There are a total of 731 bills of lading on file for Hydro-MEC SRL between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 731 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 731 |
|---|---|
| Shipper Records | 479 |
| Consignee Records | 287 |
| Notify Party Records | 139 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HYDRO-MEC SRL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hydro-MEC SRL, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hydro-MEC SRL in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GROVE GEAR | Apr 2023 | 382 | 41 |
| CHIA WANG OIL HYDRAULIC INDUSTRIAL | Feb 2026 | 71 | 25 |
| REGAL BELOIT AMERICA INC | May 2026 | 27,459 | 24 |
| FLY-CH INDUSTRY LIMITED | May 2026 | 63 | 13 |
| BODEN HYDRAULICS CO LTD | May 2025 | 21 | 11 |
| CHONGQING CAPT TECHNOLOGY CO LTD | May 2026 | 18 | 10 |
| PTS FLORENCE MANUFACTURING KY | May 2025 | 23 | 7 |
| HONT INTERNATIONAL GROUP CO.,LIMITE | Mar 2026 | 46 | 7 |
| DANPUMPS A S | Jan 2026 | 11 | 7 |
| GALPERTI INC. | May 2026 | 1,232 | 5 |
| YUD(GROUP)SHANGHAI IMP & EXP GENERA | May 2026 | 749 | 4 |
| CHINA BODEN HYDRAULICS CO.,LTD | Apr 2026 | 170 | 4 |
| SHENZHEN LICHENG TRADING | Jan 2026 | 116 | 3 |
| REGAL REXNORD MOTION CONTROL | May 2026 | 245 | 3 |
| May 2026 | 10 | 3 | |
| May 2023 | 9 | 2 | |
| SHANGHAI GUORUI HYDRAULIC TECHNOLOG | May 2026 | 617 | 2 |
| MUELLER BRASS | Jan 2026 | 75 | 2 |
| Mar 2023 | 3 | 2 | |
| METAL FORMING TECHNOLOGY INCORPORAT | May 2026 | 562 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hydro-MEC SRL.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HYDRO EXTRUSION DENMARK A S | May 2026 | 296 | 7 |
| HYDRO EXTRUSION HUNGARY KFT. | May 2026 | 414 | 23 |
| HYDRO EXTRUSION LITHUANIA | Feb 2024 | 182 | 0 |
| HYDRO EXTRUSION NENZING GMBH | Apr 2026 | 103 | 4 |
| HYDRO EXTRUSION NORTH AMERICA | May 2026 | 346 | 5 |
| HYDRO EXTRUSION PORTLAND, INC | May 2026 | 135 | 9 |
| HYDRO EXTRUSION SWEDEN AB | May 2026 | 1,044 | 19 |
| HYDRO EXTRUSION USA, LLC | May 2026 | 1,168 | 37 |
| HYDRO LEDUC NA, INC. | May 2026 | 257 | 5 |
| HYDRO LEDUC SAS | May 2026 | 555 | 7 |
| HYDRO PRECISION TUBING AS | May 2026 | 923 | 15 |
| HYDRO PRECISION TUBING LICHTERVELDE | Oct 2022 | 230 | 0 |
| HYDRO PRECISION TUBING MONTERREY, L | Apr 2026 | 197 | 9 |
| HYDRO PRECISION TUBING TONDER A S | May 2026 | 1,438 | 61 |
| HYDRO PRODUCTS LTD | May 2026 | 428 | 7 |
| HYDRO PROKAV PUMPS INDIA PVT LTD | May 2026 | 499 | 9 |
| HYDRO SYSTEMS COMPANY | May 2026 | 1,299 | 11 |
| HYDRO-TURF,LLC | May 2026 | 82 | 5 |
| HYDROBENZ INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 70 | 10 |
| HYDROBLOK GRAND INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 680 | 46 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 | CMDUNGP3351398 | PLCHNBNYK08761 | 075E | House Bill | PLCH | 9472141 | COSCO FAITH | 2026-03-30 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 3 PKG | 3,240 K | Pier to Pier | FLY-CH INDUSTRY LIMITED | HYDROLEC INC. | HYDROLEC INC. | VALVE BLOCK |
| 2026-03-28 | ACLUSA01252421 | HSLQTWLE14804 | ATS60 | House Bill | HSLQ | 9670585 | ATLANTIC SAIL | 2026-03-27 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 2 PKG | 1,940 KG | HYDRAMEC LIMITED | MARTIN-BAKER AMERICA | TEST RIG | ||
| 2026-03-02 | HLCUGOA260183601 | 605W | Regular Bill | HLCU | 9295957 | CHACABUCO | 2026-02-28 | HOUSTON, TEXAS | GENOA ITALY | 1 PCS | 60 K | House to House | HYDROMEC S.R.L. | GALPERTI INC. | INTERGLOBO LOGISTICS NA INC. | LASER LDS- HHT-S/GTA/C HS CODE FRONTAL PANEL PF-LDS HS CODE | |
