There are a total of 12,022 bills of lading on file for HSNI LLC between October 22nd, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 12,022 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 62 were within the past 90 days.
| Total Records | 12,022 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 10,456 |
| Notify Party Records | 4,736 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 62 |
| Records in the Past Year | 297 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HSNI LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with HSNI LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with HSNI LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QVC, INC. | May 2026 | 40,378 | 1,470 |
| CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS, INC. | May 2026 | 327,648 | 929 |
| CHINA GATE CORPORATION LTD. | May 2026 | 3,840 | 80 |
| FOSHAN GOLDEN AGE TRADING LIMITED | Mar 2026 | 519 | 39 |
| UNITED LINER SHIPPING SERVICES LLP | Mar 2026 | 545 | 34 |
| PT. TA GLOBAL INDONESIA | May 2026 | 1,047 | 33 |
| J D VINAKO CO., LTD | May 2026 | 187 | 31 |
| ZHEJIANG KYT TECHNOLOGY CO.,LTD. | May 2026 | 14,418 | 30 |
| CONG TY TNNH MTY BESTMATE VIETNAM | May 2022 | 67 | 25 |
| TIANJIAO HOUSEHOLD MANUFACTURING LT | Oct 2025 | 817 | 24 |
| NINGBO CHANGQING HOME DECOR CO.,LTD | May 2026 | 4,550 | 23 |
| WONDERFUL GLOBAL CO., LTD | Jul 2022 | 27 | 22 |
| ZHEJIANG NANLONG INDUSTRY AND TRADE | May 2026 | 773 | 20 |
| YANTAI PACIFIC HOME FASHION CO.,LTD | May 2026 | 2,723 | 20 |
| JIANGSU GTIG ESEN CO., LTD | May 2026 | 5,910 | 19 |
| KNT PHOONG TIN VINA 4 CO., LTD | May 2026 | 241 | 18 |
| NINGBO TASTE LIGHTING CO., LTD | Mar 2022 | 34 | 17 |
| LINKFAIR INTERNATIONAL,INC. | May 2026 | 4,262 | 16 |
| R.B WOVENS PVT LTD | May 2026 | 690 | 15 |
| PT. SAMKYUNG JAYA BUSANA | May 2026 | 432 | 15 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to HSNI LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HSM GMBH + CO. KG | Oct 2025 | 838 | 0 |
| HSM MED SUPPLY LLC | Feb 2023 | 124 | 0 |
| HSM OF AMERICA LLC | May 2026 | 945 | 16 |
| HSM SERVICE INC | Mar 2026 | 211 | 16 |
| HSM SOLUTIONS | Apr 2026 | 539 | 1 |
| HSM TRANSPORTATION SULUTIONS TULSA | May 2026 | 85 | 7 |
| HSME CORPORATION | May 2026 | 135 | 4 |
| HSMT NEW MATERIAL TECHNOLOGY | May 2026 | 102 | 20 |
| HSN, INC. | May 2025 | 2,127 | 0 |
| HSNC DISTRIBUTION CENTER | May 2026 | 325 | 24 |
| HSP HOCHSPANNUNGSGERAETE GMBH | May 2026 | 371 | 13 |
| HSP SCHWAHLEN GMBH | May 2026 | 517 | 7 |
| HSP TECH CORP | Mar 2022 | 310 | 0 |
| HSRNJE DEVELOPMENT | May 2026 | 85 | 32 |
| HSS GA | Dec 2025 | 394 | 0 |
| HST SEA & AIRFREIGHT BV | May 2026 | 484 | 5 |
| HST TRADING INC | May 2026 | 356 | 21 |
| HSTUDIO MIAMI LLC | Mar 2026 | 166 | 1 |
| HSU FU CHI INTERNATIONAL HOLDINGS LIMITED | May 2026 | 546 | 25 |
| HSUAN SHEN PLASTIC CORP | May 2026 | 93 | 38 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | CMDUQGD2712184 | 0MBM4 | Regular Bill | CMDU | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 18,698 CTN | 76,989 KG | Pier to Pier | QVC,INC | HSNI LLC | BLANKET 940490 PO IPO-HUS-4500042252,IPO-HUS-4500042284 S/C NO.:XXXXXXX NO WOOD PACKAGING MATERIALS AMS/FREIGHT COLLECT BLANKET ... | ||
| 2026-05-18 | CMDUSHZ8005088 | 0P50T | Regular Bill | CMDU | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 835 CTN | 11,006 KG | Pier to Pier | CONTINENTAL CONAIR LTD. | QVC, INC | HSNI LLC | PO IPO-HUS-4500044096 ITEM 929780-001 CUISINART 3CUP MINIFOOD CHOPPR BLACK HTS 8509400040 ITEM 929780-060 CUISINART 3CUP MINIFOO... | |
| 2026-05-18 | CMDUSHZ8012209 | 0P50T | Regular Bill | CMDU | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,116 CTN | 9,859 KG | Pier to Pier | CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS (SHENZ HEN) LTD. | QVC, INC | HSNI LLC | PO IPO-HUS-4500043009 ITEM 868108-611 CSTONE OVERSIZED SPATULA SET RED HTS 3924104000 PO IPO-HUS-4500043027 ITEM 898828-001 CSTO... | |
