There are a total of 562 bills of lading on file for Kunshan NSK Co.,Ltd between October 29th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 562 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 562 |
|---|---|
| Shipper Records | 562 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for KUNSHAN NSK CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Kunshan NSK Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Kunshan NSK Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NSK LTD. | May 2026 | 17,849 | 116 |
| NIPPON EXPRESS CO.,LTD. | May 2026 | 110,580 | 4 |
| NSK CANADA INC. | May 2026 | 1,989 | 2 |
| Nov 2022 | 6 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Kunshan NSK Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | EGLV142600535315 | PLUAUSL26030027 | 078E | House Bill | PLUA | 9595503 | EVER LEADER 1213 | 2026-04-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 12 CTN | 253 KG | House to House | KUN SHAN NSK | NIPPON EXPRESS | LOGISTEED AMERICA, INC. | BALL BEARINGS CTNS ON PLT |
| 2026-03-24 | SMLMSHPC5B620500 | PLUAUSL26020031 | 2602E | House Bill | PLUA | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-03-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 307 CTN | 4,504 KG | Container Yard | KUN SHAN NSK | NSK CORPORATION | LOGISTEED AMERICA, INC. | BALL BEARINGS |
| 2026-03-24 | SMLMSHPC5B619600 | PLUAUSL26020032 | 2602E | House Bill | PLUA | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-03-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 9 CTN | 193 KG | Container Yard | KUN SHAN NSK | NIPPON EXPRESS | LOGISTEED AMERICA, INC. | BALL BEARINGS |
| 2026-02-11 | EGLV142504137461 | PLUAUSL26010021 | 074E | House Bill | PLUA | 9595515 | EVER LEGACY 1204 | 2026-02-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 48 CTN | 537 KG | House to House | KUN SHAN NSK | NSK CORPORATION | VANTEC HITACHI TRANSPORT SYSTEM (USA), INC. | BALL BEARINGS |
| Run Date | 2026-04-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-09 |
| Trade Update Date | 2026-03-17 |
| Master BOL # | EGLV142600535315 |
|---|---|
| House BOL # | PLUAUSL26030028 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PLUA |
| Voyage # | 078E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LEADER 1213 |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 904 KG |
| Weight in KG | 904 KG |
| Quantity | 77 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
EGHU9561875 |
| Commodity Description |
BALL BEARINGS |
| Shipper Name | KUN SHAN NSK CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1268 MIDDLE HUANG PU JIANG ROAD, |
| Address Line 2 | KUN SHAN E&T DEVELOPMENT ZONE, |
| Address Line 3 | JIANG SU 215335 CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 051257715654 |
| Consignee Name | NSK CORPORATION SANTA FE SPRINGS |
|---|---|
| Address Line 1 | DISTRIBUTION CENTER 12839 |
| Address Line 2 | FLORENCE AVENUE SANTA FE SPRINGS, |
| Address Line 3 | CALIFORNIA 90670 U.S.A. |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 562-968-1000 |
| Notify Party Name | LOGISTEED AMERICA, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1000 CORPORATE DR. STE. 400 |
| Address Line 2 | MONTEREY PARK, CA 91754 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 310-525-5980 |
| Container Number | EGHU9561875 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCPTJ0024 |
| Seal Number 1 | EMCPTJ0024 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BALL BEARINGS |
| Marks and Numbers 1 | KS NSK CNO 01-03 M.I.C. KS NSK CNO 01-01 M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000904 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 264 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 230 | 2026-03-24 |
| Seattle, Washington | 57 | 2021-06-15 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2022-04-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 469 | 2026-05-09 |
| Yangshan China (Mainland) | 86 | 2023-03-29 |
| Pusan South Korea | 5 | 2015-08-15 |
| Kwangyang South Korea | 2 | 2020-02-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Kunshan NSK Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| KUN SHAN NSK CO.,LTD | 258 SOUTH HUANG PU JIANG ROAD KUNSHAN E&T DEVELOPMENT ZONE, JIANG SU 215335 CHINA | 2015-05-19 | 62 |
| KUN SHAN NSK CO,LTD. | 258 SOUTH HUANG PU JIANG ROAD. KUN SHAN E&T DEVELOPMENT ZONE, JIANG SU 215335, CHINA | 2015-05-18 | 44 |
| KUNSHAN NSK CO.,LTD | 2020-04-11 | 43 | |
| KUN SHAN NSK CO.,LTD. | 2015-05-30 | 37 | |
| KUNSHAN NSK CO.,LTD | 2021-05-06 | 32 | |
| KUNSHAN NSK CO.,LTD | 2020-05-12 | 29 | |
| KUNSHAN NSK CO.,LTD. | 2016-04-11 | 29 | |
| KUN SHAN NSK CO.,LTD. | 2014-08-22 | 27 | |
| KUNSHAN NSK CO.,LTD | 2021-07-02 | 25 | |
| KUN SHAN NSK CO., LTD | 2025-05-28 | 16 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Kunshan NSK Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-10 | 12 | |
| 2020-09-25 | 5 | |
| 2016-09-20 | 2 | |
| 2016-06-04 | 3 | |
| 2016-06-04 | 1 | |
| 2015-05-08 | 13 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||