There are a total of 923 bills of lading on file for Hydro Precision Tubing As between May 6th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 923 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 923 |
|---|---|
| Shipper Records | 35 |
| Consignee Records | 913 |
| Notify Party Records | 96 |
| First Shipment on File | May 6th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 82 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYDRO PRECISION TUBING AS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hydro Precision Tubing As, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hydro Precision Tubing As in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HYDRO PRECISION TUBING TONDER A S | May 2026 | 1,438 | 535 |
| QATAR ALUMINIUM LIMITED COMPANY | May 2026 | 5,787 | 62 |
| SILON S.R.O. | May 2026 | 407 | 29 |
| ALPI | Aug 2025 | 247 | 28 |
| NINGBO SCHLEMMER AUTOMOTIVE PARTS | May 2026 | 477 | 16 |
| GRILLO ZINC METALS GMBH | May 2026 | 127 | 13 |
| PT VOLEX INDONESIA | May 2026 | 359 | 6 |
| FIRINIT GMBH | Feb 2024 | 80 | 6 |
| Apr 2026 | 6 | 6 | |
| MAHLE RBE T-RBE XI | Sep 2023 | 76 | 5 |
| OMAV SPA | May 2026 | 759 | 4 |
| MORI MACHINERY CORPORATION | Nov 2025 | 42 | 3 |
| YOKOHAMA INDUSTRIES AMERICAS INC. | May 2026 | 1,693 | 2 |
| SMS GROUP GMBH | May 2026 | 4,292 | 2 |
| SKALTEK AB | May 2026 | 208 | 2 |
| Oct 2023 | 2 | 2 | |
| SCHWARZE-ROBITEC GMBH | Mar 2025 | 28 | 2 |
| OSCAR E.D.M. COMPANY LIMITED | Jul 2025 | 69 | 2 |
| Dec 2023 | 4 | 2 | |
| KELSEN GROUP A S | May 2026 | 5,558 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hydro Precision Tubing As.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDRO EXTRUSION HUNGARY KFT. | May 2026 | 414 | 23 |
| HYDRO EXTRUSION LITHUANIA | Feb 2024 | 182 | 0 |
| HYDRO EXTRUSION NENZING GMBH | Apr 2026 | 103 | 4 |
| HYDRO EXTRUSION NORTH AMERICA | May 2026 | 346 | 5 |
| HYDRO EXTRUSION PORTLAND, INC | May 2026 | 135 | 9 |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | May 2026 | 1,044 | 19 |
| HYDRO EXTRUSION USA, LLC | May 2026 | 1,168 | 37 |
| HYDRO LEDUC NA, INC. | May 2026 | 257 | 5 |
| HYDRO LEDUC SAS | May 2026 | 555 | 7 |
| HYDRO PRECISION TUBING LICHTERVELDE | Oct 2022 | 230 | 0 |
| HYDRO PRECISION TUBING MONTERREY, L | Apr 2026 | 197 | 9 |
| HYDRO PRECISION TUBING TONDER A S | May 2026 | 1,438 | 61 |
| HYDRO PRODUCTS LTD | May 2026 | 428 | 7 |
| HYDRO PROKAV PUMPS INDIA PVT LTD | May 2026 | 499 | 9 |
| HYDRO SYSTEMS COMPANY | May 2026 | 1,299 | 11 |
| HYDRO-MEC SRL | May 2026 | 731 | 6 |
| HYDRO-TURF,LLC | May 2026 | 82 | 5 |
| HYDROBENZ INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 70 | 10 |
| HYDROBLOK GRAND INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 680 | 46 |
| HYDROCORP WATER TECHNOLOGY CO., LTD | Aug 2024 | 812 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | ONEYAARG02244600 | AARG072602590 | 002W | House Bill | AARG | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-14 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 64 PKG | 16,921 KG | Container Yard | HYDRO PRECISION TUBING TOENDER A S | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | HS CODE 76082089 |
| 2026-05-04 | ONEYAARG02069400 | AARG072602410 | 0LBM1 | House Bill | AARG | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-05-03 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 64 PKG | 17,171 KG | Container Yard | HYDRO PRECISION TUBING TOENDER A S | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | HS CODE 76082089 |
| 2026-04-30 | ONEYAARG01993900 | AARG072602351 | 066W | House Bill | AARG | 9622629 | OOCL CHONGQING | 2026-04-29 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 64 PKG | 17,004 KG | Container Yard | HYDRO PRECISION TUBING TOENDER A S | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | HS CODE |
