There are a total of 1,752 bills of lading on file for Inland Plastics Inc. between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,752 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 31 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,752 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,853 |
| Notify Party Records | 1,455 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 31 |
| Records in the Past Year | 173 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INLAND PLASTICS INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Inland Plastics Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Inland Plastics Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HEESUNG POLYMER CO., LTD. | May 2026 | 834 | 359 |
| WONPOONG CORPORATION | May 2026 | 2,952 | 201 |
| HONMYUE ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 570 | 100 |
| OKS POLY CO.,LTD. | May 2026 | 2,292 | 54 |
| ST AND JASON CO.,LTD. | Oct 2024 | 141 | 36 |
| QINGDAO G AND E BIO POLYTEX CO.,LTD | May 2026 | 1,413 | 30 |
| QINGDAO GYOHA EN TECH CO.,LTD. | Mar 2026 | 1,753 | 23 |
| DAESANG CORPORATION | May 2026 | 9,793 | 16 |
| RSA PRODUCTS LIMITED | Jan 2026 | 29 | 15 |
| L AND S CO., LTD. | Feb 2026 | 130 | 13 |
| QINGDAO TAIMEI PRODUCTS CO.,LTD | May 2026 | 196 | 12 |
| QINGDAO BOXIN IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 545 | 8 |
| QINGDAO PS INTERNATIONAL TRADE COMP | Sep 2025 | 25 | 6 |
| MACROWIDE CORPORATION | May 2026 | 50 | 6 |
| LIANYUNGANG YUHONG TARPS PRODUCTION WEST OF | Feb 2026 | 64 | 6 |
| HAINING BOCHUANG NEW MATERIAL CO. | Apr 2026 | 209 | 6 |
| HAGIHARA INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 527 | 6 |
| YIU CHUNG INDUSTRIAL CO LTD | Nov 2025 | 59 | 5 |
| QINGDAO OKS POLY CO.,LTD. | Aug 2025 | 267 | 5 |
| MACBEAN BEIER PLASTICS | Sep 2025 | 25 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Inland Plastics Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INKPRESSIONS | May 2026 | 99 | 2 |
| INKSOLUTIONS | May 2026 | 724 | 26 |
| INKSTRY LLC | May 2026 | 144 | 22 |
| INKTEC CO., LTD. | Apr 2026 | 561 | 9 |
| INKWELL GLOBAL MARKETING | May 2026 | 344 | 1 |
| INL RAIL LOGISTICS LLC | May 2026 | 75 | 49 |
| INLAND CORPORATION | Apr 2026 | 821 | 2 |
| INLAND CUSTOMS BROKERS CORP. | May 2026 | 664 | 10 |
| INLAND EMPIRE DISTRIBUTION SYSTEM I | Apr 2026 | 200 | 3 |
| INLAND FASTENER INC. | Jun 2025 | 422 | 0 |
| INLAND PRODUCTS INC | May 2026 | 1,479 | 30 |
| INLAND ROUND TRIP LIMITED | May 2025 | 4,394 | 0 |
| INLAND ROUND TRIP PTE. LTD. | May 2026 | 577 | 125 |
| INLAND SEAFOOD | May 2026 | 929 | 2 |
| INLAND STAR DISTRIBUTION CENTERS | Apr 2026 | 467 | 1 |
| INLAND TARP & LINER, LLC | May 2026 | 851 | 4 |
| INLAND TARP AND COVER INC | May 2026 | 225 | 8 |
| INLAND TRADING PTY LTD | Jul 2025 | 376 | 0 |
| INLAND TRANSPORT SERVICES INC | May 2026 | 237 | 4 |
| INLIGHT INTERNATIONAL INC | May 2026 | 271 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUWZ437254 | DFDSRAF0230470 | UK618 | House FROB | DFDS | 9318058 | MSC TEXAS | 2026-05-28 | SEATTLE, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,009 PKG | 24,940 KG | House to House | L AND S | INLAND PLASTICS LTD | POLY FABRIC COVERS | |
| 2026-05-28 | ONEYSELG71293400 | OERT105509P21188 | 024E | House FROB | OERT | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 236 ROL | 23,620 KG | Container Yard | OKS POLY | INLAND PLASTICS LTD. | INLAND PLASTICS LTD. | 279 ROLLS OF PE ROLLSTOCK PO# XXXXXX |
| 2026-05-28 | ONEYSELG74599901 | OERT105509P21223 | 024E | House FROB | OERT | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 201 ROL | 17,374 KG | Container Yard | HEESUNG POLYMER | INLAND PLASTICS INC. | INLAND PLASTICS INC. | 201 ROLLS OF PVC SPREAD COATED FABRICS DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIAL |
