There are a total of 424 bills of lading on file for Inkjet, Inc between November 5th, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 424 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 424 |
|---|---|
| Shipper Records | 5 |
| Consignee Records | 426 |
| Notify Party Records | 230 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 78 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INKJET, INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Inkjet, Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Inkjet, Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ANSER CODING INC. | Apr 2026 | 266 | 59 |
| JADE STAR HI TECH MANUFACTURING SDN BHD | Oct 2025 | 78 | 25 |
| CYKLOP FASTJET TECHNOLOGIES | May 2026 | 20 | 20 |
| QINHUANGDAO JIASHILUN PACKAGING MATERIALS CO.,LTD. | Mar 2026 | 22 | 19 |
| CYKLOP FASTJET TECHNOLOGIES (SHANGHAI ) INC | Feb 2026 | 14 | 14 |
| SHANGHAI HUA ZHI ELECTRONIC EQUIPMENT CO LTD | Mar 2023 | 22 | 13 |
| CYKLOP JADE STAR TECHNOLOGIES SDN. BHD. | May 2026 | 19 | 9 |
| CYKLOP GMBH | Apr 2026 | 99 | 8 |
| CODECO SYSTEM | Aug 2025 | 50 | 8 |
| HITACHI EUROPE GMBH | Jan 2026 | 46 | 7 |
| C.M.S. CO. | May 2026 | 12,635 | 7 |
| CODING AND MARKING SERVICES SARL | May 2026 | 16 | 6 |
| YU CHI MACHINERY CO., LTD | Apr 2026 | 63 | 5 |
| Oct 2025 | 8 | 5 | |
| FASTJET HONG KONG LIMITED | Mar 2022 | 17 | 4 |
| CYKLOP NEDERLAND BV | Mar 2026 | 13 | 3 |
| Aug 2025 | 4 | 3 | |
| May 2023 | 3 | 2 | |
| Feb 2024 | 2 | 2 | |
| Jul 2025 | 6 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Inkjet, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INKA PEBBLES AND TILES EIRL | May 2026 | 151 | 15 |
| INKA'S BERRIES SAC | Feb 2026 | 661 | 0 |
| INKABOR BOLIVIA SRL | Feb 2025 | 155 | 0 |
| INKABOR S.A.C. | Jan 2026 | 915 | 0 |
| INKATOR SA | May 2026 | 578 | 25 |
| INKCUPS NOW CORPORATION | May 2026 | 418 | 7 |
| INKED BRANDS INC | May 2026 | 302 | 21 |
| INKEL VIETNAM CO.,LTD | Feb 2022 | 388 | 0 |
| INKFISH INSPIRED,LLC | May 2026 | 129 | 4 |
| INKISM INTERNATIONAL CO., LTD | Apr 2026 | 295 | 3 |
| INKODOP TECHNOLOGIES PVT LTD | Apr 2026 | 101 | 2 |
| INKOLOGY LLC | Jan 2026 | 229 | 0 |
| INKPRESSIONS | May 2026 | 99 | 2 |
| INKSOLUTIONS | May 2026 | 724 | 26 |
| INKSTRY LLC | May 2026 | 144 | 22 |
| INKTEC CO., LTD. | Apr 2026 | 561 | 9 |
| INKWELL GLOBAL MARKETING | May 2026 | 344 | 1 |
| INL RAIL LOGISTICS LLC | May 2026 | 75 | 49 |
| INLAND CORPORATION | Apr 2026 | 821 | 2 |
| INLAND CUSTOMS BROKERS CORP. | May 2026 | 664 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | HLCUKUL260502116 | BANQ1073729733 | 621E | House Bill | BANQ | 9321031 | GOOD PROSPECT | 2026-05-10 | HOUSTON, TEXAS | KAJANG MALAYSIA | 700 ROL | 16,385 K | CYKLOP JADE STAR TECHNOLOGIES SDN B | INKJET INC | INKJET INC | PET STRAPPING AAR (100% RECYCLING RAW MATERIAL) | |
| 2026-05-07 | ONEYSHAG96308900 | KYSIHOUH2600070 | 104E | House Bill | KYSI | 9321251 | MOL CELEBRATION | 2026-05-06 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 111 CTN | 915 KG | Container Yard | CYKLOP FASTJET TECHNOLOGIES | INKJET INC | INKJET INC | EMPTY CARTRIDGE RUBBER SEAL CARTRIDGE CAP |
| 2026-04-25 | HDMUSHAZJ4Q16500 | KYSIHOUH2600054 | 066E | House Bill | KYSI | 9321263 | MOL COURAGE | 2026-04-23 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 8 CTN | 320 KG | Pier to Pier | CYKLOP FASTJET TECHNOLOGIES | INKJET INC | INKJET INC | CONTINUOUS INKJET PRINTER |
