There are a total of 149 bills of lading on file for Kunshan Monza Import& Export Co. between November 29th, 2012 and May 4th, 2026.
Of those 149 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 149 |
|---|---|
| Shipper Records | 149 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 4th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 7 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Kunshan Monza Import& Export Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Kunshan Monza Import& Export Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| M & U INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 2,979 | 30 |
| ROBERTET SA | Jan 2026 | 588 | 9 |
| FLEURCHEM INC | May 2026 | 320 | 9 |
| CITRUS AND ALLIED ESSENCES LTD | May 2026 | 2,573 | 9 |
| PHOENIX AROMAS & ESSENTIAL OILS INC | Nov 2024 | 4,801 | 5 |
| ICDI CORP | Mar 2026 | 346 | 2 |
| BERJE INC | May 2026 | 593 | 2 |
| AURO-CHEMICALS LLC | Dec 2025 | 129 | 2 |
| TILLEY DISTRIBUTION NORWOOD | May 2026 | 779 | 1 |
| PHONEIX AROMAS & ESSENTIAL OILS,LLC | Apr 2022 | 16 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kunshan Monza Import& Export Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUNSHAN LETS WIN STEEL MACHINERY CO | Feb 2025 | 275 | 0 |
| KUNSHAN LIDON PRECISION INDUSTRY CO.,LTD | May 2026 | 180 | 2 |
| KUNSHAN LIUERFENG PLASTIC PLASTIC E | May 2026 | 106 | 4 |
| KUNSHAN LIUFENG MACHINERY INDUSTRY | May 2026 | 530 | 11 |
| KUNSHAN LONGTIAN TRADE CO., LTD | May 2026 | 415 | 17 |
| KUNSHAN LUXSHARE RF TECHNOLOGY LTD | Jul 2023 | 822 | 0 |
| KUNSHAN MACAUTO AUTOMOBILE PARTS IN | May 2026 | 286 | 2 |
| KUNSHAN MAO MAO AUTOMOBILE FITTINGS CO., LTD | Sep 2025 | 714 | 0 |
| KUNSHAN MEI-HE MACHINERY CO | May 2026 | 772 | 3 |
| KUNSHAN MINOTECH PRECISION IND.CO. | May 2026 | 253 | 7 |
| KUNSHAN MULTIPLY MACHINERY CO LTD. | Feb 2026 | 147 | 0 |
| KUNSHAN NANYANG MOTORS ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 472 | 16 |
| KUNSHAN NEW RUIQIU INDUSTRIAL CO. | May 2026 | 61 | 2 |
| KUNSHAN NISHOKU PLASTIC ELECTRONIC | May 2026 | 341 | 7 |
| KUNSHAN NSK CO.,LTD | May 2026 | 562 | 6 |
| KUNSHAN OUTDOOR SOLUTIONS ELECTRONI | May 2026 | 924 | 19 |
| KUNSHAN PANDAROME INTERNATIONAL CO. | Oct 2024 | 271 | 0 |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO.,LTD | May 2026 | 850 | 4 |
| KUNSHAN RED WOOD ENTERPRISE CO.,LTD | Jan 2026 | 868 | 0 |
| KUNSHAN ROCKTECH COMPANY LTD | May 2024 | 3,998 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-18 | MAEU261340217 | ECUWYC25238389E | 545E | House Bill | ECUW | 9408853 | NAVIOS UNISON | 2025-12-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 16 DRM | 3,032 K | KUNSHAN MONZA IMPORT EXPORT COLTD | CITRUS AND ALLIED ESSENCES LTD | METHYL BUTYRIC ACID | ||
| 2025-11-29 | WHLC027F736126 | PLKQSH25104004 | E011 | House Bill | PLKQ | 9555125 | WAN HAI A10 | 2025-11-28 | NEWARK, NEW JERSEY | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 80 PKG | 17,744 KG | KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT | M & U INTERNATIONAL LLC | MARA SHIPPING INC. | ALDEHYDE C .CLASS: UN: | |
| 2025-11-27 | EGLV142503078062 | CHKMSH25207673 | 12360 | House Bill | CHKM | 9737486 | TOLEDO TRIUMPH | 2025-11-26 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 120 PKG | 3,288 K | Break Bulk | KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT | M & U INTERNATIONAL LLC | MARA SHIPPING INC. | METHYL CYCLOPENTENOLONE NAT. |
| 2025-09-01 | MAEU256887985 | ECUWYC25232300G | 530E | House Bill | ECUW | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2025-08-30 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 10 DRM | 1,934 K | KUNSHAN MONZA IMPORT EXPORT COLTD | CITRUS AND ALLIED ESSENCES LTD | METHYL BUTYRIC ACID | ||
| Run Date | 2026-01-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-14 |
| Trade Update Date | 2025-12-08 |
| Master BOL # | OOLU2164311640 |
|---|---|
| House BOL # | CHKMSH25252617 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHKM |
| Voyage # | 030E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CAMELLIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 629 K |
| Weight in KG | 629 KG |
| Quantity | 3 PKG |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU5883634 |
| Commodity Description |
BUTYL BUTYRYL LACTATE |
| Shipper Name | KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD.1304 1305 MING SHI COMMERCIAL |
| Address Line 2 | CENTRE, 111 ZHENGCHUAN WEST ROAD, |
| Address Line 3 | KUNSHAN, POSTAL CODES:215300 |
| Address Line 4 | CN |
| Consignee Name | CITRUS AND ALLIED ESSENCES LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4620 MERCEDES DRIVE |
| Address Line 2 | BELCAMP, MARYLAND 21017 |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | ADVANCE SHIPPING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 140 BROADWAY, 46TH FLOOR, SUITE |
| Address Line 2 | 4644 |
| Address Line 3 | NEW YORK, NY 10005 |
| Address Line 4 | US |
| Container Number | OOCU5883634 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKPX7126 |
| Seal Number 1 | OOLKPX7126 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | BUTYL BUTYRYL LACTATE |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 122 | 2026-05-05 |
| New York, New York | 25 | 2024-12-07 |
| Los Angeles, California | 2 | 2021-11-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 139 | 2026-05-05 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2025-11-29 |
| Pusan South Korea | 2 | 2021-08-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2018-05-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kunshan Monza Import& Export Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO | 1304 1305 MING SHI COMMERCIAL CENTR E,111 ZHENGCHUAN WEST ROAD,KUNSHAN, JIANGSU,CHINA | 2020-12-22 | 8 |
| KUNSHAN MONZA IMPORT AND EXPORT | 1304 1305 MING SHI COMMERCIAL CENTRE, 111ZHENGCHUAN WEST ROAD KUNSHAN,,CN | 2019-06-13 | 8 |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO. | 2025-04-19 | 7 | |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO., LTD. | 2022-10-11 | 6 | |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO LTD | 2019-01-24 | 5 | |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO. | 2021-05-18 | 5 | |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO. | 2020-08-13 | 5 | |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO LTD | 2019-10-31 | 5 | |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO. | 2024-07-04 | 4 | |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO. | 2024-05-28 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||