There are a total of 156 bills of lading on file for K Star Metal between May 5th, 2024 and May 19th, 2026.
Of those 156 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 45 were within the past 90 days.
| Total Records | 156 |
|---|---|
| Shipper Records | 6 |
| Consignee Records | 153 |
| Notify Party Records | 144 |
| First Shipment on File | May 5th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 45 |
| Records in the Past Year | 125 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for K STAR METAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with K Star Metal, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with K Star Metal in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MTL RECYCLING EXPORTING | May 2026 | 245 | 77 |
| HARMON ASSOCIATES LLC | May 2026 | 305 | 10 |
| CARGO EXPRESS SHIPPING INC | May 2026 | 2,532 | 8 |
| GLOBAL METAL RESOURCES INC. | Mar 2026 | 297 | 5 |
| 8789509 CANADA INC. | May 2026 | 388 | 4 |
| Feb 2026 | 4 | 3 | |
| LALA MOVE GROUP CORP | Mar 2026 | 11 | 3 |
| JOHN ROSS & SONS LTD. | Apr 2026 | 1,726 | 3 |
| FORTUNE PLASTIC & METAL,INC | May 2026 | 299 | 3 |
| COMBINED METAL INDUSTRIES INC. | May 2026 | 942 | 3 |
| SCHNITZER STEEL CANADA LTD | May 2026 | 1,305 | 2 |
| GENERAL LOGISTICS INTERNATIONAL | May 2026 | 1,197 | 2 |
| CLOUD OCEAN LINE LIMITED | May 2026 | 3,825 | 2 |
| CELLMARK INC. | May 2026 | 5,214 | 2 |
| ABC RECYCLING LTD. | May 2026 | 2,083 | 2 |
| Oct 2025 | 7 | 1 | |
| PAN PACIFIC RECYCLING INC. | Aug 2025 | 71 | 1 |
| MING RONG INTERNATIONAL INC. | Mar 2026 | 85 | 1 |
| GREENLAND TRADING COMPANY | May 2026 | 2,641 | 1 |
| Dec 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to K Star Metal.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| K S WINDSOR SALT LTD | Oct 2025 | 223 | 0 |
| K SAS | May 2026 | 203 | 28 |
| K SOURCE INC. | May 2026 | 1,294 | 16 |
| K STEEL CORPORATION | Nov 2025 | 472 | 0 |
| K T FOODS CO. LTD | May 2026 | 221 | 1 |
| K-SPACE LOGISTICS INC | Mar 2026 | 429 | 3 |
| K-STONE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 146 | 5 |
| K-SUN CORP | May 2026 | 480 | 19 |
| K-SWISS, INC. | May 2026 | 2,698 | 48 |
| K-T INDUSTRIES, INC. | Oct 2024 | 453 | 0 |
| K. SAKAI & CO., LTD | Dec 2024 | 190 | 0 |
| K.S. TERMINALS INC. | May 2026 | 4,143 | 50 |
| K.S.OF WEST VIRGINIA CO.LTD. | May 2026 | 222 | 5 |
| K.S.PEARL CO. LTD. | May 2026 | 182 | 9 |
| K.S.R. FREIGHT FORWARDERS PVT LTD | May 2026 | 1,861 | 28 |
| K.S.TRADING CO. | May 2026 | 677 | 10 |
| K.T. LOGISTICS COMPANY LTD. | May 2026 | 5,049 | 82 |
| K&T CERAMICS INT'L CO.LTD | May 2026 | 286 | 4 |
| K&T DEVELOPMENT LIMITED | Feb 2026 | 210 | 0 |
| K&T EXPORT IMPORT, INC. | Oct 2023 | 406 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | CMDUCAN0993819 | 1TUIV | Simple BOL FROB | CMDU | 9839911 | CMA CGM MEXICO | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | HALIFAX, NS CANADA | 32 BLE | 29,647 KG | Pier to Pier | MTL RECYCLING EXPORTING | K STAR METAL | K STAR METAL | BALES MIXED METAL CERS: ZY6448202604305249728 CONTACT: XXXXXXXXXXX PHONE : XXXXXXXXXX E-MAIL : METALKSTAR GMAIL.COM TOTAL PKGS 3... | |
| 2026-05-13 | CMDUCAN0993817 | 1TUIV | Simple BOL FROB | CMDU | 9839911 | CMA CGM MEXICO | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | HALIFAX, NS CANADA | 41 BLE | 30,361 KG | Pier to Pier | MTL RECYCLING EXPORTING | K STAR METAL | K STAR METAL | BALES MIXED METAL CERS: ZY6448202604305249646 CONTACT: XXXXXXXXXXX PHONE : XXXXXXXXXX E-MAIL : METALKSTAR GMAIL.COM TOTAL PKGS 4... | |
| 2026-05-13 | CMDUCAN0992589 | 1TUIV | Simple BOL FROB | CMDU | 9839911 | CMA CGM MEXICO | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | HALIFAX, NS CANADA | 45 BLE | 29,717 KG | Pier to Pier | MTL RECYCLING EXPORTING | K STAR METAL | K STAR METAL | BALES MIXED METAL CERS: ZY6448202604305249691 CONTACT: XXXXXXXXXXX PHONE : XXXXXXXXXX E-MAIL : METALKSTAR GMAIL.COM TOTAL PKGS 4... | |
