There are a total of 674 bills of lading on file for Legno Bastone Inc between November 23rd, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 674 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 674 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 666 |
| Notify Party Records | 391 |
| First Shipment on File | Nov 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 45 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEGNO BASTONE INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Legno Bastone Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Legno Bastone Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FB HOUTDISTIBUTEUR BV | May 2026 | 385 | 119 |
| SCOTTS FLOORING | Apr 2026 | 214 | 109 |
| REAL SHIPPER | Jan 2025 | 91 | 10 |
| REAL CNEE: LEGNO BASTONE INC | Jul 2024 | 88 | 7 |
| SCOTTS WIDEPLANK FLOORING | Mar 2026 | 68 | 6 |
| SCOTTS FLOORING BRIDGEND, CO | Jan 2026 | 23 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Legno Bastone Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGGETT & PLATT (JIAXING) CO., LTD | Oct 2025 | 4,216 | 0 |
| LEGGETT & PLATT LOGISTICS | Jan 2026 | 23,108 | 0 |
| LEGGETT & PLATT RESIDENCIAL, S DE R | Apr 2025 | 138 | 0 |
| LEGHAN TRADE | May 2026 | 402 | 8 |
| LEGHAN TRADE & LOGISTICS SERVICES S | Jan 2025 | 309 | 0 |
| LEGIO UNIFORM MFG. | May 2026 | 129 | 3 |
| LEGION FURNITURE, LLC | Mar 2025 | 866 | 0 |
| LEGION LTD | Sep 2023 | 439 | 0 |
| LEGION PAPER CORP | May 2026 | 1,282 | 24 |
| LEGNANO TEKNOELECTRIC COMPANY | May 2026 | 1,228 | 52 |
| LEGO | May 2026 | 6,309 | 59 |
| LEGO BRAND RETAIL INC | Apr 2026 | 976 | 4 |
| LEGO EDUCATION FORT WORTH LEGO | May 2021 | 182 | 0 |
| LEGO MANUFACTURING KFT. | May 2026 | 4,210 | 35 |
| LEGO OPERACIONES DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 9,849 | 29 |
| LEGO PRODUCTION SRO | May 2026 | 2,390 | 28 |
| LEGO RDC - FORT WORTH | May 2026 | 780 | 15 |
| LEGO SINGAPORE PTE LTD | May 2026 | 587 | 4 |
| LEGO SPA | May 2026 | 474 | 1 |
| LEGO SYSTEM A S | May 2026 | 6,693 | 63 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | YMJAT755589927 | AWSLAWSL308810 | 092W | House Bill | AWSL | 9337640 | NYK NEBULA | 2026-04-26 | MIAMI, FLORIDA | ANVERS BELGIUM | 18 PKG | 23,036 K | House to House | FB HOUTDISTRIBUTEUR BV | LEGNO BASTONE INC | LEGNO BASTONE INC | EUROPEAN OAK FB + FLOORING BOARDS |
| 2026-04-15 | YMJAT755589832 | AWSLAWSL308536 | 083W | House Bill | AWSL | 9416965 | NYK REMUS | 2026-04-14 | MIAMI, FLORIDA | ANVERS BELGIUM | 24 PKG | 23,520 K | House to House | SCOTTS FLOORING LTD | LEGNO BASTONE INC | LEGNO BASTONE INC | WOODEN FLOORING |
| 2026-04-10 | YMJAT755589813 | AWSLAWSL308170 | 078W | House Bill | AWSL | 9416989 | NYK ROMULUS | 2026-04-09 | MIAMI, FLORIDA | ANVERS BELGIUM | 26 PKG | 23,761 K | House to House | SCOTTS FLOORING LTD | LEGNO BASTONE INC | LEGNO BASTONE INC | WOODEN FLOORING |
| 2026-04-10 | YMJAT755589831 | AWSLAWSL308169 | 078W | House Bill | AWSL | 9416989 | NYK ROMULUS | 2026-04-09 | MIAMI, FLORIDA | ANVERS BELGIUM | 20 PKG | 24,299 K | House to House | FB HOUTDISTRIBUTEUR BV | LEGNO BASTONE INC | LEGNO BASTONE INC | EUROPEAN OAK FB+ FLOORING BOARDS |
| Run Date | 2026-04-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | YMJAT755589882 |
|---|---|
| House BOL # | AWSLAWSL308961 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AWSL |
| Voyage # | 092W |
| IMO # | |
| Vessel Name | NYK NEBULA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | HELMOND |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23265 K |
| Weight in KG | 23,265 KG |
| Quantity | 23 PKG |
| Volume | 32 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
YMMU7230419 |
| Commodity Description |
WOODEN FLOORING |
| Shipper Name | SCOTTS FLOORING LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | CARROWREAGH, BRIDGEND |
| Address Line 2 | CO DONEGAL F93X727 GB |
| Consignee Name | LEGNO BASTONE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | COMMERCIAL BLVD 168 |
| Address Line 2 | NAPLES FL 343104 US |
| Notify Party Name | LEGNO BASTONE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | COMMERCIAL BLVD 168 |
| Address Line 2 | NAPLES FL 343104 US |
| Container Number | YMMU7230419 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HB355643 |
| Seal Number 1 | HB355643 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOODEN FLOORING |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 609 | 2026-05-13 |
| Port Everglades, Florida | 59 | 2026-01-07 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2022-08-29 |
| New York, New York | 2 | 2014-12-05 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2013-11-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 584 | 2026-03-28 |
| Anvers Belgium | 58 | 2026-05-13 |
| Le Havre France | 12 | 2016-07-29 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 8 | 2026-01-07 |
| Bremerhaven Germany | 4 | 2018-05-12 |
| Hamble United Kingdom | 4 | 2015-01-20 |
| Halifax, NS Canada | 2 | 2022-09-13 |
| Cartagena Colombia | 2 | 2015-06-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Legno Bastone Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEGNO BASTONE INC | 2684 S HORSESHOE DRIVE 34104 NAPLES, FLORIDA UNITED STATES | 2025-07-16 | 107 |
| LEGNO BASTONE INC | COMMERCIAL BLVD 168 NAPLES FL 34104 US | 2026-03-28 | 8 |
| LEGNO BASTONE INC | 2026-05-13 | 7 | |
| LEGNO BASTONE INC | 2026-01-07 | 7 | |
| LEGNO BASTONE INC | 2025-12-12 | 6 | |
| LEGNO BASTONE INC | 2025-12-12 | 4 | |
| LEGNO BASTONE INC | 2025-11-10 | 3 | |
| LEGNO BASTONE INC | 2025-10-02 | 2 | |
| LEGNO BASTONE INC | 2025-09-18 | 1 | |
| LEGNO BASTONE INC | 2026-01-05 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Legno Bastone Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-07-16 | 15 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||