There are a total of 79 bills of lading on file for Kunming United Optical Technology C between May 29th, 2022 and April 24th, 2026.
Of those 79 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 79 |
|---|---|
| Shipper Records | 80 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 29th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 24th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Kunming United Optical Technology C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Kunming United Optical Technology C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LUNT SOLAR SYSTEMS | Apr 2026 | 72 | 21 |
| HAWKE SPORT OPTICS LLC | May 2026 | 438 | 16 |
| HIGH POINT SCIENTIFIC INC. | May 2026 | 179 | 13 |
| MEADE INSTRUMENTS CORPORATION | Jun 2024 | 347 | 6 |
| Apr 2026 | 5 | 5 | |
| MICRO WORLD CORP. | May 2026 | 1,282 | 4 |
| WEEMS & PLATH | May 2026 | 289 | 3 |
| ORION TELESCOPES & BINOCULARS | Jul 2024 | 1,030 | 3 |
| STELLARVUE | Oct 2025 | 16 | 1 |
| NOCS PROVISIONS LLC | Apr 2026 | 135 | 1 |
| Sep 2022 | 3 | 1 | |
| Apr 2025 | 1 | 1 | |
| May 2026 | 10 | 1 | |
| May 2022 | 1 | 1 | |
| ASTRONOMICS | Apr 2025 | 53 | 1 |
| AGENA ASTRO PRODUCTS | Apr 2026 | 82 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kunming United Optical Technology C.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUNMING DEPUTY RESHI TRADING CO. | Apr 2025 | 124 | 0 |
| KUNMING FIRMENICH AROMATICS CO.,LTD | Feb 2025 | 395 | 0 |
| KUNMING GUANHERAN TRADING | May 2026 | 99 | 28 |
| KUNMING GUANQIAO TRADING CO., LTD | Aug 2023 | 76 | 0 |
| KUNMING HUIHAO JU TRADING | May 2026 | 80 | 17 |
| KUNMING JIEHA TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 67 | 5 |
| KUNMING JINZHI TUOBAI TRADING CO | Mar 2026 | 127 | 12 |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | May 2026 | 331 | 131 |
| KUNMING SHUNHO OPTICS CO LTD | Mar 2026 | 663 | 3 |
| KUNMING SHUOZONGQIAN TRADING CO. | May 2026 | 76 | 3 |
| KUNMING UNITED OPTICS CORPORATION | Apr 2025 | 330 | 0 |
| KUNMING YANHEQING TRADING CO., LTD. | Mar 2025 | 125 | 0 |
| KUNMING YUANDA OPTICAL CO.,LTD. | Mar 2025 | 193 | 0 |
| KUNMING YUXIN TRADING | Apr 2026 | 68 | 15 |
| KUNPENG INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 321 | 3 |
| KUNPENG LOGISTICS CORPORATION | May 2026 | 1,469 | 783 |
| KUNSHAN AB PLASTIC MOLD CO.,LTD | May 2026 | 262 | 2 |
| KUNSHAN ABBYSKY HOME FURNISHING CO.,LTD | Apr 2023 | 3,289 | 0 |
| KUNSHAN AGM AUTOMOTIVE COMPONENTS C | Jul 2025 | 401 | 0 |
| KUNSHAN AIBEI TRADING | Apr 2026 | 77 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | CMDUCHN3170020 | ESWW26OLI0194408 | 0GVMA | House Bill | ESWW | 9331012 | CMA CGM TARPON | 2026-04-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 5 PCS | 1,890 KG | Pier to Pier | KUNMING UNITED OPTICAL TECH. CORP | HAWKE SPORT OPTICS LLC | EASTERN CHB, LLC | BINOCULARS,MONOCULAR |
| 2026-03-24 | SMLMSHSB5CM43400 | SHPT95181970 | 2602E | House Bill | SHPT | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-03-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 101 CTN | 1,337 KG | Container Yard | KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY | RADAIL MARTINSVILLE | NOCS PROVISIONS | SPOTTING SCOPE |
| 2026-03-21 | OOLU4124949710 | TONRSHA260072NYC | 084E | House Bill | TONR | 9472177 | COSCO HARMONY | 2026-03-20 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 153 CTN | 1,590 K | House to House | KUNMINGUNITED OPTICAL TECHNOLOGY CORPORATION | HIGH POINT SCIENTIFIC | TELESCOPE PARTS | |
| 2026-03-04 | CMDUCHN3085126 | ESWW26OLI0194145 | 0GVLY | House Bill | ESWW | 9317975 | CMA CGM WHITE SHARK | 2026-03-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 7 PCS | 1,817 KG | Pier to Pier | KUNMING UNITED OPTICAL TECH. CORP | HAWKE SPORT OPTICS LLC | EASTERN CHB, LLC | BINOCULARS,MONOCULAR,SPOTTING SCOPE |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-18 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | CMDUCHN3236586 |
|---|---|
| House BOL # | WCIGHHSE6035393 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | WCIG |
| Voyage # | 081E |
| IMO # | 9516466 |
| Vessel Name | COSCO PORTUGAL |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 496 KG |
| Weight in KG | 496 KG |
| Quantity | 25 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
AMCU9300070 |
| Commodity Description |
TELESCOPE PARTS |
| Shipper Name | KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C |
|---|---|
| Address Line 1 | 3-405, YUZHONG OPTICAL INDUSTRY PAR |
| Address Line 2 | KHAIKOU TOWN, KUNMING 650114, CHINA |
| Address Line 3 | ,KUNMING,CN |
| Consignee Name | LUNT SOLAR SYSTEMS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2520 N. COYOTE DRIVESUITE 111TUCSON |
| Address Line 2 | , AZ 85745USA,LAX, ,US |
| Notify Party Name | LUNT SOLAR SYSTEMS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2520 N. COYOTE DRIVESUITE 111TUCSON |
| Address Line 2 | , AZ 85745USA,LAX,US |
| Container Number | AMCU9300070 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M3297530 |
| Seal Number 1 | M3297530 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R4 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | TELESCOPE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | LUNT SOLAR MODEL NO C/NO MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 37 | 2026-04-25 |
| Los Angeles, California | 19 | 2026-04-15 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2026-03-21 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2023-08-10 |
| Oakland, California | 4 | 2025-10-28 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-02-26 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2024-12-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 73 | 2026-04-25 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2025-04-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2024-08-05 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-03-24 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2022-08-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kunming United Optical Technology C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C | 3-405, YUZHONG OPTICAL INDUSTRY PAR KHAIKOU TOWN, KUNMING 650114, CHINA ,KUNMING,CN | 2026-04-20 | 18 |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C | 3-405,YUZHONG OPTICAL INDUSTRY PARK HAIKOU TOWN,KUNMING 650114 CHINA | 2026-02-18 | 7 |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C | 2026-02-26 | 2 | |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C | 2025-12-27 | 1 | |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECH. CORP | 2026-04-15 | 13 | |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY CORPORATION | 2025-09-26 | 7 | |
| KUNMINGUNITED OPTICAL TECHNOLOGY CORPORATION | 2026-03-21 | 6 | |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY CORPORATION | 2026-02-02 | 6 | |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C | 2024-12-02 | 2 | |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY | 2026-03-24 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Kunming United Optical Technology C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-02 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||