There are a total of 2,698 bills of lading on file for K-Swiss, Inc. between October 22nd, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 2,698 bills of lading, 22 were within the past 30 days and 48 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,698 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 2,831 |
| Notify Party Records | 122 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 22 |
| Records in Last 90 Days | 48 |
| Records in the Past Year | 167 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for K-SWISS, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with K-Swiss, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with K-Swiss, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PUTIAN XINXIESHENG FOOTWEAR CO LTD | May 2026 | 1,858 | 210 |
| SAMIL TONGSANG VINA CO.,LTD | May 2026 | 872 | 125 |
| CHANGDE JOYOUS SPORTING GOODS CO. | May 2026 | 124 | 103 |
| PUTIAN XIEYUAN FOOTWEAR CO LTD | May 2026 | 74 | 66 |
| FUJIAN ZUYOU SPORTS GOODS CO LTD | Nov 2025 | 691 | 58 |
| YONG HAO CO.,LTD | May 2026 | 429 | 52 |
| CHENZHOU E-GLORY FOOTWEAR CO., LTD. | Feb 2025 | 39 | 37 |
| YANGON XIEHUI SHOES INDUSTRY COMPAN | May 2026 | 91 | 31 |
| TUNLIT INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 1,387 | 26 |
| VIETNAM FORTUNE SHOES CO.,LTD | May 2026 | 179 | 14 |
| VIETNAM VICTORY SPORTING GOODS CO., LTD. | May 2026 | 458 | 13 |
| YANGON XIEUI SHOES INDUSTRY COMPANY | Mar 2026 | 58 | 11 |
| THANH HUNG CO.,LTD | May 2026 | 594 | 11 |
| QIRUI INTERNATIONAL INDUSTRIAL LIMI SUITE B | Sep 2025 | 30 | 11 |
| CARZER TRADING LIMITED | Oct 2023 | 13 | 11 |
| XIAMEN JIALIN FOREIGN TRADE CO.,LTD | May 2026 | 1,501 | 10 |
| May 2026 | 10 | 10 | |
| EVERCAPITAL SHOES LIMITED | May 2026 | 999 | 10 |
| LAP PHUONG EXPORT IMPORT COMPANY LIMITED | Jul 2024 | 13 | 7 |
| FOOTGEARMEX FOOTWEAR CO., LTD | Feb 2023 | 199 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to K-Swiss, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| K S WINDSOR SALT LTD | Oct 2025 | 223 | 0 |
| K SAS | May 2026 | 203 | 28 |
| K SOURCE INC. | May 2026 | 1,294 | 16 |
| K STAR METAL | May 2026 | 156 | 45 |
| K STEEL CORPORATION | Nov 2025 | 472 | 0 |
| K T FOODS CO. LTD | May 2026 | 221 | 1 |
| K T PETROLEUM SERVICES | Jan 2026 | 134 | 0 |
| K TECHNOLOGY INDUSTRIES, INC. | Apr 2026 | 471 | 2 |
| K TRANS WORLDWIDE LOGISTICS LLC | May 2026 | 2,346 | 85 |
| K-SPACE LOGISTICS INC | Mar 2026 | 429 | 3 |
| K-STONE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 146 | 5 |
| K-SUN CORP | May 2026 | 480 | 19 |
| K-T INDUSTRIES, INC. | Oct 2024 | 453 | 0 |
| K-TEX, LLC | Apr 2026 | 2,141 | 1 |
| K. SAKAI & CO., LTD | Dec 2024 | 190 | 0 |
| K.S.TRADING CO. | May 2026 | 677 | 10 |
| K.T. LOGISTICS COMPANY LTD. | May 2026 | 5,049 | 82 |
| K&T CERAMICS INT'L CO.LTD | May 2026 | 286 | 4 |
| K&T DEVELOPMENT LIMITED | Feb 2026 | 210 | 0 |
| K&T EXPORT IMPORT, INC. | Oct 2023 | 406 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | OOLU2167857390 | 163E | Regular Bill | OOLU | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 453 CTN | 6,246 KG | House to House | CHANGDE JOYOUS SPORTING GOODS CO | K-SWISS, INC. | NORMAN KRIEGER INC. | K-SWISS FOOTWEAR HTS: 6404.11.9020 K-SWISS FOOTWEAR HTS: 6403.99.6040 K-SWISS FOOTWEAR HTS: 6404.11.9050 K-SWISS FOOTWEAR HTS: 6... | |
| 2026-05-20 | ZIMUHAI80203420 | SCVAVNLAX2604422 | 17E | House Bill | SCVA | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 16 CTN | 228 K | Container Station | SENYING | K-SWISS INC. | A PART OF CONTAINER: K-SWISS FOOTWEAR | |
| 2026-05-18 | MATS2417185000 | PEVHDRN26041686 | 072E | House Bill | PEVH | 9814612 | MATSONIA | 2026-05-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 CTN | 241 K | XIAMEN JIALIN FOREIGN TRADE | K-SWISS INC. | BRA 6212.10.9020 | ||
| 2026-05-18 | OOLU2168089600 | 0P50S | Regular Bill | OOLU | 9461893 | APL QINGDAO | 2026-05-17 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 497 CTN | 6,105 KG | House to House | PUTIAN XIEYUAN FOOTWEAR | K-SWISS, INC. | NORMAN KRIEGER INC. | K.SWISS BRAND FOOTWEAR PO#XXXXXXXXXX/ 4700998761/ 4700998755/ 4700998737/ 4700998741/ 4700993837/ | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | OOLU2168089640 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392401 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 0P50W |
