There are a total of 385 bills of lading on file for Jotun Paints (Europe) Ltd between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 385 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 385 |
|---|---|
| Shipper Records | 383 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Jotun Paints (Europe) Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Jotun Paints (Europe) Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JOTUN PAINTS INC. | May 2026 | 1,983 | 122 |
| PALMER LOGISTICS | May 2026 | 3,405 | 22 |
| QUALITY CASTINGS LIMITED | May 2026 | 1,878 | 4 |
| UL LLC | Apr 2026 | 297 | 3 |
| ECHO MARINE LTD | Mar 2024 | 11 | 2 |
| Sep 2024 | 1 | 1 | |
| Feb 2026 | 2 | 1 | |
| GRAND BAHAMA SHIP YARD | May 2026 | 1,243 | 1 |
| FREEPORT SHIP SERVICES LIMITED | May 2026 | 3,305 | 1 |
| AMERICAN CHEMIE INC | Mar 2026 | 1,092 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jotun Paints (Europe) Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOSUN DEVELOPMENT LIMITED | Mar 2026 | 767 | 1 |
| JOTEX FOR READY MADE GARMENT | Dec 2024 | 355 | 0 |
| JOTEX RUBBER INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 309 | 5 |
| JOTIM DAILY CHEMICAL HANGZHOU CO | Mar 2026 | 857 | 2 |
| JOTO CHINA | May 2025 | 248 | 0 |
| JOTO PAPER LTD | May 2026 | 349 | 3 |
| JOTUL AS | May 2026 | 425 | 7 |
| JOTUL NORTH AMERICA INC | May 2026 | 524 | 8 |
| JOTUN BOYA SAN VE TIC AS | May 2026 | 118 | 3 |
| JOTUN BOYA SANAYI VE TICARET A.S | May 2026 | 1,071 | 11 |
| JOTUN PAINTS INC. | May 2026 | 1,983 | 52 |
| JOU CO.,LTD. | May 2026 | 181 | 2 |
| JOU YOUNG INDUSTRIAL CO., LTD | Apr 2026 | 322 | 3 |
| JOUER COSMETICS LLC | Apr 2026 | 267 | 2 |
| JOULES LTD | Sep 2022 | 868 | 0 |
| JOULES USA INC. | Oct 2022 | 2,658 | 0 |
| JOUMA PACK | Mar 2026 | 105 | 4 |
| JOUMA PACK RABAT | May 2026 | 72 | 37 |
| JOUNG SHIN ELECTRIC CORP | May 2026 | 243 | 7 |
| JOURNE BRANDS, INC. | May 2026 | 1,334 | 121 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | OOLU2167439380 | 0VBME | Regular Bill | OOLU | 9409194 | CMA CGM LAMARTINE | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | HAMBLE UNITED KINGDOM | 800 DRM | 17,328 KG | House to House | JOTUN PAINTS EUROPE | PALMER LOGISTICS | AIRGROUP | 800 DRUMS MARINE PAINT COMPRISING OF: 400 DRUMS OF PAINT UN3082 CLASS 9 PGIII 400 DRUMS OF PAINT UN3066 CLASS 8 PGIII HS CODE: 3... | |
| 2026-05-02 | OOLU2166982320 | 015E | Regular Bill | OOLU | 9979254 | OOCL BREMERHAVEN | 2026-05-01 | HOUSTON, TEXAS | HAMBLE UNITED KINGDOM | 800 DRM | 17,328 KG | House to House | JOTUN PAINTS EUROPE | PALMER LOGISTICS | AIRGROUP | DRUMS MARINE PAINT COMPRISING OF: DRUMS OF UN CLASS PGIII DRUMS OF UN CLASS PGIII HS CODE: . | |
| 2026-04-27 | OOLU2166836110 | 0VBMA | Regular Bill | OOLU | 9350018 | APL MINNESOTA | 2026-04-25 | HOUSTON, TEXAS | HAMBLE UNITED KINGDOM | 800 DRM | 17,328 KG | House to House | JOTUN PAINTS EUROPE | PALMER LOGISTICS | AIRGROUP | DRUMS OF MARINE PAINT COMPRISING OF: DRUMS OF UN CLASS PG III DRUMS OF UN CLASS PG III HS CODE: . | |
| 2026-04-27 | OOLU2166835350 | 0VBMA | Regular Bill | OOLU | 9350018 | APL MINNESOTA | 2026-04-25 | HOUSTON, TEXAS | HAMBLE UNITED KINGDOM | 800 DRM | 17,328 KG | House to House | JOTUN PAINTS EUROPE | PALMER LOGISTICS | AIRGROUP | DRUMS OF MARINE PAINT COMPRISING OF: DRUMS OF PAINT UN CLASS PGIII DRUMS OF PAINT UN CLASS PGIII HS CODE: . | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | OOLU2166983410 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 605381 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 0VBME |
| IMO # | 9409194 |
| Vessel Name | CMA CGM LAMARTINE |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | SCUNTHORPE |
| Foreign Port of Lading | HAMBLE UNITED KINGDOM (41374) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17328 KG |
