There are a total of 771 bills of lading on file for Jinx, Inc. between September 10th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 771 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 771 |
|---|---|
| Shipper Records | 114 |
| Consignee Records | 661 |
| Notify Party Records | 110 |
| First Shipment on File | Sep 10th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JINX, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jinx, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jinx, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JINS EYEWEAR US, INC. | May 2026 | 556 | 35 |
| DONG GUAN YUANKANG PLUSH TOY CO | Jan 2026 | 316 | 12 |
| THAI AWESOME CO LTD | May 2026 | 679 | 7 |
| V-TAND INTERNATIONAL GROUP LIMITED | Dec 2024 | 117 | 6 |
| FAST APPAREL | May 2026 | 179 | 6 |
| CHANGSHU ZHONGTAI IMPORT AND EXPORT | Apr 2026 | 480 | 6 |
| ACE HEADWEAR MANUFACTURING COMPANY | Jul 2024 | 118 | 4 |
| POINTEAST LIMITED | May 2026 | 1,729 | 3 |
| ZHEJIANG ALBATROSS INTERNATIONAL | May 2026 | 218,920 | 2 |
| NINGBO BEANIE TEXTILE CO LTD | Jun 2025 | 47 | 2 |
| JIAXING HAPPY IMP AND EXP CO LTD | Mar 2026 | 330 | 2 |
| ZOUJUN | Jan 2024 | 78,044 | 1 |
| YUNJING INTELLIGENCE INNOVATION SHE | May 2026 | 27,591 | 1 |
| YIWU DT SUPPLY CHAIN MANA | Dec 2024 | 548,735 | 1 |
| TIGERS INTERNATIONAL LOGISTICS B.V. | Nov 2023 | 493 | 1 |
| NINGBO SHIMAOTONG INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 12,494 | 1 |
| Sep 2020 | 1 | 1 | |
| LIANYUNGANG HONGHUI TRADING CO. | May 2026 | 134 | 1 |
| JINGYUAN NO | Nov 2024 | 934,701 | 1 |
| JAY | Apr 2025 | 316 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jinx, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JINTEK PHOTOVOLTAIC TECHNOLOGY COMP | Sep 2023 | 620 | 0 |
| JINTHAY TRADING CORP. | Apr 2026 | 318 | 5 |
| JINTIAN COPPER INDUSTRIAL VIETNAM COMPANY LIMITED | May 2026 | 144 | 9 |
| JINTONG TRANSPORTATION INC | May 2026 | 5,977 | 563 |
| JINTONG VIETNAM IMPORT EXPORT TRADI | May 2026 | 485 | 66 |
| JINTUO (HK) INTERNATIONAL TRADE COMPANY LIMITED | May 2026 | 176 | 30 |
| JINTUO TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 331 | 5 |
| JINVI COPPER CORPORATION | May 2026 | 62 | 10 |
| JINWAN SANSHO CO LTD | May 2026 | 326 | 4 |
| JINWEI PLASTIC MODEL HARDWARE FTY.L | Mar 2026 | 102 | 4 |
| JINXI | Oct 2025 | 150 | 0 |
| JINXI HAOTENG TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 111 | 4 |
| JINXI INDUSTRIAL PRODUCTS CO.,LIMIT | Feb 2026 | 298 | 0 |
| JINXIANG CHENGYI FOOD CO.,LTD | May 2026 | 529 | 38 |
| JINXIANG CHONGWEN FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 125 | 16 |
| JINXIANG DASHENGYUAN FRUIT AND VEGE | May 2026 | 72 | 26 |
| JINXIANG DONGYUN IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 410 | 10 |
| JINXIANG HONGYU FREEZING AND STORING CO.,LTD. | May 2026 | 207 | 11 |
| JINXIANG HOPELONG SHUIFA AGRICULTUR | May 2026 | 111 | 11 |
| JINXIANG JINXIYUAN FOOD CO.,LTD | May 2026 | 1,793 | 70 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | MEDUR6848986 | CHSL547656569BKK | 614N | House Bill | CHSL | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 5,040 PKG | 19,094 KG | House to House | THAI AWESOME | JINX, INC | PI PI2307-29 21 PALLETS 5,040 CARTONS DOG FOOD JINX HOMESTYLE CHICKEN SALMON RECIPE 12 POUCHES X 255 G. JINX BRAND SID NO. 20240... | |
| 2026-05-09 | MEDUR6848994 | CHSL547657333BKK | 614N | House Bill | CHSL | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 5,040 PKG | 19,094 KG | House to House | THAI AWESOME COMPANY LIMITED | JINX INC | CY CY PI PI2307-25 21 PALLETS 5,040 CARTONS DOG FOOD JINX HOMESTYLE BEEF CHICKEN RECIPE 12 POUCHES X 255 G. JINX BRAND SID NO. 2... | |
| 2026-05-09 | MEDUR6848952 | CHSL547657332BKK | 614N | House Bill | CHSL | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 2,520 PKG | 19,094 KG | House to House | THAI AWESOME COMPANY LIMITED | JINX INC | CY CY PI PI2307-35 21 PALLETS 2,520 CARTONS DOG FOOD JINX VARIETY PACK CHICKEN, BEEF, SALMON 24 POUCHES X 255 G. JINX BRAND SID ... | |
