There are a total of 850 bills of lading on file for Kunshan Production Mold Co.,Ltd between October 29th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 850 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 850 |
|---|---|
| Shipper Records | 854 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 21 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Kunshan Production Mold Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Kunshan Production Mold Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PRIME WHEEL CORP. | May 2026 | 14,729 | 85 |
| ANDERSON GLOBAL INC | May 2026 | 379 | 52 |
| ANDERSON EXPRESS | Dec 2024 | 96 | 4 |
| EXPEDITORS INTERNATIONAL | May 2026 | 10,274,943 | 2 |
| SUPERIOR INDUSTRIES PRODUCTION | May 2026 | 1,559 | 1 |
| SUPERIOR INDUSTRIES INTERNATIONAL I | May 2026 | 328 | 1 |
| ALUDYNE MONTAGUE LLC | Dec 2023 | 17 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kunshan Production Mold Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| KUNSHAN MEI-HE MACHINERY CO | May 2026 | 772 | 3 |
| KUNSHAN MINOTECH PRECISION IND.CO. | May 2026 | 253 | 7 |
| KUNSHAN MONZA IMPORT& EXPORT CO. | May 2026 | 149 | 2 |
| KUNSHAN MULTIPLY MACHINERY CO LTD. | Feb 2026 | 147 | 0 |
| KUNSHAN NANYANG MOTORS ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 472 | 16 |
| KUNSHAN NEW RUIQIU INDUSTRIAL CO. | May 2026 | 61 | 2 |
| KUNSHAN NISHOKU PLASTIC ELECTRONIC | May 2026 | 341 | 7 |
| KUNSHAN NSK CO.,LTD | May 2026 | 562 | 6 |
| KUNSHAN OUTDOOR SOLUTIONS ELECTRONI | May 2026 | 924 | 19 |
| KUNSHAN PANDAROME INTERNATIONAL CO. | Oct 2024 | 271 | 0 |
| KUNSHAN RED WOOD ENTERPRISE CO.,LTD | Jan 2026 | 868 | 0 |
| KUNSHAN ROCKTECH COMPANY LTD | May 2024 | 3,998 | 0 |
| KUNSHAN RUICHENGDA ELECTRONICS CO | Apr 2026 | 176 | 10 |
| KUNSHAN SAINTY Y.J.Y. CORP., LTD | Apr 2026 | 396 | 1 |
| KUNSHAN SHIELD RESTRAINT SYSTEMS CO | May 2026 | 1,646 | 38 |
| KUNSHAN SHINI PRECISION INDUSTRY LTD | May 2026 | 229 | 10 |
| KUNSHAN SKYLINE IMPORT&EXPORT CO., LTD. | Apr 2026 | 1,388 | 5 |
| KUNSHAN SKYLINE INTERNATIONAL TRADE | Jun 2025 | 2,438 | 0 |
| KUNSHAN SUNNY CONCORD SPORTING GOOD | Oct 2021 | 245 | 0 |
| KUNSHAN SUNWILL ELECTRIC APPLIANCES | Apr 2026 | 338 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-09 | OOLU2320372890 | 057E | Regular Bill | OOLU | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-03-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 29 PKG | 31,028 KG | House to House | KUNSHAN PRODUCTION MOLD | PRIME WHEEL CORP. | PRIME WHEEL MEXICO S DE RL DE CV | # MOLD ASSEMBLY& # MOLD ASSEMBLY& BOTTO # MOLD ASSEMBLY& # MOLD ASSEMBLY& BOTTOM CORE& SIDE CORE& TOP CORE | |
| 2026-01-29 | YMJAW237266091 | EXDO6396010144 | 0019E | House Bill | EXDO | 9869198 | HMM MIR | 2025-12-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 2,870 KG | House to House | KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO | SUPERIOR INDUSTRIES | MANDREL BRACKET HTS: | |
| 2026-01-10 | OOLU2316442950 | 079E | In-bond Automated | OOLU | 9516466 | COSCO PORTUGAL | 2026-01-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 13,807 KG | House to House | KUNSHAN PRODUCTION MOLD | PRIME WHEEL CORP. | PRIME WHEEL MEXICO S DE RL DE CV | # F MOLD ASSEMBLY& INTERLOCK POST& SIDE CORE WEAR PLATE | |
| 2025-12-29 | MATS7964476000 | PLUAUSL25120018 | 068E | House Bill | PLUA | 9814612 | MATSONIA | 2025-12-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 CAS | 1,163 KG | KUNSHAN PRODUCTION MOLD | ANDERSON GLOBAL INC | ANDERSON GLOBAL INC | EJECTOR PLATE& MOLD PALLET | |
| Run Date | 2026-04-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-05 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | MATS8226702000 |
