There are a total of 267 bills of lading on file for Jouer Cosmetics LLC between December 9th, 2012 and April 30th, 2026.
Of those 267 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 267 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 256 |
| Notify Party Records | 112 |
| First Shipment on File | Dec 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 15 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOUER COSMETICS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Jouer Cosmetics LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Jouer Cosmetics LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI LIANCHENGHUI INDUSTRIAL CO | May 2026 | 252 | 16 |
| BOYA ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 178 | 13 |
| INTERWORK KOREA CO LTD | Apr 2026 | 1,089 | 10 |
| GANDOLFI SRL | May 2026 | 124 | 8 |
| ALITA GRAND INC. | Feb 2026 | 15 | 6 |
| OSEANS INTL CO. LTD. | May 2026 | 227 | 5 |
| May 2023 | 9 | 5 | |
| CANG ZHOU ZHEN DI BRUSH MAKING CO | May 2026 | 619 | 4 |
| ZHONGSHAN LONGSEN PRECISION PLASTIC | May 2026 | 2,419 | 3 |
| JIA HSING ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 2,343 | 3 |
| HANGZHOU QICHEN IMPORT & EXPORT. CO | May 2026 | 1,143 | 3 |
| OSEANS INTL | Apr 2026 | 13 | 2 |
| JW BAGS CO., LIMITED | Feb 2026 | 21 | 2 |
| EPOPACK CO., LTD | May 2026 | 541 | 2 |
| DONGGUAN HCT MANUFACTURING ONE CO. | May 2026 | 935 | 2 |
| CHUNJING GLASS PRODUCTS CO., LTD | May 2026 | 305 | 2 |
| TIMESOURCE ENTERPRISE CO., LTD. | May 2026 | 304 | 1 |
| Apr 2023 | 2 | 1 | |
| SAMBOUND NEW MATERIAL TECHNOLOGY PA | Jan 2026 | 57 | 1 |
| NTML GROUP LLC | May 2026 | 1,900 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jouer Cosmetics LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOTO CHINA | May 2025 | 248 | 0 |
| JOTO PAPER LTD | May 2026 | 349 | 3 |
| JOTUL AS | May 2026 | 425 | 7 |
| JOTUL NORTH AMERICA INC | May 2026 | 524 | 8 |
| JOTUN BOYA SAN VE TIC AS | May 2026 | 118 | 3 |
| JOTUN BOYA SANAYI VE TICARET A.S | May 2026 | 1,071 | 11 |
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | May 2026 | 385 | 14 |
| JOTUN PAINTS INC. | May 2026 | 1,983 | 52 |
| JOU CO.,LTD. | May 2026 | 181 | 2 |
| JOU YOUNG INDUSTRIAL CO., LTD | Apr 2026 | 322 | 3 |
| JOULES LTD | Sep 2022 | 868 | 0 |
| JOULES USA INC. | Oct 2022 | 2,658 | 0 |
| JOUMA PACK | Mar 2026 | 105 | 4 |
| JOUMA PACK RABAT | May 2026 | 72 | 37 |
| JOUNG SHIN ELECTRIC CORP | May 2026 | 243 | 7 |
| JOURNE BRANDS, INC. | May 2026 | 1,334 | 121 |
| JOURNEY FREIGHT | May 2026 | 152 | 7 |
| JOURNEY FREIGHT CORPORTATION | May 2026 | 281 | 19 |
| JOURNEY FREIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 1,329 | 36 |
| JOUY&CO SWEETS B.V. | Nov 2024 | 157 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-10 | SMLMSEL5M2156300 | TLKPOSLLAX61003X | 2601E | House Bill | TLKP | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-02-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 3 CTN | 1,045 KG | Container Yard | OSEANS INTL | JOUER COSMETICS | JOUER COSMETICS | JOUER CONCEALER PEN |
| 2026-02-05 | EGLV149510260012 | PSEAXLAX25121138 | 1436E | House Bill | PSEA | 9935210 | EVER MACH | 2026-02-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 38 CTN | 385 KG | House to House | ZHONGSHAN LONGSEN PRECISION PLASTICS LTD | JOUER COSMETICS LLC | JOUER COSMETICS LLC | JOUER PARIS LIGHTS-BOTTLE QTY:, PCS J OUER PARIS LIGHTS-CAP QTY:, PCS JOUER PARIS LIGHTS-WIPER QTY:, PCS PALLET S.T.C. (CARTONS) |