| 2026-05-15 | CMDUQGD2717637 | 0DBO8 | Regular Bill | CMDU | 9938389 | PRESIDENT CARTER | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 4,332 CTN | 19,632 KG | Pier to Pier | QVC,INC | HSNI LLC | BLANKET 940490 PO IPO-HUS-4500042252 S/C NO.:XXXXXXX NO WOOD PACKAGING MATERIALS AMS/FREIGHT COLLECT BLANKET 940490 PILLOW 94049... | ||
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-18 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | CMDUNGP3447696 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0MBM4 |
| IMO # | 9785770 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING ORCHID |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4870 KG |
| Weight in KG | 4,870 KG |
| Quantity | 337 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CMAU0472167 |
| Commodity Description |
IMPROVEMENTS USB COLD BREW TUMBLER KHQ HANDHELD DICER CHOPPER PO NO.: XXXXXXXX4500039704 IPO-HUS-4500041416 NO WOOD PACKAGING MATERIALS S/C: 82-0032 AMS COLLECT |
| Consignee Name | QVC, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1200 WILSON DRIVE STUDIO PARK |
| Address Line 2 | WEST CHESTER, PA 19380-4262 |
| Address Line 3 | ATTN: TINA NASK |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | EMAIL: TINA.NASK QVC.COM |
| Notify Party Name | HSNI LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE HSN DRIVE |
| Address Line 2 | ST. PETERSBURG, FL 33729 |
| Address Line 3 | TEL: 727-872-1000 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TRAFFICDEPARTMENT HSN.NET |
| Container Number | CMAU0472167 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9523981 |
| Seal Number 1 | M9523981 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | IMPROVEMENTS USB COLD BREW TUMBLER KHQ HANDHELD DICER CHOPPER PO NO.: XXXXXXXX4500039704 IPO-HUS-4500041416 NO WOOD PACKAGING MATERIALS S/C: 82-0032 AMS COLLECT |
| Additional Cargo 1 | FREIGHT COLLECT XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX TEL:( 86)-0574-87029069 FAX:(86)-0574-87029083 2ND NOTIFY:HSNI LLC XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 3,928 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 3,492 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 3,107 | 2026-04-20 |
| Newark, New Jersey | 657 | 2026-04-09 |
| Norfolk, Virginia | 367 | 2026-02-06 |
| New York, New York | 312 | 2024-01-26 |
| Charleston, South Carolina | 149 | 2024-10-04 |
| Tacoma, Washington | 9 | 2022-03-01 |
| Miami, Florida | 1 | 2015-03-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 4,425 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 2,360 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 2,196 | 2026-05-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 798 | 2025-10-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 390 | 2024-12-27 |
| Qingdao China (Mainland) | 322 | 2026-05-19 |
| Vung Tau Vietnam | 266 | 2026-03-13 |
| Pusan South Korea | 240 | 2026-05-13 |
| Jawaharlal Nehru India | 205 | 2026-04-16 |
| Singapore Singapore | 156 | 2026-04-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for HSNI LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HSNI LLC | 1 HSN DR ST PETERSBURG FL 33729 US | 2026-03-18 | 4,084 |
| HSNI LLC | ONE HSN DRIVE ST. PETERSBURG, FL 33729 | 2026-05-19 | 2,071 |
| HSNI LLC | 2026-03-17 | 48 | |
| HSNI LLC | 2025-06-16 | 9 | |
| HSNI LLC | 2026-02-26 | 3 | |
| HSNI LLC | 2025-12-04 | 1 | |
| HSNI LLC | 2025-06-05 | 1 | |
| HSNI LLC | 2026-04-06 | 1 | |
| HSNI LLC | 2017-08-03 | 1,907 | |
| HSNI LLC | 2021-11-20 | 765 |
Below are the top 10 phone numbers on file for HSNI LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 2,020 | |
| 2025-07-25 | 593 | |
| 2024-07-02 | 522 | |
| 2023-06-22 | 60 | |
| 2023-01-28 | 2 | |
| 2022-09-19 | 2 | |
| 2022-08-30 | 1 | |
| 2022-07-11 | 1 | |
| 2022-07-04 | 16 | |
| 2022-05-09 | 48 |
Below are the top 3 email addresses on file for HSNI LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 1,787 | |
| 2025-07-25 | 586 | |
| 2025-02-24 | 2 |