There are a total of 3,681 bills of lading on file for Longkou AODA Auto Parts Co., Ltd. between July 23rd, 2021 and May 16th, 2026.
Of those 3,681 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,681 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,708 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 23rd, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 430 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Longkou AODA Auto Parts Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Longkou AODA Auto Parts Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AXLE OF DEARBORN | May 2026 | 8,513 | 2,781 |
| DETROIT AXLE | Oct 2025 | 2,852 | 571 |
| PROMAX AUTO PARTS DEPOT(USA) LTD. | May 2026 | 568 | 59 |
| AXLE OF DETROIT INC | May 2026 | 499 | 21 |
| DETROIT AXLE ARIES WORLDWIDE LOGIST | Aug 2022 | 103 | 20 |
| UC TECH INTL LLC | May 2026 | 164 | 13 |
| 1A AUTO INC. | May 2026 | 5,797 | 11 |
| PROMAX AUTO PARTS DEPOT(CANADA) LTD | May 2026 | 212 | 10 |
| CENTRIC PARTS | Apr 2024 | 2,207 | 8 |
| PROMAX AUTOMOTIVE INC. | Nov 2024 | 135 | 6 |
| TRANSBER SAC | May 2026 | 2,307 | 4 |
| UTRADE SHIPPING CANADA | May 2026 | 354 | 3 |
| SOURCE AUTOMOTIVE ENGINEERING INC | Aug 2023 | 153 | 3 |
| CENTRIC PARTS IOR# 91 | Oct 2023 | 325 | 3 |
| BRAKE PARTS INC LLC | Feb 2026 | 5,098 | 2 |
| NEXTGEN SAE | Apr 2026 | 60 | 1 |
| HARBOR TIRES LLC | Jul 2023 | 15 | 1 |
| Sep 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longkou AODA Auto Parts Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGHORN IMPORTS,INC. | May 2026 | 305 | 4 |
| LONGHORN INTELLIGENT TECH CO.,LTD | May 2026 | 549 | 9 |
| LONGI (H.K.) TRADING LIMITED | Mar 2024 | 1,757 | 0 |
| LONGI (KUCHING) SDN BHD | Oct 2022 | 846 | 0 |
| LONGI SOLAR TECHNOLOGY (H.K.) LIMIT | Jan 2024 | 1,427 | 0 |
| LONGI SOLAR TECHNOLOGY (U.S.) INC. | May 2026 | 4,476 | 2 |
| LONGIN INDUSTRIAL INTERNATIONAL LIM | May 2026 | 449 | 20 |
| LONGITUDE INTERNATIONAL INC | Apr 2024 | 127 | 0 |
| LONGJEENG GLOBAL TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 371 | 4 |
| LONGJOIN INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 99 | 14 |
| LONGKOU BOEN INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 86 | 14 |
| LONGKOU CITY AODONG AUTO PARTS CO. | May 2026 | 155 | 9 |
| LONGKOU CITY CHEMICAL PLANT | May 2026 | 384 | 2 |
| LONGKOU CITY HAIRUN AUTO PARTS CO. | Mar 2026 | 739 | 3 |
| LONGKOU CITY HEYI MACHINERY COMPONE | Nov 2023 | 298 | 0 |
| LONGKOU CITY TIANGONG MECHANICAL AC | Nov 2025 | 292 | 0 |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | May 2026 | 1,948 | 25 |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 235 | 15 |
| LONGKOU HAIMENG MACHINERY CO.,LTD | Feb 2026 | 6,029 | 0 |
| LONGKOU HUIBO INTERNATIONAL COMMERC | May 2026 | 260 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | OOLU2324106580 | 101E | In-bond Automated | OOLU | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 96 PKG | 84,666 KG | House to House | LONGKOU AODA AUTO PARTS | 1A AUTO, INC. | 1A AUTO, INC. | BRAKE ROTORS BRAKE DRUMS SHIPPER STATES THAT THIS BATCH OF GOODS CONTAINS WOODEN PACKAGING MATERIALS THAT HAVE BEEN FUMIGATE BRA... | |
| 2026-05-04 | OOLU2323523730 | 112E | In-bond Automated | OOLU | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 111 PKG | 101,289 KG | House to House | LONGKOU AODA AUTO PARTS | 1A AUTO, INC. | 1A AUTO, INC. | BRAKE ROTORS BRAKE DRUMS SHIPPER STATES THAT THIS BATCH OF GOODS CONTAINS WOODEN PACKAGING MATERIALS THAT HAVE BEEN FUMIGATE BRA... | |
| 2026-04-27 | OOLU2322886120 | 116E | In-bond Automated | OOLU | 9355563 | COSCO KAOHSIUNG | 2026-04-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 112 PKG | 101,752 KG | House to House | LONGKOU AODA AUTO PARTS | 1A AUTO, INC. | 1A AUTO, INC. | BRAKE ROTORS | |
| 2026-04-17 | OOLU2322121470 | 071E | In-bond Automated | OOLU | 9645891 | CSCL AUTUMN | 2026-04-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 56 PKG | 50,062 KG | House to House | LONGKOU AODA AUTO PARTS | 1A AUTO, INC. | 1A AUTO, INC. | BRAKE ROTORS BRAKE ROTORS SHIPPER STATES THAT THIS BATCH OF GOODS CONTAINS WOODEN PACKAGING MATERIALS THAT HAVE BEEN FUMIGATE S/... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-26 |