| 2026-04-23 | EGLV003600365820 | FFCG264FSTLHO018 | 008E | House Bill | FFCG | 9935337 | EVER MOST | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 60 CTN | 757 K | House to House | ANSER CODING INC. | INKJET, INC | INKJET, INC | PALLETS S.T.C. CARTONS CARTRIDGE FOR PRI NTER & PRINTER AND PRINTER PARTS (NON DANGERO US GOODS, NOT RESTRICTION) . |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | HLCUKUL260443530 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073731975 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 622E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GSL EFFIE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PORT KLANG |
| Foreign Port of Lading | KAJANG MALAYSIA (55751) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18968 K |
| Weight in KG | 18,968 KG |
| Quantity | 784 ROL |
| Volume | 50 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU6676536 |
| Commodity Description |
PET STRAPPING AAR (100% RECYCLING RAW MATERIAL) |
| Shipper Name | CYKLOP JADE STAR TECHNOLOGIES SDN B |
|---|---|
| Address Line 1 | HD |
| Address Line 2 | LOT 9204, JALAN UDANG GANTUNG, TELO |
| Address Line 3 | K GONG, |
| Address Line 4 | PORT KLANG 42000 MY |
| Consignee Name | INKJET INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 11111 INKJET WAY |
| Address Line 2 | WILLIS TX 77378-493 US |
| Notify Party Name | INKJET INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 11111 INKJET WAY |
| Address Line 2 | WILLIS TX 77378-493 US |
| Container Number | TCLU6676536 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3965739 |
| Seal Number 1 | HLC3965739 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PET STRAPPING AAR (100% RECYCLING RAW MATERIAL) |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 178 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 127 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 78 | 2025-08-26 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2026-03-24 |
| Jacksonville, Florida | 7 | 2026-02-06 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2024-09-27 |
| Oakland, California | 7 | 2021-03-12 |
| Honolulu, Hawaii | 3 | 2025-06-16 |
| Charleston, South Carolina | 3 | 2018-08-24 |
| Miami, Florida | 2 | 2025-02-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 126 | 2026-04-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 76 | 2026-05-07 |
| Taibei China (Taiwan) | 42 | 2025-12-27 |
| Anvers Belgium | 40 | 2026-03-21 |
| Kajang Malaysia | 27 | 2026-05-11 |
| Le Havre France | 16 | 2025-02-24 |
| Pusan South Korea | 15 | 2026-01-09 |
| Rotterdam Netherlands | 10 | 2026-04-15 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2026-04-14 |
| Yantian China (Mainland) | 9 | 2026-03-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Inkjet, Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INKJET, INC | 11111 INKJET WAY, WILLIS TX 77378 US | 2026-04-23 | 92 |
| INKJET, INC | 11111 INK JET WAY,WILLIS,,TEXAS 773 78,US | 2025-09-29 | 4 |
| INKJET, INC | 2025-09-29 | 1 | |
| INKJET, INC | 2018-08-16 | 61 | |
| INKJET INC | 2026-05-07 | 52 | |
| INKJET INC | 2026-05-11 | 43 | |
| INKJET INC | 2025-08-28 | 26 | |
| INKJET INC. | 2025-10-20 | 26 | |
| INKJET, INC. | 2025-08-26 | 17 | |
| INKJET INC. | 2025-04-26 | 9 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Inkjet, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-18 | 12 | |
| 2025-10-20 | 4 | |
| 2024-05-03 | 9 | |
| 2015-03-19 | 1 | |
| 2014-11-04 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Inkjet, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-20 | 4 | |
| 2020-07-25 | 1 |