| 2026-05-13 | CMDUCAN0993816 | 1TUIV | Simple BOL FROB | CMDU | 9839911 | CMA CGM MEXICO | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | HALIFAX, NS CANADA | 25 BLE | 29,603 KG | Pier to Pier | MTL RECYCLING EXPORTING | K STAR METAL | K STAR METAL | BALES MIXED METAL CERS: ZY6448202605045254826 CONTACT: XXXXXXXXXXX PHONE : XXXXXXXXXX E-MAIL : METALKSTAR GMAIL.COM TOTAL PKGS 2... | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | CMDUCAN0989574 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Simple BOL FROB |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 1TUIV |
| IMO # | 9839911 |
| Vessel Name | CMA CGM MEXICO |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TORONTO, ON |
| Foreign Port of Lading | HALIFAX, NS CANADA (13841) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 30122 KG |
| Weight in KG | 30,122 KG |
| Quantity | 34 BLE |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
BEAU4101001 |
| Commodity Description |
BALES MIXED METAL CERS: ZY6448202605045254838 CONTACT: XXXXXXXXXXX PHONE : XXXXXXXXXX E-MAIL : METALKSTAR GMAIL.COM TOTAL PKGS 34 PK |
| Shipper Name | MTL RECYCLING EXPORTING |
|---|---|
| Address Line 1 | 624 MIDDLETOWN ROAD, |
| Address Line 2 | WATERDOWN, ONTARIO |
| Address Line 3 | L8B 1P3 |
| Consignee Name | K STAR METAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 368/1 MOO.8 TAMBON THAI BAN |
| Address Line 2 | MAI,MUANG SAMUT PRAKARN , SAMUT |
| Address Line 3 | PRAKARN,THAILAND 10280. |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TAX ID :0115566009483 |
| Notify Party Name | K STAR METAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 368/1 MOO.8 TAMBON THAI BAN |
| Address Line 2 | MAI,MUANG SAMUT PRAKARN , SAMUT |
| Address Line 3 | PRAKARN,THAILAND 10280. |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TAX ID :0115566009483 |
| Container Number | BEAU4101001 |
|---|---|
| Seal Number 1 | P04215 |
| Seal Number 1 | P04215 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BALES MIXED METAL CERS: ZY6448202605045254838 CONTACT: XXXXXXXXXXX PHONE : XXXXXXXXXX E-MAIL : METALKSTAR GMAIL.COM TOTAL PKGS 34 PK |
| Marks and Numbers 1 | K STAR |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 64 | 2026-05-06 |
| Newark, New Jersey | 58 | 2026-05-13 |
| Tacoma, Washington | 16 | 2026-04-03 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2025-01-28 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2026-03-09 |
| Port Angeles, Washington | 3 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 2 | 2025-05-26 |
| Miami, Florida | 1 | 2025-12-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vancouver, BC Canada | 82 | 2026-05-20 |
| Halifax, NS Canada | 55 | 2026-05-13 |
| Colon Panama | 8 | 2025-01-28 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2026-03-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2026-04-17 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 2 | 2025-12-23 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 2 | 2025-05-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for K Star Metal that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| K STAR METAL | 368 1 MOO.8 TAMBON THAI BAN MAI, MUANG SAMUT PRAKARN ,SAMUT PRAKARN, THAILAND 10280. | 2026-05-13 | 80 |
| K STAR METAL | 3681 MOO.8 TAMBON THAI BAN MAIMUANG SAMUTPRAKAN 10280 TH 66924735878 | 2026-05-20 | 4 |
| K STAR METAL | 2026-05-20 | 4 | |
| K STAR METAL | 2026-01-15 | 3 | |
| K STAR METAL | 2026-04-03 | 2 | |
| K STAR METAL | 2025-12-17 | 1 | |
| K STAR METAL | 2026-05-06 | 1 | |
| K STAR METAL | 2025-10-28 | 1 | |
| K STAR METAL | 2025-12-23 | 1 | |
| K STAR METAL CO., LTD. | 2025-10-06 | 41 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 2 email addresses on file for K Star Metal.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 4 | |
| 2025-08-11 | 2 |