There are a total of 331 bills of lading on file for Kunming Ruipiao Trading between April 20th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 331 bills of lading, 31 were within the past 30 days and 131 were within the past 90 days.
| Total Records | 331 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 332 |
| Notify Party Records | 80 |
| First Shipment on File | Apr 20th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 31 |
| Records in Last 90 Days | 131 |
| Records in the Past Year | 243 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNMING RUIPIAO TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Kunming Ruipiao Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Kunming Ruipiao Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HAIYANG LIBENLI BODY-BUILDING APPAR | May 2026 | 1,263 | 200 |
| YIWU TIANMEI OUTDOOR PRODUCTS CO. | May 2026 | 296 | 103 |
| ZHEJIANG AIMI HOUSEHOLD PRODUCTS CO | Jan 2026 | 16 | 10 |
| DS RETAIL (CHINA) IMPORT AND EXPROT CO., LTD | May 2025 | 15 | 5 |
| FOSHAN WEIAO E-COMMERCE | May 2026 | 1,038 | 4 |
| Feb 2025 | 3 | 3 | |
| YIWU HUAXUN TRADING CO., LTD | May 2026 | 665 | 1 |
| Nov 2025 | 1 | 1 | |
| Jan 2025 | 2 | 1 | |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | May 2026 | 2,669 | 1 |
| CIXI SAN-CHENG IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 288 | 1 |
| CHONGQING HAOYIDA OUTDOOR FACILITY | Apr 2026 | 36 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kunming Ruipiao Trading.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUNMING ANSHENG INDUSTRY & TRADE CO | Nov 2025 | 127 | 0 |
| KUNMING CAIXIAO TRADING CO. LTD | Dec 2024 | 329 | 0 |
| KUNMING DAOJUYUE TRADING CO LTD | Jul 2025 | 87 | 0 |
| KUNMING DEPUTY RESHI TRADING CO. | Apr 2025 | 124 | 0 |
| KUNMING FIRMENICH AROMATICS CO.,LTD | Feb 2025 | 395 | 0 |
| KUNMING GUANHERAN TRADING | May 2026 | 99 | 28 |
| KUNMING GUANQIAO TRADING CO., LTD | Aug 2023 | 76 | 0 |
| KUNMING HUIHAO JU TRADING | May 2026 | 80 | 17 |
| KUNMING JIEHA TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 67 | 5 |
| KUNMING JINZHI TUOBAI TRADING CO | Mar 2026 | 127 | 12 |
| KUNMING SHUNHO OPTICS CO LTD | Mar 2026 | 663 | 3 |
| KUNMING SHUOZONGQIAN TRADING CO. | May 2026 | 76 | 3 |
| KUNMING UNITED OPTICAL TECHNOLOGY C | Apr 2026 | 79 | 8 |
| KUNMING UNITED OPTICS CORPORATION | Apr 2025 | 330 | 0 |
| KUNMING YANHEQING TRADING CO., LTD. | Mar 2025 | 125 | 0 |
| KUNMING YUANDA OPTICAL CO.,LTD. | Mar 2025 | 193 | 0 |
| KUNMING YUXIN TRADING | Apr 2026 | 68 | 15 |
| KUNPENG INTERNATIONAL CO., LTD. | May 2026 | 321 | 3 |
| KUNPENG LOGISTICS CORPORATION | May 2026 | 1,469 | 783 |
| KUNSHAN AB PLASTIC MOLD CO.,LTD | May 2026 | 262 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | ZIMUNGB20872702 | NEEYAKS260400218 | GN615 | House Bill | NEEY | 9290555 | SANTA LINEA | 2026-05-21 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 352 PKG | 10,682 KG | Pier to Pier | HAIYANG LIBENLI BODYBUILDING | KUNMING RUIPIAO TRADING ADD | KUNMING RUIPIAO TRADING ADD | FLOOR MAT |
| 2026-05-21 | HDUJSLA26PT02832 | NEEYAKS260500148 | 2604E | House Bill | NEEY | 9349875 | PONA | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 496 PKG | 21,649 KG | HAIYANG LIBENLI BODYBUILDING | KUNMING RUIPIAO TRADING | KUNMING RUIPIAO TRADING | TRICONE BIT | |
| 2026-05-20 | MATS2181927000 | YJIFJY2181927 | 131E | House Bill | YJIF | 9352406 | MATSON OAHU | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 463 PKG | 10,348 KG | Pier to Pier | HAIYANG LIBENLI BODYBUILDING APPARA | KUNMING RUIPIAO TRADING | KUNMING RUIPIAO TRADING | GLASS BOTTLE |
| 2026-05-18 | CMDUGGZ2917445 | BANQ1072992487 | 0UPNH | House Bill | BANQ | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 856 CTN | 10,500 K | Pier to Pier | YIWU TIANMEI OUTDOOR PRODUCTS | KUNMING RUIPIAO TRADING | KUNMING RUIPIAO TRADING | PLASTIC FLOWER POTS STAINLESS STEEL TOWEL BAR |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | OOLU2167910160 |
|---|---|
| House BOL # | NPSCSELNGB263589 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NPSC |
| Voyage # | 0160E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER SMILE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13793 KG |
| Weight in KG | 13,793 KG |
| Quantity | 236 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU8070231 |
| Commodity Description |
SEAT CUSHION |
| Shipper Name | HAIYANG LIBENLI BODYBUILDING APPARA |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD: XINGCUN TOWN, HAIYANG YANTAI S |
| Address Line 2 | HANDONG CHINA250000,HAIYANG,CN |
| Consignee Name | KUNMING RUIPIAO TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ADD:410 TERRY AVE N, SEATTLE, WA 98 |
| Address Line 2 | 109,SEATTLE, ,US |
| Container Number | TGBU8070231 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJPJ4831 |
| Seal Number 1 | OOLJPJ4831 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SEAT CUSHION |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 144 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 94 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 31 | 2026-05-18 |
| Oakland, California | 16 | 2026-04-29 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-05-12 |
| Houston, Texas | 14 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 3 | 2026-03-03 |
| Tampa, Florida | 2 | 2026-05-05 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2025-12-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 153 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 92 | 2026-05-21 |
| Yantian China (Mainland) | 66 | 2026-05-18 |
| Nansha China (Mainland) | 9 | 2026-04-24 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-04-02 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-07-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-08-05 |
| Xingang China (Mainland) | 1 | 2025-02-04 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2024-07-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kunming Ruipiao Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUNMING RUIPIAO TRADING | ADD:41 0 TERRY AVE N, SEATTLE, WA 98109,SE | 2026-05-07 | 24 |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 410 TERRY AVE N, SEATTLE, WA 98 109 | 2026-05-12 | 17 |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 2026-05-23 | 17 | |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 2026-04-18 | 13 | |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 2026-05-23 | 12 | |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 2026-05-20 | 7 | |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 2026-05-14 | 6 | |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 2026-05-18 | 6 | |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 2026-05-14 | 6 | |
| KUNMING RUIPIAO TRADING | 2026-04-20 | 5 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Kunming Ruipiao Trading.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-24 | 1 | |
| 2025-12-26 | 4 | |
| 2025-08-11 | 2 | |
| 2025-01-23 | 3 | |
| 2024-07-08 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||