There are a total of 976 bills of lading on file for LEGO Brand Retail Inc between October 29th, 2012 and April 26th, 2026.
Of those 976 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 976 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 827 |
| Notify Party Records | 449 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 26th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 9 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEGO BRAND RETAIL INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with LEGO Brand Retail Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with LEGO Brand Retail Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LEGO SYSTEM A S | May 2026 | 6,693 | 15 |
| AMEET SP. Z O.O. | May 2026 | 240 | 5 |
| LEO PAPER PRODUCTS LTD. | May 2026 | 27,449 | 4 |
| SHENZHEN RICHSEAT STORE FIXTURE | May 2026 | 167 | 3 |
| UNREAL S S.R.O. | Mar 2025 | 17 | 2 |
| SANTOKI LLC | May 2026 | 190 | 1 |
| RTC EUROPE LTD | Feb 2026 | 105 | 1 |
| ROOM COPENHAGEN INC | May 2026 | 507 | 1 |
| NAM HOA TRADING AND PRODUCTION CORP | May 2026 | 93 | 1 |
| LEGO SYSTEM A S SHIPPING DC | Nov 2025 | 4,420 | 1 |
| LEGO PRODUCTION SRO | May 2026 | 2,390 | 1 |
| IQ HONG KONG LIMITED | May 2026 | 295 | 1 |
| HUNG HING OFF-SET PRINTING | May 2026 | 846 | 1 |
| GSC NYIREGYHAZA HU | May 2026 | 1,641 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to LEGO Brand Retail Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGGETT & PLATT RESIDENCIAL, S DE R | Apr 2025 | 138 | 0 |
| LEGHAN TRADE | May 2026 | 402 | 8 |
| LEGHAN TRADE & LOGISTICS SERVICES S | Jan 2025 | 309 | 0 |
| LEGIO UNIFORM MFG. | May 2026 | 129 | 3 |
| LEGION FURNITURE, LLC | Mar 2025 | 866 | 0 |
| LEGION LTD | Sep 2023 | 439 | 0 |
| LEGION PAPER CORP | May 2026 | 1,282 | 24 |
| LEGNANO TEKNOELECTRIC COMPANY | May 2026 | 1,228 | 52 |
| LEGNO BASTONE INC | May 2026 | 674 | 14 |
| LEGO | May 2026 | 6,309 | 59 |
| LEGO EDUCATION FORT WORTH LEGO | May 2021 | 182 | 0 |
| LEGO MANUFACTURING KFT. | May 2026 | 4,210 | 35 |
| LEGO OPERACIONES DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 9,849 | 29 |
| LEGO PRODUCTION SRO | May 2026 | 2,390 | 28 |
| LEGO RDC - FORT WORTH | May 2026 | 780 | 15 |
| LEGO SINGAPORE PTE LTD | May 2026 | 587 | 4 |
| LEGO SPA | May 2026 | 474 | 1 |
| LEGO SYSTEM A S | May 2026 | 6,693 | 63 |
| LEGO SYSTEM A S EDC | May 2026 | 70 | 1 |
| LEGO SYSTEM A S SHIPPING DC | Nov 2025 | 4,420 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 | CMDUSHZ7896790 | PEVHSGL26030050 | 1TUH8 | House Bill | PEVH | 9399208 | CMA CGM LEO | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 34 CTN | 108 KG | Container Yard | HUNG HING OFF-SET PRINTING | LEGO BRAND RETAIL, INC | CHILDREN'S PICTURE BOOKS | |
| 2025-11-24 | HLCUHAM2510AXLQ1 | CCLLVEJS25098241 | 545W | House Bill | CCLL | 9211482 | MAERSK KLAIPEDA | 2025-11-22 | NEWARK, NEW JERSEY | STADE GERMANY | 712 PKG | 794 KG | Container Station | LEGO SYSTEM A S | LEGO BRAND RETAIL INC. | 860 LEGO, TRAVELING STORE, CT | LEGO ARTICLES |
| 2025-10-27 | HLCUHAM2508BIFL1 | CCLLVEJS25097878 | 541W | House Bill | CCLL | 9444730 | SANTA CATARINA | 2025-10-25 | NEWARK, NEW JERSEY | STADE GERMANY | 272 PKG | 626 KG | Container Station | LEGO SYSTEM A S | LEGO BRAND RETAIL INC. | 860 LEGO, TRAVELING STORE, CT | LEGO ARTICLES |
| 2025-10-02 | ONEYLIVF18041700 | CROIFMSXJ0049691 | 079W | House Bill | CROI | 9416977 | NYK RIGEL | 2025-10-01 | MIAMI, FLORIDA | HAMBLE UNITED KINGDOM | 1 BOX | 296 KG | House to Pier | RTC EUROPE LTD | LEGO BRAND RETAIL INC. | LEGO | |
