There are a total of 1,044 bills of lading on file for Hydro Extrusion Sweden Ab between February 16th, 2018 and May 20th, 2026.
Of those 1,044 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 19 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,044 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,129 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 16th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 19 |
| Records in the Past Year | 55 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hydro Extrusion Sweden Ab, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hydro Extrusion Sweden Ab in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CUMMINS ROCKY MOUNT ENGINE PLANT | May 2026 | 13,344 | 153 |
| GESTAMP SOUTH CAROLINA | May 2026 | 2,592 | 56 |
| THOMSON INDUSTRIES % G GLOBAL | May 2026 | 547 | 50 |
| CUMMINS ENGINE COMPANY INC | May 2026 | 9,597 | 49 |
| CUMMINS MEMPHIS DISTRIBUTION CENTER | May 2026 | 1,610 | 28 |
| CUMMINS INC. | May 2026 | 53,799 | 26 |
| AUSTAL USA | May 2026 | 968 | 17 |
| CVG TRIM SYSTEMS | May 2026 | 36 | 16 |
| CUMMINS NATURAL GAS ENGINES INC. | May 2026 | 654 | 13 |
| CUMMINS CENTRAL POWER | Jan 2026 | 206 | 13 |
| STARSPRINGS USA INC. | May 2026 | 975 | 8 |
| CUMMINS RMLC | May 2026 | 54 | 6 |
| CUMMINS BUSINESS SERVICES | May 2026 | 2,790 | 4 |
| COMMERCIAL VEHICLE GROUP, INC. | May 2026 | 865 | 3 |
| THOMSON LINEAR LLC | May 2026 | 3,088 | 2 |
| TESLA, INC. | May 2026 | 45,055 | 2 |
| GRAVOIS ALUMINIUM BOATS LLC | Apr 2024 | 15 | 2 |
| Jul 2024 | 2 | 2 | |
| CUMMINS IN INDY REPLENISH. CTR | May 2026 | 53 | 2 |
| VOLVO GROUP NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 11,397 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hydro Extrusion Sweden Ab.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDRO ALUMINIUM ROLLED PRODUCTS GMBH | Aug 2024 | 6,991 | 0 |
| HYDRO ALUMINIUM TOENDER A S | May 2026 | 260 | 27 |
| HYDRO EXTRUSION | May 2026 | 224 | 10 |
| HYDRO EXTRUSION CANADA, INC | May 2026 | 157 | 1 |
| HYDRO EXTRUSION DENMARK A S | May 2026 | 296 | 7 |
| HYDRO EXTRUSION HUNGARY KFT. | May 2026 | 414 | 23 |
| HYDRO EXTRUSION LITHUANIA | Feb 2024 | 182 | 0 |
| HYDRO EXTRUSION NENZING GMBH | Apr 2026 | 103 | 4 |
| HYDRO EXTRUSION NORTH AMERICA | May 2026 | 346 | 5 |
| HYDRO EXTRUSION PORTLAND, INC | May 2026 | 135 | 9 |
| HYDRO EXTRUSION USA, LLC | May 2026 | 1,168 | 37 |
| HYDRO LEDUC NA, INC. | May 2026 | 257 | 5 |
| HYDRO LEDUC SAS | May 2026 | 555 | 7 |
| HYDRO PRECISION TUBING AS | May 2026 | 923 | 15 |
| HYDRO PRECISION TUBING LICHTERVELDE | Oct 2022 | 230 | 0 |
| HYDRO PRECISION TUBING MONTERREY, L | Apr 2026 | 197 | 9 |
| HYDRO PRECISION TUBING TONDER A S | May 2026 | 1,438 | 61 |
| HYDRO PRODUCTS LTD | May 2026 | 428 | 7 |
| HYDRO PROKAV PUMPS INDIA PVT LTD | May 2026 | 499 | 9 |
| HYDRO-MEC SRL | May 2026 | 731 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | IILU155205700 | IILU155205703 | 1050W | House Bill | IILU | 9298636 | INDEPENDENT PRIMERO | 2026-05-12 | CHESTER, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 1 PCS | 298 LB | HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | CUMMINS ENGINE COMPANY INC | AUTOMOTIVE PARTS | ||
| 2026-05-13 | IILU155205600 | IILU155205630 | 1050W | House Bill | IILU | 9298636 | INDEPENDENT PRIMERO | 2026-05-12 | CHESTER, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 1 PCS | 154 LB | HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | CUMMINS ROCKY MOUNT ENGINE PLANT (R | AUTOMOTIVE PARTS | ||
| 2026-05-13 | IILU155205600 | IILU155205620 | 1050W | House Bill | IILU | 9298636 | INDEPENDENT PRIMERO | 2026-05-12 | CHESTER, PENNSYLVANIA | ANVERS BELGIUM | 1 PCS | 247 LB | HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | CUMMINS ROCKY MOUNT ENGINE PLANT (R | AUTOMOTIVE PARTS | ||
