There are a total of 779 bills of lading on file for Jiangsu Jinsheng Environmental PROT between July 31st, 2017 and May 19th, 2026.
Of those 779 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 779 |
|---|---|
| Shipper Records | 779 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 31st, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jiangsu Jinsheng Environmental PROT, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jiangsu Jinsheng Environmental PROT in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ADVANTAGE GLOBAL INC | Mar 2026 | 1,015 | 174 |
| GREEN WAVE INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 1,700 | 125 |
| TLC PACKAGING INC | Apr 2026 | 413 | 55 |
| YOURGREEN2GO INC | May 2026 | 763 | 30 |
| TRUECHOICEPACK | Apr 2022 | 408 | 20 |
| SHINE IMP AND EXP INC | May 2026 | 370 | 12 |
| GREEN CENTURY ENTERPRISES INC | May 2026 | 1,612 | 11 |
| BABE FASHION INC | May 2026 | 381 | 10 |
| KMCC INC | Feb 2026 | 735 | 8 |
| KD WHOLESALE | Sep 2025 | 164 | 8 |
| WHO HAS IT PACKAGING | May 2026 | 65 | 7 |
| BAZAAR COMMERCE INC | May 2026 | 66 | 7 |
| ECOSENTIALS | Apr 2026 | 55 | 6 |
| HL FORTUITOUS TRADING | May 2026 | 169 | 5 |
| CARTIVA INC | May 2026 | 279 | 5 |
| HUAXIN TRADING INC | Nov 2025 | 1,207 | 3 |
| CHENYX INC | Apr 2026 | 833 | 3 |
| THREAD & TIDE IMPORTS LLC | May 2026 | 46 | 2 |
| RFS FOOD CORP | May 2025 | 652 | 2 |
| PLUS ACCEL TRADING INC | May 2026 | 105 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Jinsheng Environmental PROT.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | HDMUTAOZ11778500 | RSLCQDAF2604188A | 0011E | House Bill | RSLC | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-05-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,456 PCS | 16,722 K | Pier to Pier | JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL | SONNY TRADE LLC | SONNY TRADE LLC | LUNCH BOX THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-05-08 | COSU6449536140 | MBRFMXL226551278 | 065E | House Bill | MBRF | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,607 CTN | 18,718 KG | House to House | JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | BAZAAR COMMERCE INC | BAZAAR COMMERCE INC | PLASTIC TABLEWARE |
| 2026-04-24 | COSU6448835010 | MBRFMXL226551260 | 081E | House Bill | MBRF | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3,064 CTN | 23,593 KG | House to House | JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | BAZAAR COMMERCE INC | BAZAAR COMMERCE INC | PLASTIC TABLEWARE |
| 2026-04-18 | EGLV142600604422 | MBRFMXL226551244 | 1214E | House Bill | MBRF | 9604110 | EVER LEGION | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3,064 CTN | 23,593 KG | House to House | JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | BAZAAR COMMERCE INC | BAZAAR COMMERCE INC | PLASTIC TABLEWARE |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | SMLMTATJ6A282700 |
|---|---|
| House BOL # | MBRFMXL226551272 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MBRF |
| Voyage # | 2603E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SM KWANGYANG |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 22280 KG |
| Weight in KG | 22,280 KG |
| Quantity | 2839 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SMCU1212685 |
| Commodity Description |
PLASTIC TABLEWARE |
| Shipper Name | JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT |
|---|---|
| Address Line 1 | DIEZHUANG INDUSTRIAL PARK OF QINGYI |
| Address Line 2 | LAKE, SHUYANG,JIANGSU, CHINA,SHUY |
| Address Line 3 | ANG,CN |
| Consignee Name | BAZAAR COMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5901 W CENTURY BLVD STE 405 LOS ANG |
| Address Line 2 | ELES.CA 90045,LOS ANGELES, ,US |
| Notify Party Name | BAZAAR COMMERCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5901 W CENTURY BLVD STE 405 LOS ANG |
| Address Line 2 | ELES.CA 90045,LOS ANGELES,US |
| Container Number | SMCU1212685 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML169749 |
| Seal Number 1 | SML169749 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLASTIC TABLEWARE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 214 | 2025-07-14 |
| Los Angeles, California | 206 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 196 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 44 | 2022-07-19 |
| Baltimore, Maryland | 39 | 2019-03-26 |
| Houston, Texas | 31 | 2025-11-08 |
| Tacoma, Washington | 12 | 2024-05-30 |
| Seattle, Washington | 11 | 2026-02-23 |
| Boston, Massachusetts | 8 | 2021-06-28 |
| Norfolk, Virginia | 7 | 2022-06-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 399 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 216 | 2026-05-08 |
| Pusan South Korea | 109 | 2026-03-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 23 | 2026-03-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 8 | 2025-07-04 |
| Colon Panama | 7 | 2024-07-01 |
| Lianyungang China (Mainland) | 7 | 2021-12-08 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 4 | 2019-04-10 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2024-11-19 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2023-02-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Jinsheng Environmental PROT that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 3 WEST ROAD,DIEZHUANG INDUSTRIAL PARK OF QINGYI LAKE, SHUYANG JS CHINA 223600 | 2025-07-14 | 48 |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | DIEZHUANG INDUSTRIAL PARK OF QINGYI LAKE,SHUYANG,JIANGSU CHINA | 2026-04-04 | 45 |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 2026-05-21 | 44 | |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 2026-03-17 | 16 | |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 2026-01-10 | 6 | |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 2025-07-04 | 5 | |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 2025-11-04 | 3 | |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 2025-07-16 | 3 | |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 2025-07-25 | 3 | |
| JIANGSU JINSHENG ENVIRONMENTAL PROT | 2026-02-23 | 2 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Jiangsu Jinsheng Environmental PROT.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-28 | 1 | |
| 2023-12-30 | 10 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||