There are a total of 1,282 bills of lading on file for Legion Paper Corp between October 21st, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 1,282 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,282 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 1,486 |
| Notify Party Records | 247 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 79 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LEGION PAPER CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Legion Paper Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Legion Paper Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| G.F. SMITH AND SON (LONDON) LTD | May 2026 | 86 | 65 |
| FEDRIGONI S.P.A. | May 2026 | 3,362 | 64 |
| LESSEBO PAPER AB | Apr 2026 | 56 | 37 |
| FILA - ARCHES | May 2026 | 53 | 23 |
| KUANG TAI SPECIAL PAPER CO.,LTD. | Apr 2026 | 133 | 21 |
| JAPICO YOKOHAMA CO., LTD | Aug 2025 | 106 | 20 |
| MAGNANNI INC | May 2026 | 372 | 19 |
| CELLOGLAS | Mar 2025 | 41 | 17 |
| MORIKI PAPER CO., LTD. | Apr 2026 | 209 | 16 |
| FAVINI SRL | May 2026 | 2,476 | 16 |
| ST CUTHBERTS MILL LTD | May 2026 | 103 | 15 |
| INNOVA ART LIMITED | May 2026 | 471 | 14 |
| CANSON | May 2026 | 499 | 12 |
| FEDRIGONI SPECIAL PAPERS NORTH AMER | May 2026 | 158 | 10 |
| CTI PAPER | Mar 2025 | 121 | 10 |
| SCHUT PAPIER | Oct 2025 | 17 | 9 |
| MEERSSEN PAPIER B.V. | Nov 2021 | 44 | 6 |
| G F SMITH | Jul 2025 | 69 | 6 |
| SIHL GMBH | May 2026 | 2,094 | 4 |
| GRUPPO CORDENONS SPA | Mar 2026 | 1,132 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Legion Paper Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LEGGETT & PLATT (JIAXING) CO., LTD | Oct 2025 | 4,216 | 0 |
| LEGGETT & PLATT GLOBAL SERVICES | May 2026 | 22,335 | 7 |
| LEGGETT & PLATT LOGISTICS | Jan 2026 | 23,108 | 0 |
| LEGGETT & PLATT RESIDENCIAL, S DE R | Apr 2025 | 138 | 0 |
| LEGGETT & PLATT, INCORPORATED | May 2026 | 1,288 | 12 |
| LEGHAN TRADE | May 2026 | 402 | 8 |
| LEGHAN TRADE & LOGISTICS SERVICES S | Jan 2025 | 309 | 0 |
| LEGIO UNIFORM MFG. | May 2026 | 129 | 3 |
| LEGION FURNITURE, LLC | Mar 2025 | 866 | 0 |
| LEGION LTD | Sep 2023 | 439 | 0 |
| LEGNANO TEKNOELECTRIC COMPANY | May 2026 | 1,228 | 52 |
| LEGNO BASTONE INC | May 2026 | 674 | 14 |
| LEGO | May 2026 | 6,309 | 59 |
| LEGO BRAND RETAIL INC | Apr 2026 | 976 | 4 |
| LEGO EDUCATION FORT WORTH LEGO | May 2021 | 182 | 0 |
| LEGO MANUFACTURING KFT. | May 2026 | 4,210 | 35 |
| LEGO OPERACIONES DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 9,849 | 29 |
| LEGO PRODUCTION SRO | May 2026 | 2,390 | 28 |
| LEGO RDC - FORT WORTH | May 2026 | 780 | 15 |
| LEGO SINGAPORE PTE LTD | May 2026 | 587 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MEDURE534363 | GOLESNTG26021506 | RS613 | House Bill | GOLE | 9251705 | MSC MARIA PIA | 2026-05-09 | NEW YORK, NEW YORK | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 44 SHT | 20,465 KG | House to House | GF SMITH AND SON (LONDON) LTD | LEGION PAPER CORP. | PRINTING PAPER | |
| 2026-05-05 | MEDUWW161139 | 613E | Regular Bill | MEDU | 9927251 | MSC FATMA | 2026-05-02 | BOSTON, MASSACHUSETTS | GENOA ITALY | 20 PKG | 10,696 K | House to House | FEDRIGONI S.P.A. | FEDRIGONI SPECIAL PAPERS NORTH AMER | VGL WORLD INC | (PALLETS) PAPER HS CODE: 48101900 | |
| 2026-05-04 | MEDURE534363 | 616W | Master Bill | MEDU | 9251705 | MSC FLORENTINA | 2026-05-01 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 169,900 SHT | 19,370 K | House to House | G F SMITH & SON (LONDON) LTD | LEGION PAPER CORP | NTG AIR & OCEAN LLC | PRINTING PAPER | |
