There are a total of 235 bills of lading on file for Longkou Guangbang International TRA between May 18th, 2019 and May 3rd, 2026.
Of those 235 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 235 |
|---|---|
| Shipper Records | 235 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 18th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 3rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 48 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Longkou Guangbang International TRA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Longkou Guangbang International TRA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MANUFACTURING NETWORK INC. | May 2026 | 1,805 | 152 |
| AGRI-PLASTICS MANUFACTURING | May 2026 | 52 | 4 |
| AGRI PLASTICS USA LLC | Mar 2025 | 13 | 2 |
| TREDIT TIRE & WHEEL CO., INC. | May 2026 | 18,286 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longkou Guangbang International TRA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGJEENG GLOBAL TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 371 | 4 |
| LONGJOIN INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 99 | 14 |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | May 2026 | 3,681 | 26 |
| LONGKOU BOEN INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 86 | 14 |
| LONGKOU CITY AODONG AUTO PARTS CO. | May 2026 | 155 | 9 |
| LONGKOU CITY CHEMICAL PLANT | May 2026 | 384 | 2 |
| LONGKOU CITY HAIRUN AUTO PARTS CO. | Mar 2026 | 739 | 3 |
| LONGKOU CITY HEYI MACHINERY COMPONE | Nov 2023 | 298 | 0 |
| LONGKOU CITY TIANGONG MECHANICAL AC | Nov 2025 | 292 | 0 |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | May 2026 | 1,948 | 25 |
| LONGKOU HAIMENG MACHINERY CO.,LTD | Feb 2026 | 6,029 | 0 |
| LONGKOU HUIBO INTERNATIONAL COMMERC | May 2026 | 260 | 12 |
| LONGKOU JIAODONG MACHINE PARTS CO. | May 2026 | 284 | 6 |
| LONGKOU JIAYI ECONOMIC AND TRADE CO | Nov 2025 | 103 | 0 |
| LONGKOU JINZHENG MACHINERY CO.,LTD | Feb 2023 | 764 | 0 |
| LONGKOU KEDA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 588 | 23 |
| LONGKOU LONGJI BRAKE DRUM CO., LTD. | Sep 2022 | 911 | 0 |
| LONGKOU MANN + HUMMEL FILTRATION CO | May 2026 | 2,684 | 39 |
| LONGKOU ORSAIL AUTO PARTS CO LTD | Oct 2025 | 868 | 0 |
| LONGKOU POWIN OUTDOOR STOVE CO.,LTD | May 2026 | 145 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | YMJAW240394356 | CGLSCQD26020656 | 021E | House Bill | CGLS | 9789984 | YM TOGETHER | 2026-04-07 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 39 PCS | 4,743 KG | House to House | LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | MANUFACTURING NETWORK | MANURE DRYER ASSEMBLY ITEMS | |
| 2026-04-08 | YMJAW240394700 | KFUNA2603410124 | 021E | House Bill | KFUN | 9789984 | YM TOGETHER | 2026-04-07 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 23 PKG | 11,100 KG | House to House | LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | MANUFACTURING NETWORK INC. | LISA RAGAN CUSTOMS BROKERAGE | FAN PARTS - SHUTTERS FAN PARTS - BRACKETS FAN PARTS - GUARDS |
| 2026-04-07 | HLCUTS12601BSWY0 | MCLMTINYC2602015 | 608E | House Bill | MCLM | 9343730 | KUALA LUMPUR EXPRESS | 2026-04-06 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 14 PKG | 18,364 K | Pier to Pier | LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | MANUFACTURING NETWORK INC. | MANUFACTURING NETWORK INC. | GATING EQUIPMENT MBL NO. HLCUTSBSWY "SH IPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIA L (SWPM)" CARRIER NO RESPONSIBLE AND LIABL... |
| 2026-04-03 | YMJAW240393291 | KFUNA2602410338 | 022E | House Bill | KFUN | 9806079 | ONE APUS | 2026-04-02 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 45 PKG | 39,241 KG | House to House | LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | MANUFACTURING NETWORK INC. | LISA RAGAN CUSTOMS BROKERAGE | FAN PARTS - BRACKETS FAN PARTS - GUARDS BIN PARTS & ASSEMBLIES |
| Run Date | 2026-04-30 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-29 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | HLCUTA12603FAYY1 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2604410126 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | |
| Vessel Name | GUSTAV MAERSK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO PT, CN |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9466 KG |
| Weight in KG | 9,466 KG |
| Quantity | 27 PKG |
| Volume | 51 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
HLBU1880224 |
| Commodity Description |
FAN PARTS - BRACKETS FAN PARTS - GUARDS FAN PARTS - HOUSINGS FAN PARTS - PULLEYS FAN PARTS - SHUTTERS |
| Shipper Name | LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA |
|---|---|
| Address Line 1 | MIDDLE SECTION OF EXPERIMENTAL |
| Address Line 2 | ROAD DONGLAI STREET LONGKOU SD |
| Address Line 3 | CHINA 265701 |
| Consignee Name | MANUFACTURING NETWORK INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 31109 COUNTRY ROAD 19,KINGSTON |
| Address Line 2 | DASSEL MN UNITED STATES 55325 |
| Notify Party Name | LISA RAGAN CUSTOMS BROKERAGE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 CLAY PLACE HAPEVILLE GA UNITED |
| Address Line 2 | STATES 30354 |
| Container Number | HLBU1880224 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK5064360 |
| Seal Number 1 | HLK5064360 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FAN PARTS - BRACKETS FAN PARTS - GUARDS FAN PARTS - HOUSINGS FAN PARTS - PULLEYS FAN PARTS - SHUTTERS |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 95 | 2026-05-04 |
| Seattle, Washington | 63 | 2026-01-09 |
| Los Angeles, California | 46 | 2026-04-30 |
| Long Beach, California | 14 | 2026-03-18 |
| Newark, New Jersey | 10 | 2026-05-04 |
| Oakland, California | 4 | 2025-03-03 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-12-11 |
| Portland, Oregon | 1 | 2022-01-22 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2021-12-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 128 | 2026-04-30 |
| Pusan South Korea | 90 | 2026-05-04 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2026-03-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2021-08-04 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 3 | 2026-03-07 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 2 | 2026-03-07 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2026-01-26 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2025-12-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longkou Guangbang International TRA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | MIDDLE SECTION OF EXPERIMENTAL ROAD DONGLAI STREET LONGKOU SD CHINA 265701 | 2026-05-04 | 38 |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | MIDDLE SECTION OF EXPERIMENTAL ROAD, DONGLAI STREET, LONGKOU, SHANDONG,CHINA | 2025-10-09 | 8 |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | 2026-05-04 | 2 | |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | 2026-04-09 | 1 | |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | 2026-01-12 | 1 | |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | 2025-12-11 | 1 | |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | 2020-07-15 | 25 | |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | 2025-03-03 | 22 | |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRADE CO., LTD | 2021-03-22 | 19 | |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD. | 2024-02-01 | 12 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Longkou Guangbang International TRA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-03 | 22 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||