| 2026-01-09 | EGLV003501594316 | TLKPKAOLAX5D028X | 009E | House Bill | TLKP | 9935272 | EVER MEMO | 2026-01-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 30 CTN | 280 KG | Pier to Pier | TIMESOURCE ENTERPRISE | JOUER COSMETICS LLC | ITEM:TOP- - TS BASE SINGLE BLUSH STICK CUSTOM GOLD WITH C SS - TS MET ALIZED CARTRIDGE BLUSH STICK - TS MET ALIZED CAP BLUSH STI... | |
| 2025-12-27 | EGLV003501518105 | TLKPKAOLAX5D007X | 005E | House Bill | TLKP | 9935363 | EVER MAGIC | 2025-12-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 120 CTN | 2,020 KG | BOYA ENTERPRISE | JOUER COSMETICS LLC | PLASTIC EMPTY CONTAINER CTNS= PLTS | ||
| Run Date | 2026-02-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-15 |
| Trade Update Date | 2026-02-02 |
| Master BOL # | MATS3021581000 |
|---|---|
| House BOL # | TLKPSHALAX62027X |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLKP |
| Voyage # | 070E |
| IMO # | 9719068 |
| Vessel Name | KAIMANA HILA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1001 KG |
| Weight in KG | 1,001 KG |
| Quantity | 137 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU5156861 |
| Commodity Description |
GLASS BOTTLE WITH PUMPCAP |
| Shipper Name | ALDER PACKAGING INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 703 PIER AVENUE SUITE B304HERMOSA B |
| Address Line 2 | EACH, CA 90254 USA,HERMOSA BEACH,US |
| Consignee Name | JOUER COSMETICS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 19801 NORDHOFF PLUNIT 111,CHATSWORT |
| Address Line 2 | H, 91311,US |
| Container Number | MATU5156861 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1609651 |
| Seal Number 1 | 1609651 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4532 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | GLASS BOTTLE WITH PUMPCAP |
| Marks and Numbers 1 | ALDER PO: 1897 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 139 | 2026-05-01 |
| Long Beach, California | 116 | 2026-02-23 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2023-06-12 |
| New York, New York | 5 | 2017-05-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 65 | 2026-05-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 59 | 2026-02-23 |
| Pusan South Korea | 46 | 2026-02-10 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 20 | 2026-01-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 15 | 2020-06-25 |
| Taibei China (Taiwan) | 13 | 2024-08-19 |
| Genoa Italy | 12 | 2021-11-06 |
| La Spezia Italy | 7 | 2025-08-15 |
| Kajang Malaysia | 7 | 2023-05-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2022-06-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jouer Cosmetics LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOUER COSMETICS LLC | 19801 NORDHOFF PLUNIT 111,CHATSWORT H, 91311,US | 2026-02-23 | 33 |
| JOUER COSMETICS LLC | 19801 NORDHOFF PLUNIT 111,CHATSWORT H,CA 91311,US | 2026-01-09 | 24 |
| JOUER COSMETICS LLC | 2026-02-05 | 21 | |
| JOUER COSMETICS LLC | 2025-08-15 | 6 | |
| JOUER COSMETICS LLC | 2025-08-04 | 2 | |
| JOUER COSMETICS LLC | 2026-05-01 | 1 | |
| JOUER COSMETICS LLC | 2020-08-22 | 30 | |
| JOUER COSMETICS LLC | 2022-11-01 | 13 | |
| JOUER COSMETICS | 2021-05-10 | 11 | |
| JOUER COSMETICS | 2019-06-26 | 11 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jouer Cosmetics LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-06-08 | 16 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||