There are a total of 325 bills of lading on file for HSNC Distribution Center between October 6th, 2015 and May 21st, 2026.
Of those 325 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 325 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 320 |
| Notify Party Records | 213 |
| First Shipment on File | Oct 6th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 91 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HSNC DISTRIBUTION CENTER.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with HSNC Distribution Center, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with HSNC Distribution Center in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INDRANI AUTOMOTIVE & ENGG. | May 2026 | 129 | 70 |
| JAEIL METAL CO.,LTD | May 2026 | 1,568 | 56 |
| HANON AUTOMOTIVE SYSTEMS INDIA PVT | May 2026 | 718 | 52 |
| INDRANI AUTOMOTIVE & ENGINEERING | May 2026 | 112 | 28 |
| SNC COOLING SUPPLY COMPANY LTD | May 2026 | 249 | 26 |
| WONCHEN | May 2026 | 356 | 19 |
| MAHLE BEHR THERMAL SYSTEMS (THAILAND) CO., LTD. | Mar 2026 | 257 | 13 |
| BOHRA RUBBER PVT LTD | May 2026 | 193 | 5 |
| HANON SYSTEMS CLIMATE SYSTEMS MEX | Apr 2026 | 40 | 3 |
| HANON SYSTEMS NETHERLANDS | May 2026 | 615 | 2 |
| XINCHANG YONGQIANG AIR-CONDITION FI | May 2026 | 1,626 | 1 |
| TROPACK PACKMITTEL GMBH | May 2026 | 143 | 1 |
| SAMSUNG DATA SYSTEMS INDIA PVT LTD | May 2026 | 390 | 1 |
| JAPAN CLIMATE SYSTEMS CORPORATION | May 2026 | 334 | 1 |
| HANON SYSTEMS USA LLC | May 2026 | 5,117 | 1 |
| HANON SYSTEMS DISTRIBUTION CENTER | May 2026 | 1,096 | 1 |
| HANON SYSTEMS | May 2026 | 9,844 | 1 |
| CZ-AUTO SYSTEMS, A.S. | May 2026 | 397 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HSNC Distribution Center.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HSM GMBH & CO | May 2026 | 592 | 20 |
| HSM GMBH + CO. KG | Oct 2025 | 838 | 0 |
| HSM MED SUPPLY LLC | Feb 2023 | 124 | 0 |
| HSM OF AMERICA LLC | May 2026 | 945 | 16 |
| HSM SERVICE INC | Mar 2026 | 211 | 16 |
| HSM SOLUTIONS | Apr 2026 | 539 | 1 |
| HSM TRANSPORTATION SULUTIONS TULSA | May 2026 | 85 | 7 |
| HSME CORPORATION | May 2026 | 135 | 4 |
| HSMT NEW MATERIAL TECHNOLOGY | May 2026 | 102 | 20 |
| HSN, INC. | May 2025 | 2,127 | 0 |
| HSNI LLC | May 2026 | 12,022 | 62 |
| HSP HOCHSPANNUNGSGERAETE GMBH | May 2026 | 371 | 13 |
| HSP SCHWAHLEN GMBH | May 2026 | 517 | 7 |
| HSP TECH CORP | Mar 2022 | 310 | 0 |
| HSRNJE DEVELOPMENT | May 2026 | 85 | 32 |
| HSS GA | Dec 2025 | 394 | 0 |
| HST SEA & AIRFREIGHT BV | May 2026 | 484 | 5 |
| HST TRADING INC | May 2026 | 356 | 21 |
| HSTUDIO MIAMI LLC | Mar 2026 | 166 | 1 |
| HSU FU CHI INTERNATIONAL HOLDINGS LIMITED | May 2026 | 546 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | ONEYBKKG81658400 | ECUWBKKLAX06631 | 025E | House Bill | ECUW | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 11 PKG | 2,957 KG | SNC COOLING SUPPLY COMPANY LIMITED | HSNC DISTRIBUTION CENTER | (11 PALLETS) HC835K8RPA01 BRKT-PIPE STAY PL BQ30100M0 HC835K8RPB01 BRKT-PIPE STAY PLBQ3 0090M0 HC742K8RPA01 J/FLANGE PIPE ASY-CO... | ||
| 2026-05-01 | ONEYSELG46565800 | BLCOBELAX2392B | 011E | House Bill | BLCO | 9955284 | HMM TOPAZ | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 3 PKG | 1,504 KG | JAEIL METAL | HSNC DISTRIBUTION CENTER | HSNC DISTRIBUTION CENTER | COUPLING AC TUBE MALE | |