| Run Date | 2026-04-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-13 |
| Master BOL # | HLCUCPH260304724 |
|---|---|
| House BOL # | CCLLVEJS26101268 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CCLL |
| Voyage # | 611W |
| IMO # | 9280641 |
| Vessel Name | GSL CHRISTEL ELISABETH |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 532 KG |
| Weight in KG | 532 KG |
| Quantity | 130 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU3774140 |
| Commodity Description |
LEGO ARTICLES |
| Shipper Name | LEGO SYSTEM A/S |
|---|---|
| Address Line 1 | ASTVEJ 1 |
| City | BILLUND |
| Country Code | DK |
| Consignee Name | LEGO BRAND RETAIL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 PRINT SHOP ROAD |
| City | ENFIELD |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06082-323 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | LEGO SYSTEMS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O PASS LLC |
| Address Line 3 | 100 PRINT SHOP ROAD - DOCK DOOR 31 |
| City | ENFIELD |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06082 |
| Country Code | US |
| Container Number | HLBU3774140 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 050243 |
| Seal Number 1 | 050243 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LEGO ARTICLES |
| Marks and Numbers 1 | SHIPMENT 6982347 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 950300 | 00000000 | 0000000532 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 486 | 2023-08-19 |
| Los Angeles, California | 199 | 2026-04-01 |
| New York, New York | 130 | 2025-04-28 |
| Long Beach, California | 93 | 2024-11-05 |
| Newark, New Jersey | 54 | 2026-04-27 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2017-04-24 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2014-07-11 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2020-05-08 |
| Miami, Florida | 1 | 2025-10-02 |
| Portland, Oregon | 1 | 2022-09-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 616 | 2024-09-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 141 | 2016-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 93 | 2026-04-01 |
| Chiwan China (Mainland) | 42 | 2017-01-10 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 23 | 2014-04-02 |
| Bremerhaven Germany | 19 | 2023-09-18 |
| Stade Germany | 15 | 2026-04-18 |
| Tampico Mexico | 6 | 2020-06-02 |
| Coryton United Kingdom | 4 | 2020-07-01 |
| Hamble United Kingdom | 3 | 2025-10-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for LEGO Brand Retail Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEGO BRAND RETAIL INC | 555 TAYLOR ROAD ENFIELD CT 06082 US | 2018-06-14 | 340 |
| LEGO BRAND RETAIL INC | 555 TAYLOR ROAD, HARTFORD ENFIELD CT 06082-2372 ENFIELD CT 06082 US | 2022-01-12 | 266 |
| LEGO BRAND RETIL INC | 2016-06-16 | 63 | |
| LEGO BRAND RETIL INC | 2016-06-21 | 53 | |
| LEGO BRAND RETIL INC | 2016-07-05 | 53 | |
| LEGO BRAND RETIL INC | 2017-01-10 | 43 | |
| LEGO BRAND RETAIL INC | 2018-09-08 | 23 | |
| LEGO BRAND RETIL INC | 2014-03-21 | 16 | |
| LEGO BRAND RETAIL | 2014-07-11 | 14 | |
| LEGO BRAND RETIL INC | 2013-05-02 | 12 |
Below are the top 3 phone numbers on file for LEGO Brand Retail Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-03 | 1 | |
| 2023-08-19 | 2 | |
| 2015-01-17 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||