| Master BOL # | OOLU2324727050 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392417 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 113E |
| IMO # | 9334923 |
| Vessel Name | COSCO OCEANIA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | KANSAS CITY, MISSOURI (4501) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17192 KG |
| Weight in KG | 17,192 KG |
| Quantity | 19 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU2983906 |
| Commodity Description |
BRAKE ROTORS BRAKE DRUMS SHIPPER STATES THAT THIS BATCH OF GOODS CONTAINS WOODEN PACKAGING MATERIALS THAT HAVE BEEN FUMIGATE S/C: PE253187 |
| Shipper Name | LONGKOU AODA AUTO PARTS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1520 LONGSHUI ROAD,LONGKOU ECONO |
| Address Line 2 | LONGKOU SD |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 2451351 |
| Consignee Name | 1A AUTO, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 15250 S. GREEN ROAD OLATHE KS |
| Address Line 2 | OLATHE KS |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8843316 |
| Notify Party Name | 1A AUTO, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 547 AMHERST STREET SUITE 202 |
| Address Line 2 | NASHUA NH |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Notify Party Name | BOC INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 21 DRYDOCK AVE., SUITE 520W |
| Address Line 2 | BOSTON MA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | TEMU2983906 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKWR9863 |
| Seal Number 1 | OOLKWR9863 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BRAKE ROTORS BRAKE DRUMS SHIPPER STATES THAT THIS BATCH OF GOODS CONTAINS WOODEN PACKAGING MATERIALS THAT HAVE BEEN FUMIGATE S/C: PE253187 |
| Additional Cargo 1 | FREIGHT COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,238 | 2025-11-14 |
| Long Beach, California | 867 | 2026-05-18 |
| Norfolk, Virginia | 150 | 2025-01-04 |
| Tacoma, Washington | 147 | 2026-03-13 |
| Newark, New Jersey | 110 | 2025-07-08 |
| Seattle, Washington | 88 | 2025-09-25 |
| Houston, Texas | 46 | 2022-08-12 |
| Oakland, California | 26 | 2023-02-23 |
| New York, New York | 6 | 2025-08-11 |
| Portland, Oregon | 2 | 2022-09-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 3,098 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 509 | 2026-03-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 35 | 2024-10-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 32 | 2026-03-17 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2022-02-07 |
| Colon Panama | 2 | 2024-05-23 |
| Qinhuangdao China (Mainland) | 1 | 2022-11-26 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2022-08-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longkou AODA Auto Parts Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | NO.1520 LONGSHUI ROAD LONGKOU ECONO MIC DEVELOPMENT ZONE,LONGKOU SHAND ONG, CHINA.,YANTAI,CN | 2025-09-03 | 415 |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | NO.1520 LONGSHUI ROAD LONGKOU ECONO MIC DEVELOPMENT ZONE,LONGKOU SHANDO NG, CHINA. | 2025-08-30 | 331 |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | 2025-07-16 | 153 | |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | 2025-09-25 | 10 | |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | 2025-07-09 | 1 | |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | 2025-07-04 | 1 | |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO | 2025-05-02 | 381 | |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | 2025-02-18 | 354 | |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO LTD | 2022-12-29 | 316 | |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO.,LTD. | 2025-08-30 | 162 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Longkou AODA Auto Parts Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-16 | 27 | |
| 2024-04-02 | 1 | |
| 2022-10-10 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Longkou AODA Auto Parts Co., Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-16 | 27 |