| 2026-04-24 | HDMUDELM56187500 | HDMUDELM561875A2 | 0079E | House Bill | HDMU | 9462732 | YM UNICORN | 2026-04-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PIPAVAV INDIA | 192,000 PCS | 6,810 KG | Pier to Pier | INDRANI AUTOMOTIVE & ENGINEERING | HSNC DISTRIBUTION CENTER | HSNC DISTRIBUTION CENTER | ALU.COMP.FITTINGBLOCK-A/CTUBE SHIPPER LOAD AND COUNT |
| 2026-04-24 | HDMUDELM56187500 | HDMUDELM561875A1 | 0079E | House Bill | HDMU | 9462732 | YM UNICORN | 2026-04-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PIPAVAV INDIA | 172,800 PCS | 5,985 KG | Pier to Pier | INDRANI AUTOMOTIVE & ENGINEERING | HSNC DISTRIBUTION CENTER | HSNC DISTRIBUTION CENTER | ALU.COMP.FITTINGBLOCK-A/CTUBE SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | ONEYSELG50204700 |
|---|---|
| House BOL # | BLCOBELAX2445B |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BLCO |
| Voyage # | 011E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM AQUAMARINE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 497 KG |
| Weight in KG | 497 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU5308460 |
| Commodity Description |
COUPLING AC TUBE 34 MALE 760900 |
| Shipper Name | JAEIL METAL CO LTD |
|---|---|
| Address Line 2 | 14 DONGSAN 5 GIL CHEONBUK MYEON GYE |
| Address Line 3 | ONGJU SI GYEONGSANGBUK DO 38035 REP |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | OF KOREA |
| Consignee Name | HSNC DISTRIBUTION CENTER |
|---|---|
| Address Line 2 | 1340 BOB HOPE EL PASO TX 79936 USA |
| Notify Party Name | HSNC DISTRIBUTION CENTER |
|---|---|
| Address Line 2 | 1340 BOB HOPE EL PASO TX 79936 USA |
| Container Number | TCNU5308460 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KRAX26857 |
| Seal Number 1 | KRAX26857 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | COUPLING AC TUBE 34 MALE 760900 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 760900 | 00009946 | 0000000497 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 191 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 75 | 2026-05-06 |
| Houston, Texas | 58 | 2024-10-10 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2022-09-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pipavav India | 79 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 78 | 2026-05-09 |
| Laem Chabang Thailand | 37 | 2026-05-06 |
| Yantian China (Mainland) | 32 | 2021-02-11 |
| Mundra India | 30 | 2023-02-03 |
| Jawaharlal Nehru India | 19 | 2024-09-05 |
| Qingdao China (Mainland) | 10 | 2025-07-16 |
| Anvers Belgium | 8 | 2016-04-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2025-08-27 |
| Singapore Singapore | 4 | 2025-12-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for HSNC Distribution Center that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 1340 BOB HOPE SUITE B EL PASO TX 7 9936 USA PLANT CODE 21B3 | 2025-11-01 | 42 |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 1340 BOB HOPE EL PASO, TX 79936 US | 2025-08-20 | 32 |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 2025-08-27 | 26 | |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 2026-05-06 | 22 | |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 2026-05-01 | 20 | |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 2025-07-16 | 19 | |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 2026-05-22 | 18 | |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 2026-01-29 | 8 | |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 2026-05-09 | 8 | |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | 2026-01-29 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||