There are a total of 74 bills of lading on file for Joyward Inc between June 11th, 2025 and May 10th, 2026.
Of those 74 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 74 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 74 |
| Notify Party Records | 64 |
| First Shipment on File | Jun 11th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 74 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JOYWARD INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Joyward Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Joyward Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU XIANGYUEYUE E-COMMERCE CO | May 2026 | 72 | 72 |
| Jul 2025 | 1 | 1 | |
| Dec 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Joyward Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| JOYSON SAFETY SYSTEMS (HUZHOU) CO | Apr 2026 | 121 | 1 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS BRASIL LTDA | May 2026 | 2,715 | 122 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS HUNGARY KFT. | May 2026 | 140 | 5 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS KOREA CO. | May 2026 | 191 | 12 |
| JOYSON SAFETY SYSTEMS SACHSEN GMBH | Apr 2026 | 165 | 4 |
| JOYSONQUIN AUTOMOTIVE SYSTEMS MEXIC | Oct 2025 | 304 | 0 |
| JOYTECH HEALTHCARE CO.,LTD | May 2026 | 511 | 19 |
| JOYTECH PRODUCTS CO LTD | May 2026 | 517 | 5 |
| JOYTEX ENTERPRISES LTD | May 2026 | 866 | 4 |
| JOYVICO INC | Oct 2023 | 319 | 0 |
| JOYWAY TRADING LLC | Nov 2025 | 71 | 0 |
| JOYWIN FASHION (HONG KONG) LIMITED | May 2026 | 143 | 11 |
| JOYWORLD TRADING INC | May 2026 | 72 | 45 |
| JOYYE ARTS & CRAFTS CO., LTD. | May 2026 | 293 | 5 |
| JP AUTO | May 2026 | 115 | 14 |
| JP AUTO SALES | May 2026 | 119 | 13 |
| JP BODEN SERVICES INC | May 2026 | 8,533 | 286 |
| JP COMERCIO DE METAIS, IMPORTACAO E | May 2026 | 111 | 11 |
| JP COMMERCE | May 2026 | 465 | 2 |
| JP CORELEX | Jan 2026 | 87 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 | OOLU2323017250 | SWMKWSCS2603559 | 008E | House Bill | SWMK | 9949778 | OOCL VIOLET | 2026-04-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,003 CTN | 12,830 KG | House to House | GUANGZHOU XIANGYUEYUE E-COMMERCE | JOYWARD INC | JOYWARD INC | CUSHION |
| 2026-04-04 | COSU9506316942 | SXYH9506316942 | 005E | House Bill | SXYH | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-04-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,080 CTN | 15,800 KG | GUANGZHOU XIANGYUEYUE E-COMMERCE CO | JOYWARD INC | JOYWARD INC | MATS | |
| 2026-03-30 | OOLU2321042100 | SWMKWSCS2602701 | 010E | House Bill | SWMK | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-03-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,019 CTN | 13,686 KG | House to House | GUANGZHOU XIANGYUEYUE E-COMMERCE CO | JOYWARD INC | JOYWARD INC | PLASTIC CASE |
| 2026-03-27 | HDUJGLA26LC00568 | SWMKWSCS2603097 | 2603E | House Bill | SWMK | 9481520 | PORTO | 2026-03-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 971 CTN | 14,678 KG | GUANGZHOU XIANGYUEYUE E-COMMERCE CO | JOYWARD INC | JOYWARD INC | PLASTIC HOLDER | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | OOLU4055103850 |
|---|---|
| House BOL # | SWMKWSCS2604362 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SWMK |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING PANAMA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12650 KG |
| Weight in KG | 12,650 KG |
| Quantity | 985 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU8009690 |
| Commodity Description |
CURTAIN |
| Shipper Name | GUANGZHOU XIANGYUEYUE E-COMMERCE |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD ROOM 1310, BUILDING 3, NO.1 |
| Address Line 2 | 08, FUYOU ROAD, LICHENG SUB-DISTRIC |
| Address Line 3 | T, ZENGCHENG DISTRICT, GUANGZHOU |
| Consignee Name | JOYWARD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2222 W. GRAND RIVER AVE, STE A, OKE |
| Address Line 2 | MOS, MI 48864 |
| Notify Party Name | JOYWARD INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2222 W. GRAND RIVER AVE, STE A, OKE |
| Address Line 2 | MOS, MI 48864 |
| Container Number | CSNU8009690 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYL7468 |
| Seal Number 1 | OOLKYL7468 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CURTAIN |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 46 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 21 | 2026-03-27 |
| Houston, Texas | 3 | 2025-12-10 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2025-11-01 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2025-12-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 46 | 2026-05-11 |
| Nansha China (Mainland) | 18 | 2026-03-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2025-12-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2025-10-07 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-12-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Joyward Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JOYWARD INC | 2222 W. GRAND RIVER AVE, STE A, OKE MOS, MI 48864 | 2026-04-29 | 49 |
| JOYWARD INC | 2222 W. GRAND RIVER AVE, STE A,,OKE MOS,MICHIGAN 48864,US | 2026-03-03 | 7 |
| JOYWARD INC | 2025-12-15 | 5 | |
| JOYWARD INC | 2026-05-11 | 5 | |
| JOYWARD INC | 2025-12-08 | 3 | |
| JOYWARD INC | 2025-09-09 | 2 | |
| JOYWARD INC | 2025-11-25 | 2 | |
| JOYWARD INC | 2025-12-31 | 1 | |
| JOYWARD INC | 2025-09-26 | 1 | |
| JOYWARD INC | 2025-07-23 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Joyward Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-08 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for Joyward Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-09 | 2 | |
| 2025-09-09 | 2 | |
| 2025-09-09 | 2 | |
| 2025-07-23 | 1 |