There are a total of 1,294 bills of lading on file for K Source Inc. between October 24th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,294 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,294 |
|---|---|
| Shipper Records | 49 |
| Consignee Records | 1,245 |
| Notify Party Records | 818 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 85 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for K SOURCE INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with K Source Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with K Source Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KEN SEAN INDUSTRIES CO., LTD | May 2026 | 1,527 | 447 |
| TUCKER POWERSPORTS | Oct 2023 | 1,143 | 5 |
| JIANGMEN SHONGLI REARVIEW MIRROR IN | May 2026 | 124 | 4 |
| TURN 14 DISTRIBUTION,INC. | May 2026 | 1,116 | 1 |
| KEN PIN MFG. CO., LTD | Apr 2026 | 263 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to K Source Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| K S WINDSOR SALT LTD | Oct 2025 | 223 | 0 |
| K SAS | May 2026 | 203 | 28 |
| K STAR METAL | May 2026 | 156 | 45 |
| K STEEL CORPORATION | Nov 2025 | 472 | 0 |
| K T FOODS CO. LTD | May 2026 | 221 | 1 |
| K-SPACE LOGISTICS INC | Mar 2026 | 429 | 3 |
| K-STONE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 146 | 5 |
| K-SUN CORP | May 2026 | 480 | 19 |
| K-SWISS, INC. | May 2026 | 2,698 | 48 |
| K. SAKAI & CO., LTD | Dec 2024 | 190 | 0 |
| K.S. TERMINALS INC. | May 2026 | 4,143 | 50 |
| K.S.N. INTERTRADE CO.,LTD. | May 2026 | 1,465 | 12 |
| K.S.OF WEST VIRGINIA CO.LTD. | May 2026 | 222 | 5 |
| K.S.PEARL CO. LTD. | May 2026 | 182 | 9 |
| K.S.R. FREIGHT FORWARDERS PVT LTD | May 2026 | 1,861 | 28 |
| K.S.TRADING CO. | May 2026 | 677 | 10 |
| K&T CERAMICS INT'L CO.LTD | May 2026 | 286 | 4 |
| K&T DEVELOPMENT LIMITED | Feb 2026 | 210 | 0 |
| K&T EXPORT IMPORT, INC. | Oct 2023 | 406 | 0 |
| K+S NORTH AMERICA CORPORATION | May 2026 | 4,812 | 117 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | WHLC002GX02100 | E009 | Regular Bill | WHLC | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-20 | SAVANNAH, GEORGIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 804 CTN | 5,688 K | KEN SEAN INDUSTRIES | K SOURCE INC. | K SOURCE INC. | AUTO PARTS AND ACCESSORIES (CAR MIRROR,TRUCK MIRROR, MIRROR,INTERIOR MIRROR, ACCESSORIES,C AR MIRROR POWER W/TURN SIGNAL) ALSO N... | ||
| 2026-05-19 | WHLC002GX01666 | E005 | Regular Bill | WHLC | 9968530 | WAN HAI A18 | 2026-05-16 | SAVANNAH, GEORGIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 931 CTN | 7,082 K | KEN SEAN INDUSTRIES | K SOURCE INC. | K SOURCE INC. | AUTO PARTS AND ACCESSORIES AND MOTOR MIRROR ( CAR MIRROR,TRUCK MIRROR, MIRROR, REPLACEMENT HEAD, INTERIOR MIRROR,MOTOR MIRROR, C... | ||
| 2026-05-18 | EGLV002600054826 | 1353E | Regular Bill | EGLV | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-17 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 661 CTN | 5,467 K | House to House | KEN SEAN INDUSTRIES | K SOURCE INC. | K SOURCE INC. | CAR MIRROR,TRUCK MIRROR,MIRROR AUTO PARTS AND ACCESSORIES (CAR MIRROR,TRUCK MIRROR,MIRROR, REPLACEMENT HEAD,INTERIOR MIRROR, CAR... | |
| 2026-05-15 | WHLC002GX02952 | E043 | Regular Bill | WHLC | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 812 CTN | 6,783 K | KEN SEAN INDUSTRIES | K SOURCE INC. | K SOURCE INC. | AUTO PARTS AND ACCESSORIES AND MOTOR MIRROR ( CAR MIRROR,TRUCK MIRROR, MIRROR, CLAMP-ON MIR ROR,ACCESSORIES, INTERIOR MIRROR,REP... | ||
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | EGLV002600071632 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1452E |
