There are a total of 138 bills of lading on file for Jiangsu Joulos Curtain Wall Constru between January 19th, 2023 and May 14th, 2026.
Of those 138 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 138 |
|---|---|
| Shipper Records | 138 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 19th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 29 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jiangsu Joulos Curtain Wall Constru, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jiangsu Joulos Curtain Wall Constru in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MONDA INDUSTRIALS LLC | Mar 2026 | 38 | 17 |
| BUILDING PRODUCTS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 114 | 16 |
| CDG MAUI INC. | Apr 2026 | 40 | 14 |
| PEARL HOMES | Jun 2025 | 14 | 12 |
| BG CONSTRUCTION LLC | Jul 2025 | 16 | 6 |
| DOOR INNOVATIONS | Jul 2024 | 24 | 5 |
| Dec 2023 | 7 | 3 | |
| Jul 2024 | 3 | 2 | |
| WB HOME LLC | Apr 2026 | 104 | 2 |
| VENTANA DBS LLC | May 2026 | 371 | 2 |
| Mar 2025 | 10 | 2 | |
| Aug 2024 | 4 | 2 | |
| Jan 2025 | 3 | 2 | |
| Feb 2026 | 2 | 2 | |
| HANGRY INC | May 2026 | 351 | 2 |
| Sep 2025 | 3 | 2 | |
| Aug 2024 | 1 | 1 | |
| JHL OCEANIC INC. | Mar 2026 | 42 | 1 |
| Aug 2024 | 1 | 1 | |
| Mar 2026 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Joulos Curtain Wall Constru.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-13 | EGLV142551042047 | CHKMSH26000879 | 001E | House Bill | CHKM | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-02-12 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 1,732 K | Break Bulk | JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL | J.Z. DESIGN LA INC. | J.Z. DESIGN LA INC. | ALUMINUM WINDOWS |
| 2026-01-29 | HDMUSHAM09398900 | PPILSHMC5261 | 0008E | House Bill | PPIL | 9944481 | HMM DIAMOND | 2026-01-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 5,528 K | House to House | JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL | BUILDING PRODUCTS INTERNATIONAL LLC | GOLF CART PERGOLA PG-ALUMINIUM WINDOWS AND DOORS RAILINGS BLIND COMPOSITE WOOD DO OR PARTITION | |
| 2025-12-12 | ONEYSHAFAH302300 | JHJTPPILONW33122 | 021E | House Bill | JHJT | 9869174 | HMM GAON | 2025-12-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 3,398 K | House to House | JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL | BUILDING PRODUCTS INTERNATIONAL LLC | BUILDING PRODUCTS INTERNATIONAL LLC | OUTDOOR DECKING CORNER PANEL ACRYLIC JEWELRY PLASTIC SNAP ALUMINIUM WINDOWS AND DOORS STAI NLESS STEEL KITCHEN CABINET SINTERED ... |
| 2025-12-12 | ONEYSHAFAH302300 | PPILONW33122 | 0021E | House Bill | PPIL | 9869174 | HMM GAON | 2025-12-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 3,398 K | House to House | JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL | BUILDING PRODUCTS INTERNATIONAL LLC | BUILDING PRODUCTS INTERNATIONAL LLC | OUTDOOR DECKING CORNER PANEL ACRYLIC JEWELR Y PLASTIC SNAP ALUMINIUM WINDOWS AND DOORS STAINLESS STEEL KITCHEN CABINET SINTERED ... |
| Run Date | 2026-03-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-05 |
| Trade Update Date | 2026-02-02 |
| Master BOL # | ONEYSHAG32167900 |
|---|---|
| House BOL # | AIGBASHA26020141 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AIGB |
| Voyage # | 1001E |
| IMO # | 9459101 |
| Vessel Name | NOBILITY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN SOUTH KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | HONOLULU, HAWAII (3201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2065 K |
| Weight in KG | 2,065 KG |
| Quantity | 6 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU6063532 |
| Commodity Description |
ALUMINIUM WINDOWS |
| Shipper Name | JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONST |
|---|---|
| Address Line 1 | RUC TION ENGINEERING CO NO. 15 |
| Address Line 3 | RUNSHOU ROAD, JIANGNING STREET, |
| City | JIANGNING |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | CDG MAUI INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 375 HUKU LII PLACE, STE. |
| Address Line 3 | 204, KIHEI, HI. 96753 |
| City | KIHEI |
| State Province | HI |
| Zip Code | 96753 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | CDG MAUI INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 375 HUKU LII PLACE, STE. |
| Address Line 3 | 204, KIHEI, HI. 96753 |
| City | KIHEI |
| State Province | HI |
| Zip Code | 96753 |
| Country Code | US |
| Container Number | TLLU6063532 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN78716BD |
| Seal Number 1 | CN78716BD |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ALUMINIUM WINDOWS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 35 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 31 | 2025-09-18 |
| Miami, Florida | 15 | 2024-02-12 |
| Honolulu, Hawaii | 14 | 2026-03-06 |
| Houston, Texas | 12 | 2024-10-17 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-02-13 |
| Seattle, Washington | 5 | 2025-12-01 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2025-10-24 |
| Port Everglades, Florida | 5 | 2023-09-12 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2025-06-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 100 | 2026-05-15 |
| Pusan South Korea | 31 | 2026-03-06 |
| Yangshan China (Mainland) | 4 | 2026-03-16 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2024-01-29 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-05-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Joulos Curtain Wall Constru that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU | NO. 15 RUNSHOU ROAD, JIANGNING STRE ET, JIANGNING DISTRICT, NANJING CIT Y, JIANGSU PROVINCE | 2025-12-01 | 3 |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU | NO.15 RUNSHOU ROAD,JIANGNING STREET ,JIANGNING DISTRI,CTNANJING CITY,JIANGSU PROVI NCE NANJING CN | 2025-10-18 | 2 |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU | 2025-06-19 | 1 | |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL | 2025-06-04 | 11 | |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL | 2024-05-18 | 10 | |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CO., LT | 2025-09-18 | 9 | |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL | 2024-07-16 | 6 | |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU | 2025-04-12 | 6 | |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRUCTION ENGINEERING CO LTD | 2023-11-30 | 5 | |
| JIANGSU JOULOS CURTAIN WALL CONSTRU | 2024-08-16 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||