There are a total of 331 bills of lading on file for Jintuo Technology Co., Ltd between September 9th, 2020 and May 8th, 2026.
Of those 331 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 331 |
|---|---|
| Shipper Records | 331 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 9th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jintuo Technology Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jintuo Technology Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VIBRACOUSTIC USA INC | May 2026 | 2,675 | 55 |
| HUTCHINSON ANTIVIBRATION SYSTEM INC | May 2026 | 4,397 | 35 |
| COPELAND COMFORT CONTROL LP | May 2026 | 476 | 34 |
| BENCHMARK ELECTRONICS(THAILAND) PCL | May 2026 | 4,642 | 27 |
| HUTCHINSON-CAD ANTIVIBRATION SYSTEMS,INC. | Sep 2023 | 27 | 20 |
| THOMSON LINEAR LLC | May 2026 | 3,088 | 15 |
| PARKER HANNIFIN CORP | May 2026 | 18,596 | 13 |
| SENSATA TECHNOLOGIES DE MEXICO, S | May 2026 | 3,503 | 8 |
| EMERSON CLIMATE TECHNOLOGIES, INC. | May 2026 | 8,806 | 5 |
| Jul 2025 | 4 | 4 | |
| KENAKORE SOLUTIONS INC | May 2026 | 571 | 4 |
| PARKER HANNIFIN CORPORTATION | May 2026 | 911 | 3 |
| VIBRACOUSTIC CZ S.R.O. | May 2026 | 3,035 | 2 |
| VIBRACOUSTIC TOLUCA S.A. DE C.V. | May 2026 | 273 | 1 |
| PNEUMATIC NORTH AMERICA | Apr 2026 | 59 | 1 |
| Mar 2026 | 1 | 1 | |
| PARKER HANNIFIN PNEUMATICS | May 2026 | 401 | 1 |
| PARKER HANNIFIN APAC OCEAN | Sep 2024 | 75 | 1 |
| KAVLICO CORPORATION | May 2026 | 1,528 | 1 |
| GLOBAL SKYWARE | Sep 2024 | 530 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jintuo Technology Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINSUNG T. E.C. TEXAS, LLC | May 2026 | 142 | 15 |
| JINSUNG T.E.C.(YANTAI) CO., LTD | Oct 2025 | 212 | 0 |
| JINTAI SHENGWEI INC | May 2025 | 96 | 0 |
| JINTAI VIETNAM FURNITURE | May 2026 | 83 | 67 |
| JINTEK PHOTOVOLTAIC TECHNOLOGY COMP | Sep 2023 | 620 | 0 |
| JINTHAY TRADING CORP. | Apr 2026 | 318 | 5 |
| JINTIAN COPPER INDUSTRIAL VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 144 | 9 |
| JINTONG TRANSPORTATION INC | May 2026 | 5,977 | 563 |
| JINTONG VIETNAM IMPORT EXPORT TRADI | May 2026 | 485 | 66 |
| JINTUO (HK) INTERNATIONAL TRADE COMPANY LIMITED | May 2026 | 176 | 30 |
| JINVI COPPER CORPORATION | May 2026 | 62 | 10 |
| JINWAN SANSHO CO LTD | May 2026 | 326 | 4 |
| JINWEI PLASTIC MODEL HARDWARE FTY.L | Mar 2026 | 102 | 4 |
| JINX, INC. | May 2026 | 771 | 8 |
| JINXI | Oct 2025 | 150 | 0 |
| JINXI HAOTENG TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 111 | 4 |
| JINXI INDUSTRIAL PRODUCTS CO.,LIMIT | Feb 2026 | 298 | 0 |
| JINXIANG CHENGYI FOOD CO.,LTD | May 2026 | 529 | 38 |
| JINXIANG CHONGWEN FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 125 | 16 |
| JINXIANG DASHENGYUAN FRUIT AND VEGE | May 2026 | 72 | 26 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 | ONEYSHAG30100800 | MWQTHRL02191 | 007E | House Bill | MWQT | 9936422 | ONE FORWARD | 2026-03-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 124 CTN | 1,399 KG | Container Yard | JINTUO TECHNOLOGY | PARKER HANNIFIN CORPORATION | MIDWEST TRANSATLANTIC LINES, INC. | PUMP CAP |
| 2026-03-12 | ONEYSHAG30100800 | MWQTHRL01260 | 007E | House Bill | MWQT | 9936422 | ONE FORWARD | 2026-03-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 108 CTN | 1,099 KG | Container Yard | JINTUO TECHNOLOGY | PARKER HANNIFIN CORPORATION | MIDWEST TRANSATLANTIC LINES, INC. | PUMP CAP |
| 2026-01-17 | COSU6438976352 | EXDO6396015570 | 079E | House Bill | EXDO | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-01-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 14 CTN | 259 KG | House to House | JINTUO TECHNOLOGY | THOMSON LINEAR LLC | PLASTIC HOUSING HTS: | |
| 2026-01-09 | OOLU2164582330 | MWQTHRU12183 | 098E | House Bill | MWQT | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-01-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 138 CTN | 1,275 KG | Container Station | JINTUO TECHNOLOGY | PARKER HANNIFIN CORPORATION | MIDWEST TRANSATLANTIC LINES, INC. | PUMP CAP |
| Run Date | 2026-03-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-24 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | YMJAW237293708 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSRAF0184245 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 0023E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM RAON |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 904 KG |
| Weight in KG | 904 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMLU8757925 |
| Commodity Description |
CONTACT BODY |
| Shipper Name | JINTUO TECHNOLOGY CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.368 HU LU ROAD,INDUSTRIAL PARK |
| Address Line 3 | XINBANG SONGJIANG,SHANGHAI CHINA |
| City | SHANGHAI |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +862157894780 |
| Consignee Name | PNEUMATIC DIV NORTH AMERICA |
|---|---|
| Address Line 1 | PARKER HANNIFIN CORPORATION PNEUMAT |
| Address Line 2 | IC DIVISION |
| Address Line 3 | 8676 EAST M89 |
| City | RICHLAND |
| State Province | MI |
| Zip Code | 49083-090 |
| Country Code | US |
| Container Number | YMLU8757925 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV304271 |
| Seal Number 1 | YMAV304271 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONTACT BODY |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000904 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 225 | 2026-04-09 |
| Los Angeles, California | 55 | 2024-09-20 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 17 | 2025-02-27 |
| Houston, Texas | 10 | 2023-10-20 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-07-21 |
| Oakland, California | 2 | 2022-07-20 |
| New York, New York | 2 | 2022-04-21 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2023-02-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 316 | 2026-05-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 14 | 2023-03-23 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-09-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jintuo Technology Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD | NO.368 HU LU ROAD, INDUSTRIAL PARK,XINBANG, SONGJIANG SHANGHAI 200030 CN | 2025-09-27 | 52 |
| JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD | NO.368 HU LU ROAD,INDUSTRIAL PARK XINBANG SONGJIANG SHANGHAI CN | 2025-09-12 | 3 |
| JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD | 2025-08-04 | 1 | |
| JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD | 2024-08-31 | 80 | |
| JINTUO TECHNOLOGY CO LTD | 2023-12-27 | 70 | |
| JINTUO TECHNOLOGY CO.,LTD. | 2024-09-20 | 37 | |
| JINTUO TECHNOLOGY CO.,LTD. | 2023-09-09 | 24 | |
| JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD | 2021-03-26 | 13 | |
| JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD | 2021-06-18 | 7 | |
| JINTUO TECHNOLOGY CO LTD | 2023-05-11 | 5 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Jintuo Technology Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-25 | 6 | |
| 2024-01-22 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||