There are a total of 418 bills of lading on file for Inkcups Now Corporation between October 25th, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 418 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 418 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 422 |
| Notify Party Records | 231 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INKCUPS NOW CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Inkcups Now Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Inkcups Now Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SERICOM ITALIA SRL | May 2026 | 105 | 43 |
| BEIJING MEIKEYI CO.,LTD | May 2026 | 432 | 40 |
| LUEN HOP MACHINERY(SHENZHEN)LTD. | Apr 2026 | 125 | 29 |
| SHENZHEN GRAND INNOSYS CORPORATION | Aug 2023 | 61 | 14 |
| PRINTING SYSTEMS INTERNATIONAL | Jul 2025 | 104 | 10 |
| GRAND TECH INTERNATIONAL | May 2026 | 22 | 8 |
| WUTUNG TRADING CO LTD | Feb 2022 | 15 | 2 |
| Mar 2025 | 9 | 2 | |
| Jun 2023 | 2 | 2 | |
| Sep 2023 | 10 | 1 | |
| SHENZHEN GRAND TECHNOLOGIES CORPORATION | May 2024 | 84 | 1 |
| May 2026 | 2 | 1 | |
| Aug 2021 | 2 | 1 | |
| Dec 2024 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Inkcups Now Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INJEXTECH INC | May 2026 | 287 | 5 |
| INJOINT INDUSTRY DEVELOPMENT | Apr 2026 | 60 | 5 |
| INK AMERICA INTERNATIONAL,INC | Dec 2025 | 631 | 0 |
| INKA CROPS SA | May 2026 | 3,340 | 71 |
| INKA FOODS INC | May 2026 | 1,129 | 16 |
| INKA PEBBLES AND TILES EIRL | May 2026 | 151 | 15 |
| INKA'S BERRIES SAC | Feb 2026 | 661 | 0 |
| INKABOR BOLIVIA SRL | Feb 2025 | 155 | 0 |
| INKABOR S.A.C. | Jan 2026 | 915 | 0 |
| INKATOR SA | May 2026 | 578 | 25 |
| INKED BRANDS INC | May 2026 | 302 | 21 |
| INKEL VIETNAM CO.,LTD | Feb 2022 | 388 | 0 |
| INKFISH INSPIRED,LLC | May 2026 | 129 | 4 |
| INKISM INTERNATIONAL CO., LTD | Apr 2026 | 295 | 3 |
| INKJET, INC | May 2026 | 424 | 13 |
| INKODOP TECHNOLOGIES PVT LTD | Apr 2026 | 101 | 2 |
| INKOLOGY LLC | Jan 2026 | 229 | 0 |
| INKPRESSIONS | May 2026 | 99 | 2 |
| INKSOLUTIONS | May 2026 | 724 | 26 |
| INKSTRY LLC | May 2026 | 144 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | OOLU2322340960 | COHESZSE26300502 | 003E | House Bill | COHE | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 221 KG | House to House | LUEN HOP MACHINERY(SHENZHEN)LTD. | INKCUPS NOW, LLC | INKCUPS NOW, LLC | TWO COLOR PAD PRINTER |
| 2026-04-08 | MEDUK9873648 | TVTDS01504313 | 609E | House Bill | TVTD | 9842085 | MSC FAITH | 2026-04-06 | BOSTON, MASSACHUSETTS | LA SPEZIA ITALY | 517 PKG | 7,631 KG | House to House | SERICOM ITALIA SRL | INKCUPS NOW CORPORATION | INKCUPS NOW CORPORATION | PRINTING INK UN CLASS PG III LTD QTY N R. FIBREBOARD BOXES G.W. - N.W. UN RESIN SOLUTION, CLASS , P.G. III LTD QTYNR. FIBREBOARD... |
| 2026-03-26 | ZIMUGOA1088699 | TVTDS01502639 | 59W | House Bill | TVTD | 9464716 | ZIM ASIA | 2026-03-23 | NEWARK, NEW JERSEY | GENOA ITALY | 17 PKG | 391 KG | SERICOM ITALIA SRL | INKCUPS NOW CORPORATION | INKCUPS NOW CORPORATION | UN PRINTING INK CLASS PG III LTD QTY FIBREBOARD BOXES NW KG GW KG HS CODE | |
