There are a total of 251 bills of lading on file for K-Zoo-Erickson''S between September 26th, 2016 and May 13th, 2026.
Of those 251 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 251 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 251 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Sep 26th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for K-ZOO-ERICKSON''S.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with K-Zoo-Erickson''S, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with K-Zoo-Erickson''S in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FORESTRY TIMBER HOLDINGS LTD | May 2026 | 429 | 81 |
| FORESTRY TIMBER FLOORING INTERNATIO | Apr 2022 | 278 | 24 |
| FORESTRY TIMBER EXPORT SDN BHD | Dec 2025 | 415 | 20 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to K-Zoo-Erickson''S.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| K V MARK CORP | Mar 2025 | 328 | 0 |
| K WAY EXPRESS - ATL | Feb 2023 | 1,733 | 0 |
| K WILSON | Apr 2026 | 196 | 2 |
| K Y PURCHASING INC. | May 2026 | 238 | 22 |
| K-WAY EXPRESS | May 2026 | 1,544 | 29 |
| K.W.FABRICS | Mar 2026 | 489 | 1 |
| K.X SUNRISE INC. | Feb 2026 | 63 | 0 |
| K&V INTERNATIONAL TRADING INC | Apr 2026 | 215 | 28 |
| K&W TOOLS CO., LTD. | May 2026 | 1,054 | 12 |
| K&Y INTIMATE SWIM LLC | May 2025 | 839 | 0 |
| K1 INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 239 | 2 |
| K18, INC. | May 2026 | 88 | 12 |
| K2 CANADA | Aug 2023 | 305 | 0 |
| K2 CARGO FREIGHT FORWARDING LTDA | Apr 2026 | 117 | 5 |
| K2 CORPORATE MOBILITY LTD | May 2026 | 466 | 11 |
| K2 CORPORATION OF CANADA | Apr 2025 | 621 | 0 |
| K2 CORROSION FASTENERS INC | May 2026 | 491 | 13 |
| K2 HEALTH PRODUCTS | May 2026 | 3,030 | 215 |
| K2 LOGICS CO., LTD. | Dec 2025 | 147 | 0 |
| K2 MANUFACTURING LLC | May 2026 | 140 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | MEDURQ424448 | KFUNA2603450203 | 609W | House Bill | KFUN | 9967263 | MSC MAPUTO | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 14 CRT | 18,405 KG | House to House | FORESTRY TIMBER HOLDINGS LTD | K-ZOO-ERICKSON''S | TRACI RENO C.C.S. | LAYER PARQUET (HTS: ; ) |
| 2026-03-27 | MEDURQ281863 | KFUNA2601450278 | 607N | House Bill | KFUN | 9963621 | MSC CRAPOLLA | 2026-03-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 15 CRT | 18,913 KG | Container Yard | FORESTRY TIMBER HOLDINGS LTD | K-ZOO-ERICKSON''S | TRACI RENO C.C.S. | LAYER PARQUET (HTS: & ) |
| 2026-02-23 | MEDURQ228096 | KFUNA2601450242 | V603N | House Bill | KFUN | 9978731 | MSC TANZANIA | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 15 CTN | 18,335 KG | House to House | FORESTRY TIMBER HOLDINGS LTD | K-ZOO-ERICKSON''S | TRACI RENO C.C.S. | LAYER PARQUET (HTS: ) |
| 2026-02-23 | MEDURQ228047 | KFUNA2601450241 | V603N | House Bill | KFUN | 9978731 | MSC TANZANIA | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 15 CTN | 18,335 KG | House to House | FORESTRY TIMBER HOLDINGS LTD | K-ZOO-ERICKSON''S | TRACI RENO C.C.S. | LAYER PARQUET (HTS: ) |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | MEDURQ373850 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2603450209 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 612N |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC DEILA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | BELAWAN, ID |
| Foreign Port of Lading | SINGAPORE SINGAPORE (55976) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18357 KG |
| Weight in KG | 18,357 KG |
| Quantity | 12 CRT |
| Volume | 26 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MSNU5102371 |
| Commodity Description |
LAYER PARQUET (HTS: ; ) |
| Shipper Name | FORESTRY TIMBER HOLDINGS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | HUBB @ CLINCH''S, LORD STREET, REG |
| Address Line 2 | NUMBER: 019804V DOUGLAS ISLE OF |
| Address Line 3 | MAN IM1-4LN |
| Consignee Name | K-ZOO-ERICKSON''S |
|---|---|
| Address Line 1 | 3455 MIDLINK DRIVE KALAMAZOO MI |
| Address Line 2 | UNITED STATES 49048 |
| Notify Party Name | TRACI RENO C.C.S. |
|---|---|
| Address Line 1 | FEDEX TRADE NETWORKS |
| Address Line 2 | TRANSPORTATION & BROKERAGE, |
| Address Line 3 | CONTACT NO : 734-229-4270 UNITED |
| Container Number | MSNU5102371 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ23929450 |
| Seal Number 1 | FJ23929450 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LAYER PARQUET (HTS: ; ) |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 156 | 2026-04-20 |
| Long Beach, California | 50 | 2026-05-14 |
| Los Angeles, California | 21 | 2026-01-12 |
| Seattle, Washington | 11 | 2017-05-02 |
| New York, New York | 6 | 2023-12-11 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2021-09-28 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2026-01-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 210 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 10 | 2025-01-11 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 8 | 2023-08-28 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2022-10-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 7 | 2024-12-21 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2026-01-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2025-05-09 |
| Vung Tau Vietnam | 2 | 2025-01-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for K-Zoo-Erickson''S that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| K-ZOO-ERICKSON''S | 3455 MIDLINK DRIVE KALAMAZOO MI UNITED STATES 49048 | 2026-05-14 | 54 |
| K-ZOO-ERICKSON''S | 3557 MIDLINK DRIVE KALAMAZOO, MI 49048 USA | 2025-10-11 | 17 |
| K ZOO ERICKSONS | 2023-04-03 | 84 | |
| K-ZOO-ERICKSON'S | 2020-04-28 | 61 | |
| K-ZOO-ERICKSON''S | 2017-08-03 | 14 | |
| K-ZOO-ERICKSON'S | 2018-04-24 | 7 | |
| K-ZOO-ERICKSON''S | 2017-06-22 | 5 | |
| K ZOO ERICKSONS | 2025-05-03 | 4 | |
| K-ZOO-ERICKSON'S | 2025-05-09 | 3 | |
| K-ZOO - ERICKSON'S | 2024-05-13 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for K-Zoo-Erickson''S.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-11 | 19 | |
| 2025-05-09 | 1 | |
| 2025-04-03 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||