| 2026-05-02 | OOLU2323595130 | OOLU232359513001 | 0MRL0 | House Bill | OOLU | 9951549 | CMA CGM ENDURANCE | 2026-05-01 | NEW YORK, NEW YORK | FOS FRANCE | 49 PKG | 10,210 KG | House to House | CANSON | LEGION PAPER CORP | STATIONERY | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | ACLUSA01272902 |
|---|---|
| House BOL # | LISTAAR000307154 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | LIST |
| Voyage # | ATK69 |
| IMO # | |
| Vessel Name | ATLANTINC SKY |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ANTWERPEN |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6476 KG |
| Weight in KG | 6,476 KG |
| Quantity | 15 PAL |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GCNU1353319 |
| Commodity Description |
NAPKINS |
| Shipper Name | FILA - ARCHES |
|---|---|
| Address Line 1 | 48 ROUTE DE REMIREMONT |
| City | ARCHES |
| Country Code | FR |
| Consignee Name | LEGION PAPER CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 38 EAST 32ND STREET |
| City | NEW YORK, NY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10010 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | AP@LEGIONPAPER.COM |
| Consignee Name | LEGION PAPER CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 38 EAST 32ND STREET |
| City | NEW YORK, NY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10010 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12126836990 |
| Container Number | GCNU1353319 |
|---|---|
| Seal Number 1 | AA507761 |
| Seal Number 1 | AA507761 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | NAPKINS |
| Marks and Numbers 1 | LEGION PAPER CORP, NEW YORK, NY, US |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 4802690000 | 00000000 | 0000006476 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 736 | 2026-05-16 |
| New York, New York | 353 | 2026-05-11 |
| Chester, Pennsylvania | 100 | 2017-07-05 |
| Los Angeles, California | 36 | 2026-04-28 |
| Boston, Massachusetts | 27 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 14 | 2017-04-19 |
| Norfolk, Virginia | 8 | 2017-03-27 |
| Houston, Texas | 4 | 2022-09-12 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2022-11-26 |
| Miami, Florida | 1 | 2016-12-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Liverpool United Kingdom | 254 | 2026-05-16 |
| Stade Germany | 195 | 2026-04-28 |
| Hamble United Kingdom | 140 | 2025-06-30 |
| Bremerhaven Germany | 105 | 2026-04-23 |
| Tokyo Japan | 86 | 2026-03-26 |
| Leghorn Italy | 84 | 2022-10-14 |
| Genoa Italy | 57 | 2026-05-05 |
| Rotterdam Netherlands | 56 | 2026-03-03 |
| Laem Chabang Thailand | 41 | 2026-04-15 |
| Anvers Belgium | 39 | 2026-05-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Legion Paper Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LEGION PAPER CORP | 38 E 32ND ST NEW YORK NY 10016 US | 2026-02-05 | 168 |
| LEGION PAPER CORP | 21 INDUSTRIAL DR SOUTH HADLEY MA 01075 US | 2026-04-28 | 48 |
| LEGION PAPER CORP | 2025-06-26 | 24 | |
| LEGION PAPER CORP | 2026-05-16 | 10 | |
| LEGION PAPER CORP | 2026-05-04 | 10 | |
| LEGION PAPER CORP | 2025-07-01 | 7 | |
| LEGION PAPER CORP | 2026-05-16 | 6 | |
| LEGION PAPER CORP | 2026-03-26 | 3 | |
| LEGION PAPER CORP | 2026-04-15 | 2 | |
| LEGION PAPER CORP | 2026-05-02 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Legion Paper Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 227 | |
| 2026-05-11 | 7 | |
| 2026-03-26 | 11 | |
| 2026-03-17 | 27 | |
| 2026-03-17 | 2 | |
| 2022-05-12 | 112 | |
| 2016-10-24 | 2 | |
| 2015-03-19 | 1 | |
| 2015-03-04 | 1 | |
| 2013-06-18 | 1 |
Below are the top 4 email addresses on file for Legion Paper Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 10 | |
| 2026-02-05 | 168 | |
| 2016-09-15 | 2 | |
| 2016-04-05 | 16 |