There are a total of 1,479 bills of lading on file for Inland Products Inc between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,479 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 30 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,479 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 1,464 |
| Notify Party Records | 1,225 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 30 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for INLAND PRODUCTS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Inland Products Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Inland Products Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU DELAN HOME CO.,LTD | May 2026 | 1,706 | 44 |
| LUMI LEGEND HK LIMITED | May 2026 | 2,130 | 26 |
| JIANDE SANSEN ELECTRICAL APPLIANCE | May 2026 | 1,355 | 21 |
| SHENZHEN VOTA TECHNOLOGY CO. LTD | May 2026 | 1,715 | 17 |
| SHENZHEN BJT TECHNOLOGY CO .,LTD | Oct 2025 | 93 | 14 |
| ORANGE-TECH INNOVATION CO.,LTD | Feb 2024 | 14 | 10 |
| Oct 2022 | 7 | 5 | |
| ZHEJIANG HUAYI SUPPLY CHAIN MANAGEM | May 2026 | 826 | 3 |
| Apr 2022 | 3 | 2 | |
| LUMI LEGEND CORPORATION | May 2026 | 4,692 | 2 |
| CIXI PURUI METAL CO., LTD | May 2024 | 27 | 2 |
| Dec 2025 | 6 | 1 | |
| PRICESMART, INC. | May 2026 | 26,574 | 1 |
| Oct 2022 | 1 | 1 | |
| HOCHUEN SMART TECHNOLOGY | Jul 2025 | 15 | 1 |
| Sep 2021 | 5 | 1 | |
| HANGZHOU KAITE ELECTRICAL APPLIANCE | Apr 2026 | 870 | 1 |
| CHI GLOBAL TRADING CO LTD | Jan 2024 | 21 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Inland Products Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| INKSOLUTIONS | May 2026 | 724 | 26 |
| INKSTRY LLC | May 2026 | 144 | 22 |
| INKTEC CO., LTD. | Apr 2026 | 561 | 9 |
| INKWELL GLOBAL MARKETING | May 2026 | 344 | 1 |
| INL RAIL LOGISTICS LLC | May 2026 | 75 | 49 |
| INLAND CORPORATION | Apr 2026 | 821 | 2 |
| INLAND CUSTOMS BROKERS CORP. | May 2026 | 664 | 10 |
| INLAND EMPIRE DISTRIBUTION SYSTEM I | Apr 2026 | 200 | 3 |
| INLAND FASTENER INC. | Jun 2025 | 422 | 0 |
| INLAND PLASTICS INC. | May 2026 | 1,752 | 31 |
| INLAND ROUND TRIP LIMITED | May 2025 | 4,394 | 0 |
| INLAND ROUND TRIP PTE. LTD. | May 2026 | 577 | 125 |
| INLAND SEAFOOD | May 2026 | 929 | 2 |
| INLAND STAR DISTRIBUTION CENTERS | Apr 2026 | 467 | 1 |
| INLAND TARP & LINER, LLC | May 2026 | 851 | 4 |
| INLAND TARP AND COVER INC | May 2026 | 225 | 8 |
| INLAND TRADING PTY LTD | Jul 2025 | 376 | 0 |
| INLAND TRANSPORT SERVICES INC | May 2026 | 237 | 4 |
| INLIGHT INTERNATIONAL INC | May 2026 | 271 | 4 |
| INLINE DISTRIBUTING COMPANY | Jul 2025 | 203 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | SMLMSHUH6A582600 | LUDOSHA26040052 | 2603E | House Bill | LUDO | SM LONG BEACH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 6,920 K | HANGZHOU DELAN HOME | INLAND PRODUCTS INC. | PILLOW | |||
| 2026-05-26 | OOLU2323973278 | LUDOSHA26040036 | 032E | House Bill | LUDO | COSCO SHIPPING LOTUS | 2026-05-25 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 6,689 K | House to House | HANGZHOU DELAN HOME | INLAND PRODUCTS INC. | PILLOW | ||
| 2026-05-25 | HDMUSHAM40881900 | LUDOSHA26040051 | 019E | House Bill | LUDO | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 6,920 K | Pier to Pier | HANGZHOU DELAN HOME | INLAND PRODUCTS INC. | PILLOW | ||
| 2026-05-25 | HDMUSHAM91571100 | LUDOSHA26040050 | 019E | House Bill | LUDO | HMM NURI | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 6,920 K | Pier to Pier | HANGZHOU DELAN HOME | INLAND PRODUCTS INC. | PILLOW | ||
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | YMJAW237316273 |
|---|---|
| House BOL # | SZILSHZH26050674 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZIL |
| Voyage # | 0003E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SAPPHIRE TOWER |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6446 KG |
| Weight in KG | 6,446 KG |
| Quantity | 40 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMLU8682678 |
| Commodity Description |
PILLOW |
| Shipper Name | HANGZHOU DELAN HOME CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 525 MINHE ROAD,SANHONG INTERNAT |
| Address Line 2 | IONAL BUILDING,SUITE 1501, XIAOSHAN |
| Address Line 3 | , ZHEJIANG 311200 CHINA |
| Consignee Name | INLAND PRODUCTS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1315 N BLUE GUM STREET, ANAHEIM CA9 |
| Address Line 2 | 2806 |
| Notify Party Name | INLAND PRODUCTS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1315 N BLUE GUM STREET, ANAHEIM CA9 |
| Address Line 2 | 2806 |
| Container Number | YMLU8682678 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAW529334 |
| Seal Number 1 | YMAW529334 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PILLOW |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 792 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 637 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 36 | 2026-01-13 |
| Oakland, California | 5 | 2021-10-12 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2025-11-24 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2015-03-17 |
| New York, New York | 1 | 2015-06-06 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2014-06-10 |
| Seattle, Washington | 1 | 2013-10-28 |
| Atlanta, Georgia | 1 | 2013-07-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 625 | 2026-02-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 506 | 2026-01-26 |
| Shanghai China (Mainland) | 227 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 33 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 30 | 2018-04-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 14 | 2019-08-02 |
| Xiamen China (Mainland) | 12 | 2019-02-08 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2026-05-01 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 6 | 2025-12-06 |
| Kwangyang South Korea | 6 | 2019-05-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Inland Products Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| INLAND PRODUCTS INC | 1410E WALNUT AVE FULLERTON CA 9283 1 | 2022-03-05 | 297 |
| INLAND PRODUCTS INC | 1410 E WALNUT AVE FULLERTON CA UNITED STATES 92831 | 2022-02-12 | 232 |
| INLAND PRODUCTS INC | 2022-10-11 | 221 | |
| INLAND PRODUCTS INC. | 2020-12-22 | 119 | |
| INLAND PRODUCTS INC. | 2022-03-08 | 111 | |
| INLAND PRODUCTS INC. | 2022-05-20 | 65 | |
| INLAND PRODUCTS INC. | 2013-05-01 | 32 | |
| INLAND PRODUCTS INC. | 2021-03-03 | 31 | |
| INLAND PRODUCTS INC | 2021-02-15 | 23 | |
| INLAND PRODUCTS, INC. | 2018-04-20 | 22 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Inland Products Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-06 | 17 | |
| 2024-03-07 | 125 | |
| 2021-12-14 | 13 | |
| 2021-12-14 | 10 | |
| 2019-05-14 | 5 | |
| 2017-08-07 | 2 | |
| 2016-12-09 | 1 | |
| 2016-01-12 | 2 | |
| 2014-06-09 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||