| IMO # | 9410765 |
| Vessel Name | CMA CGM CASSIOPEIA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11237 KG |
| Weight in KG | 11,237 KG |
| Quantity | 844 CTN |
| Volume | 1 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
FSCU5075589 OOLU4319570 |
| Commodity Description |
K.SWISS BRAND FOOTWEAR PO#XXXXXXXXXX 4700999488 4700999490 4700999489 4700998746 4700998735 K.SWISS BRAND FOOTWEAR |
| Shipper Name | PUTIAN XIEYUAN FOOTWEAR CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.168,MEIYUAN,JINTIAN, LAIDIAN, |
| Address Line 2 | PUTIAN FJ |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8660316 |
| Consignee Name | K-SWISS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 101 N BRAND BLVD, SUITE 1700 |
| Address Line 2 | GLENDALE CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 7065143 |
| Notify Party Name | NORMAN KRIEGER INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5000 E. SPRING ST., SUITE 250 |
| Address Line 2 | LONG BEACH CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | FSCU5075589 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKFN6419 |
| Seal Number 1 | OOLKFN6419 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4209 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | K.SWISS BRAND FOOTWEAR PO#XXXXXXXXXX 4700999488 4700999490 4700999489 4700998746 4700998735 |
| Additional Cargo 1 | 4700998739 4700998752 INV#XXXXXXXXXXXX/XI-K260430UB SHIPPER STATES THAT THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | STYLE NAME: STYLE NO.: COLOR: QTY: SIZE: N.W.: CBM: C/NO.: |
| Marks and Numbers 2 | MADE IN CHINA CONTRACT#: K-S(IN DIA) EASTVALE,CA., USA |
| Container Number | OOLU4319570 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKFN6591 |
| Seal Number 1 | OOLKFN6591 |
| Equipment Description Code | 09 |
| Equipment Description | (Spare) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4209 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | K.SWISS BRAND FOOTWEAR |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,353 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 1,342 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2019-11-06 |
| New York, New York | 1 | 2022-09-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 811 | 2026-05-18 |
| Vung Tau Vietnam | 598 | 2026-05-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 403 | 2025-08-25 |
| Yantian China (Mainland) | 346 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 186 | 2025-06-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 66 | 2026-05-18 |
| Singapore Singapore | 62 | 2026-04-28 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 48 | 2025-02-26 |
| Haiphong Vietnam | 37 | 2026-05-20 |
| All Other Viet Nam Ports | 27 | 2024-07-03 |
Below are the top 10 company names and addresses for K-Swiss, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| K-SWISS, INC. | 101 N BRAND BLVD, SUITE 1700 GLENDALE CA UNITED STATES 7065143 | 2026-05-20 | 163 |
| K-SWISS, INC. | 523 W. 6TH STREET, SUITE 534 LOS ANGELES CA UNITED STATES 7065143 | 2024-09-17 | 947 |
| K-SWISS INC. | 2024-10-12 | 250 | |
| K-SWISS, INC. | 2017-03-07 | 216 | |
| K-SWISS INC. | 2017-02-22 | 165 | |
| K-SWISS, INC. | 2016-10-12 | 137 | |
| K-SWISS INC | 2017-02-10 | 79 | |
| K-SWISS INC | 2017-02-10 | 78 | |
| K-SWISS INC | 2024-08-05 | 63 | |
| K-SWISS INC | 2016-07-08 | 60 |
Below are the top 10 phone numbers on file for K-Swiss, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-07 | 5 | |
| 2024-12-17 | 1 | |
| 2024-12-17 | 1 | |
| 2024-08-05 | 49 | |
| 2021-09-16 | 7 | |
| 2021-08-24 | 14 | |
| 2021-07-21 | 28 | |
| 2018-03-05 | 5 | |
| 2017-02-10 | 78 | |
| 2016-09-14 | 123 |
Below are the top 5 email addresses on file for K-Swiss, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-07 | 2 | |
| 2025-09-04 | 1 | |
| 2025-08-28 | 3 | |
| 2021-08-24 | 2 | |
| 2019-01-30 | 5 |