There are a total of 1,334 bills of lading on file for Journe Brands, Inc. between February 6th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 1,334 bills of lading, 52 were within the past 30 days and 121 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,334 |
|---|---|
| Shipper Records | 67 |
| Consignee Records | 1,267 |
| Notify Party Records | 1,209 |
| First Shipment on File | Feb 6th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 52 |
| Records in Last 90 Days | 121 |
| Records in the Past Year | 432 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOURNE BRANDS, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Journe Brands, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Journe Brands, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TAIZHOU UNI MOULD&PLASTIC TECHNOLOG | May 2026 | 539 | 323 |
| SANYOU HOLDINGS GROUP CO LTD | Dec 2024 | 888 | 301 |
| ZHEJIANG SANYOU PLASTIC INDUSTRY CO | May 2026 | 230 | 229 |
| ZHEJIANG SHUANGJINLIN PACKAGING CO. | May 2026 | 205 | 205 |
| ALDI INC | May 2026 | 25,812 | 66 |
| FRONTIER BRANDS VIETNAM COMPANY | May 2026 | 68 | 63 |
| TAIZHOU HUANGYAN FANGHENG PLASTIC M | May 2026 | 79 | 60 |
| TAIZHOU TENGXI PLASTIC CO.,LTD. | May 2026 | 54 | 36 |
| NINGBO HUABANG PACKING MATERIAL CO., LTD. | Mar 2025 | 134 | 16 |
| SHUNMEI PLASTIC INDUSTRY CO.,LTD. | Sep 2025 | 36 | 9 |
| Apr 2026 | 6 | 6 | |
| TOP TOYS INDUSTRICAL CO.,LIMITED | Nov 2025 | 71 | 5 |
| CONTINENT PACKAGING CORPORATION | May 2026 | 4,056 | 5 |
| Feb 2025 | 3 | 3 | |
| WENZHOU HUICHUAN TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 115 | 2 |
| KITCHEN STUFF PLUS INC. | May 2026 | 1,152 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Journe Brands, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOTUN PAINTS (EUROPE) LTD | May 2026 | 385 | 14 |
| JOTUN PAINTS INC. | May 2026 | 1,983 | 52 |
| JOU CO.,LTD. | May 2026 | 181 | 2 |
| JOU YOUNG INDUSTRIAL CO., LTD | Apr 2026 | 322 | 3 |
| JOUER COSMETICS LLC | Apr 2026 | 267 | 2 |
| JOULES LTD | Sep 2022 | 868 | 0 |
| JOULES USA INC. | Oct 2022 | 2,658 | 0 |
| JOUMA PACK | Mar 2026 | 105 | 4 |
| JOUMA PACK RABAT | May 2026 | 72 | 37 |
| JOUNG SHIN ELECTRIC CORP | May 2026 | 243 | 7 |
| JOURNEY FREIGHT | May 2026 | 152 | 7 |
| JOURNEY FREIGHT CORPORTATION | May 2026 | 281 | 19 |
| JOURNEY FREIGHT INTERNATIONAL | May 2026 | 1,329 | 36 |
| JOUY&CO SWEETS B.V. | Nov 2024 | 157 | 0 |
| JOVAL FAMILY WINES PTY LTD | Apr 2026 | 173 | 5 |
| JOVAL WINES PTY LTD | May 2026 | 229 | 23 |
| JOVANOVICH SUPPLY CO. | May 2026 | 257 | 9 |
| JOVANTRIX QUALMEX INC | Dec 2025 | 88 | 0 |
| JOVEPCB ENTERPRISE LIMITED | Apr 2026 | 452 | 7 |
| JOVI SPORT INC. | May 2026 | 308 | 47 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | OOLU2168750370 | 058E | Regular Bill | OOLU | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 731 CTN | 1,584 KG | House to House | TAIZHOU HUANGYAN FANGHENG PLASTIC M | JOURNE BRANDS, INC. | JOURNE BRANDS, INC. | STORAGE BOX | |
| 2026-05-28 | OOLU2168750320 | 058E | Regular Bill | OOLU | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4,129 CTN | 65,080 KG | House to House | TAIZHOU UNI MOULD&PLASTIC TECHNOLOG | JOURNE BRANDS, INC. | JOURNE BRANDS, INC. | PLASTIC BOX | |
| 2026-05-28 | OOLU2168750200 | 058E | Regular Bill | OOLU | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4,977 CTN | 30,037 KG | House to House | ZHEJIANG SANYOU PLASTIC INDUSTRY CO | JOURNE BRANDS, INC. | JOURNE BRANDS, INC. | PLASTIC BASKET STORAGE BOX | |
| 2026-05-25 | OOLU2168528760 | 085E | Regular Bill | OOLU | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 8,706 CTN | 36,738 KG | House to House | ZHEJIANG SANYOU PLASTIC INDUSTRY CO | JOURNE BRANDS, INC. | JOURNE BRANDS, INC. | STORAGE BOX PLASTIC BASKET | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | OOLU2168750371 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392386 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622605 |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8504 KG |
| Weight in KG | 8,504 KG |
| Quantity | 8766 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU3482104 |
| Commodity Description |
KRAFT-PAPER CARTON |
| Shipper Name | ZHEJIANG SHUANGJINLIN PACKAGING CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.14 CHUANGYE ROAD,JIAOJIANG DIST |
| Address Line 2 | TAIZHOU ZJ |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 88027566 |
| Consignee Name | JOURNE BRANDS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 555 PALMYRITA AVE. |
| Address Line 2 | RIVERSIDE CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2276835 |
| Notify Party Name | JOURNE BRANDS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 555 PALMYRITA AVE. |
| Address Line 2 | RIVERSIDE CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | FFAU3482104 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKNZ5297 |
| Seal Number 1 | OOLKNZ5297 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KRAFT-PAPER CARTON |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,200 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 61 | 2026-03-11 |
| Newark, New Jersey | 29 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 15 | 2026-05-20 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2025-03-17 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2025-06-10 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2025-06-06 |
| Seattle, Washington | 2 | 2025-10-13 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2025-01-27 |
| Mobile, Alabama | 2 | 2025-01-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 1,252 | 2026-05-20 |
| Vung Tau Vietnam | 64 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2026-04-27 |
| Pusan South Korea | 5 | 2026-04-02 |
| All Other Viet Nam Ports | 3 | 2026-04-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2024-04-09 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2023-06-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Journe Brands, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOURNE BRANDS, INC. | 555 PALMYRITA AVE. RIVERSIDE CA UNITED STATES 2276835 | 2026-05-23 | 1,137 |
| JOURNE BRANDS, INC. | 555 PALMYRITA AVE. RIVERSIDE CA UNITED STATES | 2026-05-23 | 1,137 |
| JOURNE BRANDS, INC. | 2026-03-11 | 57 | |
| JOURNE BRANDS, INC. | 2026-05-20 | 31 | |
| JOURNE BRANDS, INC. | 2025-07-10 | 2 | |
| JOURNE BRANDS, INC. | 2026-04-24 | 2 | |
| JOURNE BRANDS, INC. | 2026-04-02 | 1 | |
| JOURNE BRANDS, INC. | 2026-01-19 | 1 | |
| JOURNE BRANDS, INC. | 2025-10-13 | 1 | |
| JOURNE BRANDS INC | 2025-06-13 | 28 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||