| 2026-05-09 | MEDUR6848945 | CHSL547657062BKK | 614N | House Bill | CHSL | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 2,520 PKG | 19,094 KG | House to House | THAI AWESOME | JINX, INC | PI PI2307-34 21 PALLETS 2,520 CARTONS DOG FOOD JINX VARIETY PACK CHICKEN, BEEF, SALMON 24 POUCHES X 255 G. JINX BRAND SID NO. 20... | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | MEDUR6848903 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL547657030BKK |
| Manifest Number | 542734 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 614N |
| IMO # | 9962598 |
| Vessel Name | MSC LORENZA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LAT KRABANG TH |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19094 KG |
| Weight in KG | 19,094 KG |
| Quantity | 5040 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU8584024 |
| Commodity Description |
PI PI2307-28 21 PALLETS 5,040 CARTONS DOG FOOD JINX HOMESTYLE CHICKEN SALMON RECIPE 12 POUCHES X 255 G. JINX BRAND SID NO. 20240523001 POUCHES DIMENSION 0508X0804 INCHES FCE NO. 31550 USFDA REGISTRATION NO. 12012591412 H.S. CODE 230910 REFERENCE INV. NO. TAS2604 00029 |
| Shipper Name | THAI AWESOME CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 108 126 MOO 5 SOI CHANGWATTANA 20, |
| Address Line 2 | CHANGWATTANA ROAD, PAKKRED, |
| City | NONTHABURI |
| Zip Code | 11120 |
| Country Code | TH |
| Consignee Name | JINX, INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3448 |
| City | LOS ANGELES |
| State Province | CA |
| Zip Code | 90046 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSNU8584024 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26426987 |
| Seal Number 1 | FJ26426987 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PI PI2307-28 21 PALLETS 5,040 CARTONS DOG FOOD JINX HOMESTYLE CHICKEN SALMON RECIPE 12 POUCHES X 255 G. JINX BRAND SID NO. 20240523001 POUCHES DIMENSION 0508X0804 INCHES FCE NO. 31550 USFDA REGISTRATION NO. 12012591412 H.S. CODE 230910 REFERENCE INV. NO. TAS2604 00029 |
| Marks and Numbers 1 | JINX BRAND |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 424 | 2026-03-19 |
| Long Beach, California | 317 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2020-04-04 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2018-08-23 |
| New York, New York | 6 | 2015-12-09 |
| Seattle, Washington | 5 | 2014-10-18 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2020-08-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 309 | 2025-06-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 125 | 2020-12-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 102 | 2023-03-21 |
| Tokyo Japan | 72 | 2026-03-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 67 | 2024-09-04 |
| Pusan South Korea | 21 | 2020-12-01 |
| Singapore Singapore | 20 | 2022-11-11 |
| Laem Chabang Thailand | 16 | 2026-05-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 6 | 2015-06-10 |
| Rotterdam Netherlands | 5 | 2022-11-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jinx, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JINX, INC. | 13465 GREGG STREET POWAY CA 92064 US | 2023-07-07 | 306 |
| JINX INC | 13465 GREGG ST POWAY CA 92064 US | 2017-10-23 | 126 |
| JINX INC | 2017-08-10 | 43 | |
| JINS INC. | 2021-01-23 | 34 | |
| JINX INC | 2014-02-26 | 27 | |
| JINX INC | 2015-06-06 | 19 | |
| JINX, INC. | 2014-01-22 | 18 | |
| JINX, INC. | 2017-09-14 | 18 | |
| JINS INC. | 2026-03-19 | 17 | |
| JINX INC | 2015-08-24 | 15 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Jinx, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-03-21 | 1 | |
| 2019-11-04 | 1 | |
| 2019-11-04 | 1 | |
| 2017-06-15 | 2 | |
| 2013-09-25 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||