| 2026-05-08 | OOLU2324854640 | UEUR2918949231 | 002W | House Bill | UEUR | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | GOTHENBURG SWEDEN | 4 PKG | 3,157 KG | House to House | HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | THOMSON LINEAR LLC | EXTRUSION COVER TUBE HS CODE 76042100 4415202 0 4.70X0.86X0.46M STACKABLE UEUR2918949231 | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | ONEYGOTG03501600 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFGOT0161519 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 0LBM7 |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM FIDELIO |
| Vessel Country | FR |
| Place of Receipt | GOTHENBURG |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6305 KG |
| Weight in KG | 6,305 KG |
| Quantity | 7 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU2464413 |
| Commodity Description |
EXTRUSION FRONT |
| Shipper Name | HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB CDV |
|---|---|
| Address Line 1 | VERKSTADSGATAN 15 |
| City | VETLANDA |
| Country Code | SE |
| Consignee Name | COMMERCIAL VEHICLE GROUP, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7800 WALTON PKWY |
| City | NEW ALBANY |
| State Province | OH |
| Zip Code | 43054-848 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16142895360 |
| Consignee Name | COMMERCIAL VEHICLE GROUP, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7800 WALTON PKWY |
| City | NEW ALBANY |
| State Province | OH |
| Zip Code | 43054-848 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | PALOMA.PRIETO@CVGRP.COM |
| Container Number | ONEU2464413 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 008412 |
| Seal Number 1 | 008412 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | EXTRUSION FRONT |
| Marks and Numbers 1 | 27844 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 760429 | 00000000 | 0000006305 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Chester, Pennsylvania | 487 | 2026-05-13 |
| Newark, New Jersey | 97 | 2026-05-15 |
| Charleston, South Carolina | 92 | 2024-03-27 |
| Wilmington, North Carolina | 79 | 2020-06-06 |
| Los Angeles, California | 44 | 2025-12-20 |
| New York, New York | 44 | 2025-02-10 |
| Houston, Texas | 44 | 2024-06-14 |
| Baltimore, Maryland | 43 | 2021-01-23 |
| Norfolk, Virginia | 35 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 35 | 2021-01-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 714 | 2026-05-13 |
| Bremerhaven Germany | 203 | 2026-05-15 |
| Stade Germany | 43 | 2025-10-13 |
| Sines Portugal | 24 | 2020-10-31 |
| Gothenburg Sweden | 22 | 2026-05-08 |
| Le Havre France | 9 | 2021-01-16 |
| Rotterdam Netherlands | 8 | 2026-05-21 |
| Norrkoping Sweden | 8 | 2025-12-20 |
| Balboa Panama | 6 | 2019-05-14 |
| Wilhelmshaven Germany | 2 | 2026-05-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hydro Extrusion Sweden Ab that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | METALLVAGEN NONE VETLANDA, SE 574 81 | 2026-05-13 | 329 |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | VERKSTADSGATAN 15 57433 VETLANDA VETLANDA SE | 2026-05-15 | 11 |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | 2025-10-13 | 8 | |
| HYDRO EXTRUSION SEDEN AB | 2025-05-28 | 230 | |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | 2024-12-31 | 53 | |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | 2024-06-14 | 45 | |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | 2022-11-12 | 42 | |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | 2022-11-12 | 42 | |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | 2021-02-20 | 39 | |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | 2019-02-09 | 35 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Hydro Extrusion Sweden Ab.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-26 | 13 | |
| 2019-06-21 | 7 | |
| 2018-11-27 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for Hydro Extrusion Sweden Ab.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-06-14 | 45 | |
| 2019-06-21 | 7 |