| IMO # | 9935387 |
| Vessel Name | EVER MATCH |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TAICHUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7169 K |
| Weight in KG | 7,169 KG |
| Quantity | 879 CTN |
| Volume | 65 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU1841597 |
| Commodity Description |
CAR MIRROR,TRUCK MIRROR AUTO PARTS AND ACCESSORIES AND MOTOR MIRROR (CAR MIRROR,TRUCK MIRROR,MIRROR ACCESSORIES,REPLACEMENT HEAD,MOTOR MIRROR , INTERIOR MIRROR,CLAMP-ON MIRROR, |
| Shipper Name | KEN SEAN INDUSTRIES CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 501, CHANG-LU RD., SEC.6, |
| Address Line 2 | FU-SHIN, CHANG-HUA, TAIWAN, |
| Address Line 3 | R.O.C. |
| Consignee Name | K SOURCE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3030 EAST MARIA ST. |
| Address Line 2 | RANCHO DOMINGUEZ, CA. |
| Address Line 3 | 90221 U.S.A. |
| Notify Party Name | K SOURCE INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3030 EAST MARIA ST. |
| Address Line 2 | RANCHO DOMINGUEZ, CA. |
| Address Line 3 | 90221 U.S.A. |
| Notify Party Name | "K" LINE LOGISTICS (U.S.A.), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 19701 S. VERMONT |
| Address Line 2 | AVENUE TORRANCE, CA 90502 |
| Address Line 3 | TEL: 615-0555 / |
| Address Line 4 | FAX: 310-324-3629 |
| Container Number | EMCU1841597 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCCQU8135 |
| Seal Number 1 | EMCCQU8135 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CAR MIRROR,TRUCK MIRROR AUTO PARTS AND ACCESSORIES AND MOTOR MIRROR (CAR MIRROR,TRUCK MIRROR,MIRROR ACCESSORIES,REPLACEMENT HEAD,MOTOR MIRROR , INTERIOR MIRROR,CLAMP-ON MIRROR, |
| Additional Cargo 1 | CAR MIRROR POWER W/TURN SIGNAL) FREIGHT COLLECT . . . . THE SAME |
| Marks and Numbers 1 | K K SOURCE ITEM # Q'TY MADE IN TAIWAN R.O.C. CTN# |
| Marks and Numbers 2 | FIT SYSTEM ITEM# QTY C/NO. MADE IN TAIWAN R.O.C. |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 668 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 554 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 71 | 2023-08-25 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-10-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 694 | 2026-05-23 |
| Taibei China (Taiwan) | 374 | 2026-05-22 |
| Shilong China (Taiwan) | 153 | 2023-08-08 |
| Pusan South Korea | 21 | 2020-11-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 20 | 2021-06-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 17 | 2018-01-10 |
| Colon Panama | 6 | 2024-05-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2025-06-25 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2023-08-25 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2022-08-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for K Source Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| K SOURCE INC. | 3030 EAST MARIA ST. RANCHO DOMINGUEZ, CA.90221 USA | 2026-05-23 | 1,013 |
| K SOURCE INC. | 3030 EAST MARIA ST. RANCHO DOMINGUEZ, CA 90221 USA RANCHO DOMINGUEZ CA | 2018-04-17 | 90 |
| K SOURCE INC | 2025-07-21 | 67 | |
| K SOURCE | 2016-03-22 | 34 | |
| K SOURCE | 2016-03-22 | 34 | |
| K SOURCE INC. | 2021-06-21 | 27 | |
| K SOURCE INC. | 2022-05-20 | 18 | |
| K SOURCE INC. | 2022-09-19 | 13 | |
| K SOURCE INC. | 2024-01-27 | 3 | |
| K SOURCE INC. | 2022-04-05 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for K Source Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 270 | |
| 2017-10-25 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||