There are a total of 68 bills of lading on file for Kunming Yuxin Trading between September 24th, 2025 and April 3rd, 2026.
Of those 68 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 68 |
|---|---|
| Shipper Records | 68 |
| Consignee Records | 68 |
| Notify Party Records | 56 |
| First Shipment on File | Sep 24th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 3rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 68 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNMING YUXIN TRADING.
Below are the top 0 companies associated with Kunming Yuxin Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kunming Yuxin Trading.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUNMING HUIHAO JU TRADING | May 2026 | 80 | 17 |
| KUNMING JIEHA TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 67 | 5 |
| KUNMING JINZHI TUOBAI TRADING CO | Mar 2026 | 127 | 12 |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | May 2026 | 331 | 131 |
| KUNMING SHUNHO OPTICS CO LTD | Mar 2026 | 663 | 3 |
| KUNMING SHUOZONGQIAN TRADING CO. | May 2026 | 76 | 3 |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C | Apr 2026 | 79 | 8 |
| KUNMING UNITED OPTICS CORPORATION | Apr 2025 | 330 | 0 |
| KUNMING YANHEQING TRADING CO., LTD. | Mar 2025 | 125 | 0 |
| KUNMING YUANDA OPTICAL CO.,LTD. | Mar 2025 | 193 | 0 |
| KUNPENG INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 321 | 3 |
| KUNPENG LOGISTICS CORPORATION | May 2026 | 1,469 | 783 |
| KUNSHAN AB PLASTIC MOLD CO.,LTD | May 2026 | 262 | 2 |
| KUNSHAN ABBYSKY HOME FURNISHING CO.,LTD | Apr 2023 | 3,289 | 0 |
| KUNSHAN AGM AUTOMOTIVE COMPONENTS C | Jul 2025 | 401 | 0 |
| KUNSHAN AIBEI TRADING | Apr 2026 | 77 | 12 |
| KUNSHAN AIKO ELECTRONIC CO.,LTD | May 2026 | 182 | 9 |
| KUNSHAN ALF MACHINERY & INSTRUMENT | Mar 2026 | 1,176 | 3 |
| KUNSHAN AMPHENOL ZHENGRI ELECTRONIC | May 2026 | 1,299 | 40 |
| KUNSHAN ASIA AROMA CORP.,LTD. | May 2026 | 1,084 | 25 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 | OOLU8881635930 | PSEANLGB26021306 | 064E | House Bill | PSEA | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-03-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 859 CTN | 13,520 KG | House to House | KUNMING YUXIN TRADING | KUNMING YUXIN TRADING | STORAGE BOX CUSHION | |
| 2026-03-20 | CMDUNGP3354606 | SNYLMZ3354606 | 064E | House Bill | SNYL | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-03-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 822 CTN | 11,246 KG | Pier to Pier | KUNMING YUXIN TRADING | KUNMING YUXIN TRADING | KUNMING YUXIN TRADING | LAWN AERATOR TOOL SMART CAT LITTER BOX STORAG E BOX/TRASH CAN/TRAINING WHEEL/PLASTIC FENCE |
| 2026-03-20 | CMDUNGP3354605 | SNYLMZ3354605 | 064E | House Bill | SNYL | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-03-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,015 CTN | 11,324 KG | Pier to Pier | KUNMING YUXIN TRADING | KUNMING YUXIN TRADING | KUNMING YUXIN TRADING | STORAGE BOX CUSHION/BALCONY TABLE/SIDE TABLE/ UMBRELLA TABLE TRASH CAN WATCH REPAIR TOOL/ME TAL LOCK/METAL FRAME/PLASTIC SNAP FA... |
| 2026-03-20 | CMDUNGP3354604 | SNYLMZ3354604 | 064E | House Bill | SNYL | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-03-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 917 CTN | 15,000 KG | Pier to Pier | KUNMING YUXIN TRADING | KUNMING YUXIN TRADING | KUNMING YUXIN TRADING | PLASTIC STORAGE BIN/PLASTIC DRAWER ORGANIZER STORAGE BOX STRONG-BOXES COLUMN ADAPTER/WATER PUMP/METAL SHELL/PROPORTIONING VALVE/... |
| Run Date | 2026-03-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-20 |
| Trade Update Date | 2026-02-11 |
| Master BOL # | COSU6443310060 |
|---|---|
| House BOL # | SNYLMZ6443310060 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SNYL |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | 9472177 |
| Vessel Name | COSCO HARMONY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7020 KG |
| Weight in KG | 7,020 KG |
| Quantity | 762 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CBHU9525481 |
| Commodity Description |
FUN HEDGE TRIMMER TRASH CAN LAWN AERATOR TOOL GARMENT STEAMER TRAINING WHEEL/TRASH CAN/MET AL POT/HEATER |
| Shipper Name | KUNMING YUXIN TRADING CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 807,BUILDING B8 INTERNATIONAL |
| Address Line 2 | TRADE CITY,KUNMING,CN |
| Consignee Name | KUNMING YUXIN TRADING CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 12750 MOORE STREET,CERRITOS,CALIFOR |
| Address Line 2 | NIA 90703,US |
| Notify Party Name | KUNMING YUXIN TRADING CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 12750 MOORE STREET,CERRITOS,US |
| Container Number | CBHU9525481 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 31681859 |
| Seal Number 1 | 31681859 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FUN HEDGE TRIMMER TRASH CAN LAWN AERATOR TOOL GARMENT STEAMER TRAINING WHEEL/TRASH CAN/MET AL POT/HEATER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 30 | 2026-03-07 |
| Long Beach, California | 28 | 2026-04-04 |
| Oakland, California | 8 | 2026-03-14 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2026-03-24 |
| Tampa, Florida | 1 | 2026-03-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 64 | 2026-04-03 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2026-04-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kunming Yuxin Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUNMING YUXIN TRADING | ROOM 807,BUILDING B8 INTERNATIONAL TRADE CITY.KUNMING 650217 CHINA,KUN MING,CN | 2026-04-04 | 34 |
| KUNMING YUXIN TRADING | 12750 MOORE STREET CERRITOS, CA, 90 703, UNITED STATES,CERRITOS, ,US | 2026-04-03 | 21 |
| KUNMING YUXIN TRADING | 2026-03-20 | 12 | |
| KUNMING YUXIN TRADING | 2026-03-24 | 9 | |
| KUNMING YUXIN TRADING | 2026-03-20 | 8 | |
| KUNMING YUXIN TRADING | 2026-03-24 | 7 | |
| KUNMING YUXIN TRADING | 2026-03-24 | 7 | |
| KUNMING YUXIN TRADING | 2026-03-02 | 6 | |
| KUNMING YUXIN TRADING | 2026-04-04 | 5 | |
| KUNMING YUXIN TRADING | 2026-01-09 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||