| 2026-05-28 | ONEYSELG74604300 | OERT105509P21224 | 024E | House FROB | OERT | 9878515 | YM TOPMOST | 2026-05-27 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 200 ROL | 17,464 KG | Container Yard | HEESUNG POLYMER | INLAND PLASTICS INC. | INLAND PLASTICS INC. | 200 ROLLS OF PVC SPREAD COATED FABRICS DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIAL |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-09 |
| Master BOL # | MEDUWZ437262 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSRAF0230466 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | UK618 |
| IMO # | 9318058 |
| Vessel Name | MSC TEXAS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26490 KG |
| Weight in KG | 26,490 KG |
| Quantity | 795 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU8187768 |
| Commodity Description |
PE SHEETS |
| Shipper Name | QINGDAO G AND E BIO-POLYTEX CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | GONGYE YUAN QU,JIANG SHAN ZHEN, |
| Address Line 3 | LAIXI CITY, |
| City | QINGDAO |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | INLAND PLASTICS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 50 AVE 27533 |
| City | LANGLEY TWP |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +14038237310 |
| Consignee Name | INLAND PLASTICS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 50 AVE 27533 |
| City | LANGLEY TWP |
| Country Code | CA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +14038236252 |
| Container Number | MSDU8187768 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47517558 |
| Seal Number 1 | FX47517558 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PE SHEETS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392690 | 00000000 | 0000026490 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 724 | 2026-05-16 |
| Seattle, Washington | 548 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 170 | 2026-02-26 |
| Long Beach, California | 131 | 2026-03-20 |
| Portland, Oregon | 45 | 2026-04-02 |
| Mobile, Alabama | 38 | 2026-05-16 |
| Everett, Washington | 24 | 2026-01-29 |
| Oakland, California | 18 | 2025-04-07 |
| Chicago, Illinois | 15 | 2016-05-02 |
| Norfolk, Virginia | 11 | 2026-02-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 1,098 | 2026-05-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 258 | 2026-01-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 147 | 2026-04-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 98 | 2026-05-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 86 | 2026-02-26 |
| Taibei China (Taiwan) | 13 | 2025-12-05 |
| Vung Tau Vietnam | 9 | 2024-06-04 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 8 | 2019-09-06 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 6 | 2023-03-14 |
| Kwangyang South Korea | 5 | 2022-01-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Inland Plastics Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INLAND PLASTICS INC. | 1310 E. BIRCH STREET KANKAKEE, IL 60901 USA | 2026-05-16 | 309 |
| INLAND PLASTICS INC. | PO BOX 2199 DRUMHELLER, AB T0J 0Y0 | 2026-05-16 | 306 |
| INLAND PLASTICS INC. | 2026-03-20 | 243 | |
| INLAND PLASTICS INC. | 2026-02-10 | 29 | |
| INLAND PLASTICS INC. | 2025-07-01 | 15 | |
| INLAND PLASTICS INC. | 2025-11-04 | 9 | |
| INLAND PLASTICS INC. | 2025-12-05 | 8 | |
| INLAND PLASTICS INC. | 2025-11-04 | 8 | |
| INLAND PLASTICS INC. | 2025-07-05 | 6 | |
| INLAND PLASTICS INC. | 2026-05-16 | 4 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Inland Plastics Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-17 | 137 | |
| 2026-03-17 | 96 | |
| 2026-01-09 | 61 | |
| 2024-12-18 | 14 | |
| 2023-10-21 | 12 | |
| 2018-08-17 | 5 | |
| 2017-03-01 | 8 | |
| 2016-01-18 | 7 | |
| 2015-12-15 | 2 |
Below are the top 4 email addresses on file for Inland Plastics Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-29 | 1 | |
| 2025-03-27 | 33 | |
| 2022-07-11 | 1 | |
| 2022-02-05 | 1 |