|---|---|
| House BOL # | PLUAUSL26030025 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PLUA |
| Voyage # | 096E |
| IMO # | |
| Vessel Name | DANIEL K INOUYE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2541 KG |
| Weight in KG | 2,541 KG |
| Quantity | 2 CAS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
EWLU7053650 |
| Commodity Description |
BOLSTER CAR& MOLD FRAME& MOLD PALLET& EJECTOR PLATE& STOP POST& GUIDE BUSHING& STOP PAD& P OUR CUP |
| Shipper Name | KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 299 DENGTA ROAD, YUSHAN TOWN, |
| Address Line 2 | KUNSHAN CITY, JIANGSU PROVINCE, |
| Address Line 3 | P.R. CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 051281866168 |
| Consignee Name | ANDERSON GLOBAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 500W. SHERMAN BOULEVARD, |
| Address Line 2 | MUSKEGON HEIGHTS, |
| Address Line 3 | MI 49444 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 231-733-2164 |
| Notify Party Name | ANDERSON GLOBAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 500W. SHERMAN BOULEVARD, |
| Address Line 2 | MUSKEGON HEIGHTS, |
| Address Line 3 | MI 49444 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 231-733-2164 |
| Container Number | EWLU7053650 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1700690 |
| Seal Number 1 | 1700690 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4532 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BOLSTER CAR& MOLD FRAME& MOLD PALLET& EJECTOR PLATE& STOP POST& GUIDE BUSHING& STOP PAD& P OUR CUP |
| Marks and Numbers 1 | FROM: KPMC TO: AG C/NO.: 22 GR.WT.: 2541KG MA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000002541 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 507 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 279 | 2022-02-19 |
| Tacoma, Washington | 37 | 2020-05-21 |
| Seattle, Washington | 23 | 2021-03-25 |
| New York, New York | 2 | 2015-03-02 |
| Oakland, California | 1 | 2021-07-13 |
| Miami, Florida | 1 | 2014-10-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 817 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 14 | 2026-03-09 |
| Pusan South Korea | 8 | 2021-08-04 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 7 | 2018-09-25 |
| Kwangyang South Korea | 2 | 2020-12-04 |
| Qingdao China (Mainland) | 2 | 2018-07-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kunshan Production Mold Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO.,LTD | 299 DENGTA ROAD,YUSHAN TOWN,KUNSHAN KUNSHAN JS CHINA 81866168 | 2025-09-27 | 64 |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO. LTD | 299 DENGTA ROAD YUSHAN TOWN KUNSHAN CITY JIANGSU PROVINCE P.R.CHINA | 2025-07-02 | 79 |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO LTD | 2015-08-31 | 56 | |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO.,LTD | 2016-03-29 | 52 | |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO LTD | 2019-01-25 | 48 | |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO., LTD | 2017-03-08 | 43 | |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO.,LTD | 2017-03-07 | 42 | |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO.,LTD | 2025-04-19 | 41 | |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO., LTD | 2023-03-01 | 34 | |
| KUNSHAN PRODUCTION MOLD CO., LTD | 2021-02-24 | 33 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Kunshan Production Mold Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-02 | 24 | |
| 2022-04-12 | 46 | |
| 2019-12-24 | 4 | |
| 2019-12-24 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||