| 2026-04-27 | HDMUHAMM27007900 | PYMNDK106470905 | 092W | House Bill | PYMN | 9416965 | NYK NEBULA | 2026-04-26 | MIAMI, FLORIDA | 42876 | 6 BBL | 2,550 KG | EFA PAINT A S | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | COATING FOR METAL | ||
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | EGLV142601043301 |
|---|---|
| House BOL # | SZFGCNSHALGD0023 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZFG |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | 9595515 |
| Vessel Name | EVER LEGACY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI,CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6359 KG |
| Weight in KG | 6,359 KG |
| Quantity | 11 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU1342529 |
| Commodity Description |
PLASTIC RESIN |
| Shipper Name | CHENGDU KINGFA SCI.& TECH. ADVANCED |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 665 FUJIA STREET,GONGXING SUBDIS |
| Address Line 2 | TRICT OFFICESHUANGLIU DISTRICT,CHEN |
| Address Line 3 | GDU, CHINA,CHENGDU,CN |
| Consignee Name | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | BUILDING A 600A E. MILITARY HIGHWAY |
| Address Line 2 | ,SUITE 400 PHARR, TEXAS 78577 UNITE |
| Address Line 3 | D STATES,PHARR, 78577,US |
| Notify Party Name | HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | BUILDING A 600A E. MILITARY HIGHWAY |
| Address Line 2 | ,SUITE 400 PHARR, TEXAS 78577 UNITE |
| Address Line 3 | D STATES,PHARR,US |
| Container Number | EGSU1342529 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCPUA1714 |
| Seal Number 1 | EMCPUA1714 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLASTIC RESIN |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 679 | 2026-03-21 |
| Charleston, South Carolina | 157 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 20 | 2025-11-17 |
| Miami, Florida | 19 | 2026-04-27 |
| Norfolk, Virginia | 12 | 2025-05-21 |
| Port Everglades, Florida | 12 | 2024-10-25 |
| Los Angeles, California | 10 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 10 | 2025-08-21 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2025-10-06 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2021-06-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 634 | 2025-11-22 |
| Bremerhaven Germany | 125 | 2026-05-23 |
| Salalah Oman | 49 | 2026-02-10 |
| All Other Germany Atlantic Region Ports | 25 | 2026-03-06 |
| Rotterdam Netherlands | 19 | 2026-03-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 17 | 2026-02-02 |
| Jebel Ali United Arab Emirates | 8 | 2025-08-04 |
| Anvers Belgium | 6 | 2024-02-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2026-05-19 |
| Genoa Italy | 5 | 2025-11-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hydro Precision Tubing As that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYDRO PRECISION TUBING USA, LCC | 100 GUS HIPP BLVD. ROCKLEDGE FL 32955 US | 2025-05-21 | 219 |
| HYDRO PRECISION TUBING AS | 100 GUS HIPP BLVD. ROCKLEDGE FL 32955 US | 2025-05-13 | 218 |
| HYDRO PRECISION TUBING USA, LCC | 2024-11-18 | 93 | |
| HYDRO PRECISION TUBING USA, LCC | 2022-05-20 | 66 | |
| HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | 2026-05-23 | 48 | |
| HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | 2026-05-23 | 44 | |
| HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | 2023-11-03 | 33 | |
| HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | 2025-11-24 | 28 | |
| HYDRO PRECISION TUBING USA, LLC | 2025-08-04 | 27 | |
| HYDRO PRECISION TUBING AS | 2020-10-17 | 24 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Hydro Precision Tubing As.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-10 | 2 | |
| 2026-02-02 | 4 | |
| 2025-12-05 | 3 | |
| 2025-08-04 | 59 | |
| 2025-05-17 | 3 | |
| 2022-08-19 | 1 | |
| 2021-06-19 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Hydro Precision Tubing As.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 44 | |
| 2026-02-02 | 4 | |
| 2025-05-17 | 3 |