| 2026-03-05 | MEDUK9666802 | TVTDS01493104 | 604E | House Bill | TVTD | 9842061 | MSC JOSSELINE | 2026-03-04 | BOSTON, MASSACHUSETTS | LA SPEZIA ITALY | 1,317 PKG | 7,084 KG | House to House | SERICOM ITALIA SRL | INKCUPS NOW CORPORATION | INKCUPS NOW CORPORATION | PRINTING INK UN CLASS PG III LTD QTY N R. FIBREBOARD BOXES G.W. - N.W. UN RESIN SOLUTION, CLASS , P.G. III LTD QTYNR. FIBREBOARD... |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | HLCULIV260302246 |
|---|---|
| House BOL # | FTNVSLHRS0002457 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FTNV |
| Voyage # | 614W |
| IMO # | 9969077 |
| Vessel Name | MAERSK FREDERICIA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SOUTHAMPTON |
| Foreign Port of Lading | HAMBLE UNITED KINGDOM (41374) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1723 KG |
| Weight in KG | 1,723 KG |
| Quantity | 1 CRT |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU1460659 |
| Commodity Description |
PROMOTIONAL MERCHANDISE |
| Shipper Name | LALTEX & CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | GREEN FOLD WAY |
| Address Line 3 | LEIGH COMMERCE PARK |
| City | LEIGH |
| Country Code | GB |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +441942687000 |
| Consignee Name | INK CUPS NOW LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 310 ANDOVER ST |
| City | DANVERS |
| State Province | MA |
| Zip Code | 01923 |
| Country Code | US |
| Container Number | HAMU1460659 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0397181 |
| Seal Number 1 | 0397181 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PROMOTIONAL MERCHANDISE |
| Marks and Numbers 1 | INK CUPS USA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 844332 | 00000000 | 0000001723 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Boston, Massachusetts | 192 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 147 | 2026-05-04 |
| New York, New York | 51 | 2022-09-09 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2022-02-10 |
| Long Beach, California | 7 | 2023-01-10 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2021-04-30 |
| Miami, Florida | 1 | 2016-07-13 |
| Panama City, Florida | 1 | 2015-01-28 |
| Los Angeles, California | 1 | 2013-12-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 138 | 2026-05-15 |
| Pusan South Korea | 97 | 2023-09-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 23 | 2025-11-12 |
| La Spezia Italy | 21 | 2026-05-05 |
| Valencia Spain | 17 | 2025-03-25 |
| Qingdao China (Mainland) | 13 | 2023-07-17 |
| Sines Portugal | 12 | 2025-06-27 |
| Anvers Belgium | 12 | 2022-02-09 |
| Genoa Italy | 11 | 2026-03-26 |
| Rotterdam Netherlands | 10 | 2018-12-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Inkcups Now Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INKCUPS NOW CORPORATION | 310 ANDOVER ST DANVERS MA 01923 US | 2026-05-05 | 101 |
| INKCUPS NOW | 310 ANDOVER ST DANVERS 01923 US | 2024-03-07 | 62 |
| INKCUPS NOW | 2022-09-05 | 44 | |
| INKCUPS NOW CORP | 2015-11-25 | 43 | |
| INKCUPS NOW | 2018-10-02 | 24 | |
| INKCUPS NOW CORPORATION | 2019-09-27 | 22 | |
| INKCUPS NOW CORPORATION | 2022-04-12 | 21 | |
| INKCUPS NOW CORP | 2021-04-30 | 15 | |
| INKCUPS NOW CORP. | 2020-09-21 | 12 | |
| INKCUPS NOW | 2020-03-03 | 8 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Inkcups Now Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-01-10 | 1 | |
| 2021-04-30 | 4 | |
| 2021-04-30 | 4 | |
| 2015-01-28 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||