026-04-29 |
| Miami, Florida | 93 | 2026-05-04 |
| Seattle, Washington | 70 | 2022-04-19 |
| San Juan, Puerto Rico | 32 | 2026-04-17 |
| Houston, Texas | 10 | 2023-04-15 |
| Oakland, California | 10 | 2023-01-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1,244 | 2026-05-23 |
| Colon Panama | 62 | 2026-04-17 |
| Pusan South Korea | 47 | 2026-05-04 |
| Hong Kong Hong Kong | 31 | 2025-01-21 |
| Taibei China (Taiwan) | 30 | 2024-02-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 23 | 2025-11-25 |
| Singapore Singapore | 22 | 2022-10-26 |
| Kingston Jamaica | 10 | 2023-04-15 |
| Puerto Manzanillo Panama | 8 | 2022-08-09 |
| Cartagena Colombia | 4 | 2024-12-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for HSIN HWA Chemical Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD. | NO.1 YUNG HSIANG ROAD TUNG-HAI VILLAGE FANG-LIAO HSIANG 940 PIN TUNG HSIEN, TAIWAN | 2025-09-30 | 175 |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD. | NO. 1 YUNG HSIANG ROAD TUNG-HAI VILLAGE FANG-LIAO HSIANG PINGTUNG 940 TW | 2025-10-07 | 49 |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD. | 2025-09-22 | 1 | |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD. | 2024-04-08 | 243 | |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD | 2025-05-26 | 111 | |
| HSINHWA CHEMICAL CO., LTD | 2021-08-19 | 91 | |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD | 2015-12-09 | 61 | |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD. | 2020-02-24 | 48 | |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD | 2022-06-22 | 40 | |
| HSIN HWA CHEMICAL CO., LTD. | 2023-01-19 | 36 |
Below are the top 2 phone numbers on file for HSIN HWA Chemical Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-03-08 | 14 | |
| 2023-03-08 | 14 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||