There are a total of 62 bills of lading on file for Jinvi Copper Corporation between May 12th, 2022 and May 21st, 2026.
Of those 62 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 62 |
|---|---|
| Shipper Records | 62 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 12th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 60 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JINVI COPPER CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Jinvi Copper Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Jinvi Copper Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LITTELFUSE FAR EAST PTE, LTD. | May 2026 | 3,240 | 42 |
| LITTELFUSE INC | May 2026 | 3,492 | 16 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jinvi Copper Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINSUNG T.E.C.(YANTAI) CO., LTD | Oct 2025 | 212 | 0 |
| JINTAI SHENGWEI INC | May 2025 | 96 | 0 |
| JINTAI VIETNAM FURNITURE | May 2026 | 83 | 67 |
| JINTEK PHOTOVOLTAIC TECHNOLOGY COMP | Sep 2023 | 620 | 0 |
| JINTHAY TRADING CORP. | Apr 2026 | 318 | 5 |
| JINTIAN COPPER INDUSTRIAL VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 144 | 9 |
| JINTONG TRANSPORTATION INC | May 2026 | 5,977 | 563 |
| JINTONG VIETNAM IMPORT EXPORT TRADI | May 2026 | 485 | 66 |
| JINTUO (HK) INTERNATIONAL TRADE COMPANY LIMITED | May 2026 | 176 | 30 |
| JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 331 | 5 |
| JINWAN SANSHO CO LTD | May 2026 | 326 | 4 |
| JINWEI PLASTIC MODEL HARDWARE FTY.L | Mar 2026 | 102 | 4 |
| JINX, INC. | May 2026 | 771 | 8 |
| JINXI | Oct 2025 | 150 | 0 |
| JINXI HAOTENG TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 111 | 4 |
| JINXI INDUSTRIAL PRODUCTS CO.,LIMIT | Feb 2026 | 298 | 0 |
| JINXIANG CHENGYI FOOD CO.,LTD | May 2026 | 529 | 38 |
| JINXIANG CHONGWEN FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 125 | 16 |
| JINXIANG DASHENGYUAN FRUIT AND VEGE | May 2026 | 72 | 26 |
| JINXIANG DONGYUN IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 410 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | MEDUWQ241848 | DFDSRAF0183434 | GN609 | House Bill | DFDS | 9305477 | MSC TIANSHAN | 2026-04-13 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 9,571 KG | House to House | JINVI COPPER CORPORATION | COPPER STRIPCOPPER ALLOY | ||
| 2026-03-26 | ONEYSHAG21939700 | DFDSRAF0180039 | 112E | House Bill | DFDS | 9300427 | EVER SUPERB | 2026-03-25 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 12,162 KG | Container Yard | JINVI COPPER CORPORATION | LITTLEFUSE, INC. | COPPER ALLOY STRIP/COPPER STRIP | |
| 2026-03-24 | MEDUWK775155 | DFDSRAF0165758 | GN605 | House Bill | DFDS | 9302633 | MSC FAIRFIELD | 2026-03-22 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 5,863 KG | House to House | JINVI COPPER CORPORATION | LITTLEFUSE, INC. | COPPER ALLOY COPPER STRIP | |
| 2026-03-19 | HLCUSHA2601BKNO0 | DFDSRAF0159601 | 606E | House Bill | DFDS | 9260445 | MARIA Y | 2026-03-18 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 10 PKG | 12,964 KG | House to House | JINVI COPPER CORPORATION | LITTLEFUSE, INC. | COPPER ALLOY STRIP | |
| Run Date | 2026-04-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-13 |
| Trade Update Date | 2026-03-06 |
| Master BOL # | MEDUWQ336093 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSRAF0194949 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | GN609 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC TIANSHAN |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6031 KG |
| Weight in KG | 6,031 KG |
| Quantity | 5 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU6292842 |
| Commodity Description |
COPPER ALLOY |
| Shipper Name | JINVI COPPER CORPORATION, TONGLING |
|---|---|
| Address Line 1 | 2 ND CUIHU ROAD, ECONOMIC DEVELOPME |
| Address Line 2 | NT ZONE, |
| Address Line 3 | ANHUI |
| City | TONGLING |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | LITTLEFUSE, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1025 ADAMS CIRCLE |
| City | EAGLE PASS |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78852 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | ORONQUILLO@LITTELFUSE.COM |
| Consignee Name | LITTLEFUSE, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1025 ADAMS CIRCLE |
| City | EAGLE PASS |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78852 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17736280978 |
| Container Number | MSMU6292842 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX45158945 |
| Seal Number 1 | FX45158945 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COPPER ALLOY |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 740990 | 00000000 | 0000006031 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 59 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 3 | 2026-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 58 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 3 | 2026-03-19 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2022-07-30 |
Below are the top 2 company names and addresses for Jinvi Copper Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JINVI COPPER CORPORATION | , TONGLING 2 ND CUIHU ROAD, ECONOMIC DEVELOPME NT ZONE, ANHUI TONGLING CN | 2026-05-23 | 60 |
| JINVI COPPER CORPORATION | , TONGLING 2ND CUIHU ROAD, ECONOMIC DEVELOPMENT ZONE TONGLING, ANHUI 244000 CN | 2022-07-30 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||