| 2026-02-14 | EGLV142554192830 | SHPT83489420 | 12460 | House Bill | SHPT | 9850848 | EVER FOND | 2026-02-13 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 18 PKG | 163 KG | CHONGQING CAPT TECHNOLOGY | HYDROLEC INC | HYDROLEC INC | FILTER ELEMENT | |
| Run Date | 2026-04-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-14 |
| Trade Update Date | 2026-03-05 |
| Master BOL # | EGLV142650781522 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT83537024 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | 12560 |
| IMO # | |
| Vessel Name | TOKYO TRIUMPH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6065 KG |
| Weight in KG | 6,065 KG |
| Quantity | 7 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGHU9576474 |
| Commodity Description |
GEAR PUMP |
| Shipper Name | INNO PRECISION GROUP LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 9 DONGHAI ROAD BINHAI INDUSTRAIL |
| Address Line 2 | ZONE |
| Address Line 3 | QIDONG CN |
| Consignee Name | HYDROLEC INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5050 STEPP AVE |
| Address Line 2 | JACKSONVILLE, FL 32216 US |
| Notify Party Name | HYDROLEC INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5050 STEPP AVE |
| Address Line 2 | JACKSONVILLE, FL 32216 US |
| Container Number | EGHU9576474 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCWLW5704 |
| Seal Number 1 | EMCWLW5704 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GEAR PUMP |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841360 | 00121300 | 0000006065 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 553 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 81 | 2025-12-12 |
| Savannah, Georgia | 19 | 2025-08-11 |
| Houston, Texas | 18 | 2026-03-02 |
| Chicago, Illinois | 9 | 2013-07-04 |
| Los Angeles, California | 8 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 8 | 2025-02-06 |
| Norfolk, Virginia | 7 | 2024-10-04 |
| Port Everglades, Florida | 7 | 2014-07-23 |
| Jacksonville, Florida | 6 | 2025-06-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 413 | 2026-03-02 |
| Shanghai China (Mainland) | 72 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 52 | 2026-04-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 44 | 2025-12-12 |
| Jawaharlal Nehru India | 21 | 2019-05-18 |
| Rotterdam Netherlands | 20 | 2023-06-29 |
| Mundra India | 18 | 2020-06-13 |
| La Spezia Italy | 12 | 2023-10-28 |
| Stade Germany | 10 | 2026-01-07 |
| Anvers Belgium | 9 | 2023-03-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hydro-MEC SRL that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HYDRO-MEC SRL | VIA DELLA TECNICA 19 SOVIZZO IT | 2023-01-19 | 235 |
| HYDRO-MEC SRL | VIA DELLA TECNICA 15 SOVIZZO IT | 2018-03-28 | 71 |
| HYDRO-MEC SRL | 2015-12-14 | 63 | |
| HYDROLEC INC | 2026-05-22 | 48 | |
| HYDROLEC INC | 2026-02-14 | 42 | |
| HYDROLEC INC | 2025-01-27 | 26 | |
| HYDROLEC INC. | 2023-04-07 | 20 | |
| HYDROLEC INC. | 2025-08-30 | 16 | |
| HYDROMER INC | 2016-01-21 | 11 | |
| HYDROLEC INC. | 2023-06-26 | 10 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Hydro-MEC SRL.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-07 | 7 | |
| 2025-04-30 | 2 | |
| 2024-08-17 | 16 | |
| 2021-12-30 | 5 | |
| 2017-04-14 | 1 | |
| 2016-12-28 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Hydro-MEC SRL.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-30 | 2 | |
| 2018-02-20 | 1 | |
| 2014-02-19 | 1 |