| Weight in KG | 17,328 KG |
| Quantity | 800 DRM |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU7972759 |
| Commodity Description |
800 DRUMS MARINE PAINT COMPRISING OF: 400 DRUMS OF PAINT UN3066 CLASS 8 PGIII 400 DRUMS OF PAINT UN3082 CLASS 9 PGIII. HS CODE: 3208909100. |
| Shipper Name | JOTUN PAINTS EUROPE |
|---|---|
| Address Line 1 | STATHER ROAD |
| Address Line 2 | FLIXBOROUGH NORTH LINCOLNSHIRE |
| Address Line 3 | UNITED KINGDOM |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 400000 |
| Consignee Name | PALMER LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 17350 PALMER DRIVE |
| Address Line 2 | BAYTOWN TX |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 6155646 |
| Notify Party Name | AIRGROUP |
|---|---|
| Address Line 1 | 801 B. PORT AMERICA PLACE |
| Address Line 2 | GRAPEVINE TX |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | TXGU7972759 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKVT4748 |
| Seal Number 1 | OOLKVT4748 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 800 DRUMS MARINE PAINT COMPRISING OF: 400 DRUMS OF PAINT UN3066 CLASS 8 PGIII 400 DRUMS OF PAINT UN3082 CLASS 9 PGIII. HS CODE: 3208909100. |
| Additional Cargo 1 | ALL PACKED ON 25 PALLETS. PURCHASE ORDER NUMBERS: 15935485-I19036012/1734041 76. |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED JTN 104541 |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 3066 | 8 | U | 000 | |||||
| 002 | 3082 | 9 | U | 000 | PHENOL, ISOBUTYLENATED, PHOSPH |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 307 | 2026-05-23 |
| New Orleans, Louisiana | 25 | 2019-12-02 |
| Charleston, South Carolina | 18 | 2018-07-28 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2024-02-08 |
| Norfolk, Virginia | 7 | 2024-03-11 |
| Port Everglades, Florida | 6 | 2024-10-15 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2014-09-23 |
| Miami, Florida | 2 | 2025-06-13 |
| West Palm Beach, Florida | 1 | 2025-08-07 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2022-08-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Coryton United Kingdom | 168 | 2025-03-10 |
| Hamble United Kingdom | 99 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 28 | 2024-01-17 |
| Rotterdam Netherlands | 23 | 2025-12-01 |
| Felixstowe United Kingdom | 16 | 2021-09-14 |
| All Other England South and East Coast Ports | 13 | 2019-12-02 |
| Le Havre France | 10 | 2025-06-13 |
| Liverpool United Kingdom | 10 | 2021-04-03 |
| Bremerhaven Germany | 4 | 2018-08-14 |
| Thamesport United Kingdom | 4 | 2013-12-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jotun Paints (Europe) Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | STATHER RD, FLIXBOROUGH SCUNTHORPE DN15 8RR UNITED KINGDOM | 2025-12-01 | 143 |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | STATHER RD, FLIXBOROUGH SCUNTHORPE NLN DN15 8RR UNITED KINGDOM | 2025-10-20 | 20 |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | 2025-08-07 | 5 | |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | 2024-01-17 | 29 | |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | 2020-03-11 | 29 | |
| JOTUN PAINTS EUROPE | 2026-05-23 | 20 | |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | 2022-07-30 | 19 | |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | 2018-12-24 | 11 | |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | 2024-07-18 | 10 | |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | 2018-09-11 | 10 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Jotun Paints (Europe) Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-08-22 | 20 | |
| 2018-07-28 | 4 | |
| 2017-12-28 | 14 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||