There are a total of 137 bills of lading on file for Kumkang Printing Co., Ltd between March 8th, 2013 and May 16th, 2026.
Of those 137 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 137 |
|---|---|
| Shipper Records | 137 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Mar 8th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUMKANG PRINTING CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Kumkang Printing Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Kumkang Printing Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CRASH PAPER | May 2026 | 747 | 23 |
| LEE & LOW | May 2026 | 32 | 9 |
| LERNER PUBLISHING GROUP | May 2026 | 369 | 7 |
| INGRAM PUBLISHER SERVICES | May 2026 | 3,794 | 4 |
| SCHOLASTIC INC | May 2026 | 13,863 | 3 |
| LEE & LOW BOOKS | May 2026 | 860 | 3 |
| THE AMERICAN ALPINE CLUB | Aug 2025 | 17 | 2 |
| THINK INC. | Jan 2026 | 332 | 1 |
| TAILORED GROUP LLC | May 2026 | 240 | 1 |
| SIMPLY READ BOOKS INC. | Dec 2024 | 13 | 1 |
| JUNIOR LIBRARY GUILD | May 2026 | 2,874 | 1 |
| ICARE MEDICAL GROUP USA | May 2026 | 20 | 1 |
| HARBOUR PUBLISHING | May 2026 | 33 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kumkang Printing Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUMHO TIRE CANADA INC. | May 2026 | 3,386 | 35 |
| KUMHO TIRE CO., INC. | May 2026 | 21,258 | 405 |
| KUMHO TIRE GEORGIA INC | May 2026 | 3,721 | 87 |
| KUMHO TIRE USA, INC. | May 2026 | 16,495 | 358 |
| KUMIAI CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 488 | 8 |
| KUMINIANO FRUIT LTD | Mar 2026 | 558 | 1 |
| KUMKANG INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 326 | 6 |
| KUMKANG KIND CO., LTD | May 2026 | 190 | 2 |
| KUMKANG KIND USA, INC. | May 2026 | 269 | 2 |
| KUMKANG MACHINERY IND.CO. LTD. | Jan 2026 | 128 | 0 |
| KUMON PUBLISHING NORTH AMERICA,INC. | May 2026 | 234 | 5 |
| KUMPULAN JEBCO (M) SDN BHD | May 2026 | 456 | 15 |
| KUMQUAT E-COMMERCE INC | May 2026 | 172 | 95 |
| KUMTOIL INDUSTRIAL | Apr 2026 | 949 | 4 |
| KUMYOUNG ENG AMERICA LLC | May 2026 | 142 | 3 |
| KUMYOUNGENG CO. LTD. | Jul 2025 | 173 | 0 |
| KUN DI FOOD CO., LTD | Feb 2026 | 136 | 0 |
| KUN HONG BUSINESS COMPANY LIMITED | Oct 2025 | 496 | 0 |
| KUN HWA CO., LTD | May 2026 | 794 | 33 |
| KUN OH IND CORP | May 2026 | 240 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | ONEYSELG27502500 | SDBJ8400025769 | 044E | House Bill | SDBJ | 9689615 | ONE MANHATTAN | 2026-04-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 707 CTN | 10,601 KG | Container Yard | KUMKANG PRINTING | BOOKS | ||
| 2026-04-03 | HDMUSELM51091901 | OSLNNYC2603001 | 0064E | House Bill | OSLN | 9629914 | ONE CONTRIBUTION | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 21 CTN | 324 KG | Pier to Pier | KUMKANG PRINTING | JUNIOR LIBRARY GUILD | JUNIOR LIBRARY GUILD | PRINTED BOOKS |
| 2026-04-02 | ONEYPUSG01168400 | CHKMJOAK2602003 | 0011E | House Bill | CHKM | 9944508 | HMM PEARL | 2026-04-01 | OAKLAND, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 25 PKG | 360 K | KUM KANG PRINTING | LERNER PUBLISHING GROUP | LERNER PUBLISHING GROUP | PRINTED BOOKS .- | |
| 2026-03-24 | SMLMSEL6A3701500 | FAACWICC26030029 | 2602E | House Bill | FAAC | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-03-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 2 PKG | 730 KG | Container Yard | KUMKANG PRINTING | CRASH PAPER | CRASH PAPER | PRINTED BOOKS . |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | HDMUSELM90909100 |
|---|---|
| House BOL # | CHKMJNYC2603054 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHKM |
| Voyage # | 0104E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM TRUST |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | BUSAN, KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6016 K |
| Weight in KG | 6,016 KG |
| Quantity | 417 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU4099798 |
| Commodity Description |
BOOKS 4901.99-9000 |
| Shipper Name | KUMKANG PRINTING CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 82 SORAJI-RO, PAJU-SI, |
| Address Line 2 | GYEONGGI-DO, 10863, KOREA |
| Address Line 3 | KR |
| Container Number | HMMU4099798 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H0424057 |
| Seal Number 1 | 25H0424057 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | BOOKS 4901.99-9000 |
| Marks and Numbers 1 | BOOKS 4901.99-9000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 53 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 32 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 25 | 2024-11-28 |
| Oakland, California | 12 | 2026-04-02 |
| Seattle, Washington | 12 | 2026-02-27 |
| New York, New York | 3 | 2025-10-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 137 | 2026-05-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kumkang Printing Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUMKANG PRINTING CO. LTD | 82 SORAJI-RO PAJU-CITY GYEONGGI-D O 10863 KOREA | 2024-05-09 | 15 |
| KUMKANG PRINTING CO., LTD | 82, SORAJI RO, PAJU CITY, GYEONGGI DO,10863, KOREA | 2025-01-29 | 10 |
| KUMKANG PRINTING CO.,LTD | 2018-04-27 | 9 | |
| KUM KANG PRINTING CO., LTD. | 2019-11-30 | 7 | |
| KUM KANG PRINTING CO., LTD. | 2024-12-16 | 7 | |
| KUMKANG PRINTING | 2026-05-18 | 7 | |
| KUMKANG PRINTING | 2026-02-27 | 5 | |
| KUMKANG PRINTING CO., LTD | 2018-10-22 | 4 | |
| KUMKANG PRINTING CO., LTD | 2021-02-06 | 4 | |
| KUMKANG PRINTING | 2026-03-24 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Kumkang Printing Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-03 | 11 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||