There are a total of 196 bills of lading on file for K Wilson between November 12th, 2012 and April 25th, 2026.
Of those 196 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 196 |
|---|---|
| Shipper Records | 198 |
| Consignee Records | 7 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 25th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 3 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for K WILSON.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with K Wilson, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with K Wilson in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BBB INDUSTRIES LLC | Mar 2026 | 15,708 | 27 |
| AA BOSCH CAMP CREEK ATLANTA, GA | May 2026 | 368 | 14 |
| I. A. T INC | Jul 2022 | 96 | 12 |
| MOTORCAR PARTS OF AMERICA, INC. | May 2026 | 4,004 | 7 |
| ROBERT BOSCH LLC | May 2026 | 113,248 | 3 |
| HANGZHOU WELL-TRANS SUPPLY CHAIN MA | May 2026 | 1,781,708 | 3 |
| YIWU DT SUPPLY CHAIN MANA | Dec 2024 | 548,735 | 1 |
| YANWEN | Apr 2025 | 62,235 | 1 |
| ALEXA LIAO | Jan 2025 | 28 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to K Wilson.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| K TRANS WORLDWIDE LOGISTICS LLC | May 2026 | 2,346 | 85 |
| K V MARK CORP | Mar 2025 | 328 | 0 |
| K WAY EXPRESS - ATL | Feb 2023 | 1,733 | 0 |
| K Y PURCHASING INC. | May 2026 | 238 | 22 |
| K-TRONICS(SU ZHOU) TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 1,556 | 53 |
| K-WAY EXPRESS | May 2026 | 1,544 | 29 |
| K-ZOO-ERICKSON''S | May 2026 | 251 | 7 |
| K. UTTAMLAL (EXPORTS) PVT LTD | May 2026 | 1,610 | 42 |
| K.V.E. (VIRGIN) TRADING COMPANY | Aug 2024 | 1,244 | 0 |
| K.W.FABRICS | Mar 2026 | 489 | 1 |
| K.X SUNRISE INC. | Feb 2026 | 63 | 0 |
| K&V INTERNATIONAL TRADING INC | Apr 2026 | 215 | 28 |
| K&W TOOLS CO., LTD. | May 2026 | 1,054 | 12 |
| K&Y INTIMATE SWIM LLC | May 2025 | 839 | 0 |
| K1 INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 239 | 2 |
| K18, INC. | May 2026 | 88 | 12 |
| K2 CANADA | Aug 2023 | 305 | 0 |
| K2 CARGO FREIGHT FORWARDING LTDA | Apr 2026 | 117 | 5 |
| K2 CORPORATE MOBILITY LTD | May 2026 | 466 | 11 |
| K2 CORPORATION OF CANADA | Apr 2025 | 621 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-02-21 | ACLUSA01136856 | MWNCSXJ00019745 | ASU47 | House Bill | MWNC | 9670614 | ATLANTIC SUN | 2025-02-20 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 3 SKD | 3,447 KG | Break Bulk | K WILSON | BBB INDUSREIES LLC | AUTO PARTS | |
| 2025-02-06 | ACLUSA01132039 | MWNCSXJ00019708 | ATK43 | House Bill | MWNC | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2025-02-05 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 5 SKD | 6,054 KG | Break Bulk | K WILSON | BBB INDUSREIES LLC | AUTO PARTS | |
| 2024-12-20 | ACLUSA01106123 | CHSL495058074ECS | ASU43 | House Bill | CHSL | 9670614 | ATLANTIC SUN | 2024-12-19 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 1 PKG | 1,250 KG | Container Yard | K WILSON LTD | AA BOSCH CAMP CREEK ATLANTA, GA | AUTO PARTS HS CODE 84114000 85115000 NON-STACKABLE | |
| 2024-12-06 | CMDUCHN1796248 | DWCH24HWS1386143 | 0GVIC | House Bill | DWCH | 9351139 | CMA CGM VIRGINIA | 2024-12-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PCS | 2 KG | Pier to Pier | HANGZHOU WELL-TRANS SUPPLY CHAIN MA | K WILSON | POLYESTER FIBER SLEEPING PILLOW | |
| Run Date | 2026-02-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-12 |
| Trade Update Date | 2026-01-30 |
| Master BOL # | ACLUSA01245419 |
|---|---|
| House BOL # | MWNCSXJ00020183 |
| Manifest Number | 514255 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MWNC |
| Voyage # | ASU67 |
| IMO # | 9670614 |
| Vessel Name | ATLANTIC SUN |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | FELTHAM |
| Foreign Port of Lading | LIVERPOOL UNITED KINGDOM (41251) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6184 KG |
| Weight in KG | 6,184 KG |
| Quantity | 5 SKD |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9777048 |
| Commodity Description |
AUTO PARTS |
| Shipper Name | K WILSON |
|---|---|
| Address Line 1 | MERRIE MEADE |
| Address Line 2 | CHURCH LANE |
| City | BRAISHFIELD |
| State Province | RO |
| Zip Code | SO15 0QH |
| Country Code | GB |
| Consignee Name | BBB INDUSREIES LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 29627 RENAISSANCE BLVD |
| City | DAPHNE |
| State Province | AL |
| Zip Code | 36526 |
| Country Code | US |
| Container Number | ACLU9777048 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 79762 |
| Seal Number 1 | 79762 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AUTO PARTS |
| Marks and Numbers 1 | BBB |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 8511400000 | 00000000 | 0000006184 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 134 | 2026-04-27 |
| New York, New York | 33 | 2021-02-08 |
| Los Angeles, California | 11 | 2024-12-06 |
| Charleston, South Carolina | 11 | 2021-10-21 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 3 | 2020-09-17 |
| Long Beach, California | 2 | 2024-11-21 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2023-12-09 |
| Houston, Texas | 1 | 2014-11-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Liverpool United Kingdom | 68 | 2026-04-27 |
| Hamble United Kingdom | 56 | 2023-08-01 |
| Coryton United Kingdom | 37 | 2023-12-09 |
| Felixstowe United Kingdom | 16 | 2019-07-25 |
| All Other England South and East Coast Ports | 5 | 2021-03-04 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2024-12-05 |
| Shellhaven United Kingdom | 3 | 2018-12-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2024-12-06 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2024-11-21 |
| All Other Scotland West Coast Ports | 1 | 2020-03-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for K Wilson that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| K WILSON | MERRIE MEADE CHURCH LANE BRAISHFIELD RO SO15 0QH GB | 2026-03-14 | 124 |
| K WILSON LTD | MERRIE MEADE CHURCH LANE BRAISHFIELD EN SO15 0QH GB | 2026-04-27 | 14 |
| K. WILSON LTD | 2021-10-21 | 11 | |
| K WILSON LTD | 2023-08-01 | 6 | |
| K WILSON LTD | 2016-08-08 | 4 | |
| K.WILSON LTD | 2023-12-09 | 4 | |
| K WILSON LIMITED | 2015-08-05 | 4 | |
| K WILSON LTD | 2018-08-11 | 3 | |
| K WILSON | 2024-10-09 | 2 | |
| K WILSON LIMITED | 2014-06-07 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for K Wilson.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-10-21 | 9 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||