There are a total of 1,948 bills of lading on file for Longkou Dongli Wire And Cable Co. between October 27th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,948 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 25 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,948 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,000 |
| Consignee Records | 25 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 25 |
| Records in the Past Year | 95 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Longkou Dongli Wire And Cable Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Longkou Dongli Wire And Cable Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BAYCO PRODUCTS INC. | May 2026 | 2,678 | 115 |
| ECM INDUSTRIES LLC | May 2026 | 5,332 | 105 |
| LIND EQUIPMENT LTD. | May 2026 | 151 | 42 |
| FULTON IMPORTS LLC | May 2026 | 2,168 | 40 |
| LIGHTKIWI LLC | Jul 2025 | 145 | 35 |
| HBL TRADING(USA)INC | May 2026 | 1,476 | 19 |
| COAST DISTRIBUTORS (NANAIMO) LTD. | May 2026 | 113 | 19 |
| MLH SUPPLY INC | Feb 2025 | 84 | 18 |
| TOOLWAY INDUSTRIES LTD | May 2026 | 1,403 | 17 |
| HOLLAND IMPORTS INC. | May 2026 | 3,741 | 16 |
| NVENT ELECTRICAL & FASTENING SOLUTI | Mar 2025 | 466 | 11 |
| GP ORCANA INC | May 2026 | 412 | 11 |
| ENGINEERED PRODUCTS COMPANY | May 2026 | 1,747 | 9 |
| CENTAUR F4P | Dec 2025 | 28 | 9 |
| JON DON INC | Apr 2025 | 137 | 8 |
| AMAZON.COM SERVICES LLC | May 2026 | 75,104 | 6 |
| G.HJUKSTROM LIMITED | Apr 2026 | 504 | 5 |
| ZHENGZHOU SHANCHEN TRADING | May 2026 | 88 | 4 |
| LEE VALLEY TOOLS LTD | May 2026 | 1,951 | 4 |
| FULTONIMPORTS.COM | Dec 2023 | 106 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longkou Dongli Wire And Cable Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGITUDE INTERNATIONAL INC | Apr 2024 | 127 | 0 |
| LONGJEENG GLOBAL TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 371 | 4 |
| LONGJOIN INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 99 | 14 |
| LONGKOU AODA AUTO PARTS CO., LTD. | May 2026 | 3,681 | 26 |
| LONGKOU BOEN INTERNATIONAL TRADING | May 2026 | 86 | 14 |
| LONGKOU CITY AODONG AUTO PARTS CO. | May 2026 | 155 | 9 |
| LONGKOU CITY CHEMICAL PLANT | May 2026 | 384 | 2 |
| LONGKOU CITY HAIRUN AUTO PARTS CO. | Mar 2026 | 739 | 3 |
| LONGKOU CITY HEYI MACHINERY COMPONE | Nov 2023 | 298 | 0 |
| LONGKOU CITY TIANGONG MECHANICAL AC | Nov 2025 | 292 | 0 |
| LONGKOU GUANGBANG INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 235 | 15 |
| LONGKOU HAIMENG MACHINERY CO.,LTD | Feb 2026 | 6,029 | 0 |
| LONGKOU HUIBO INTERNATIONAL COMMERC | May 2026 | 260 | 12 |
| LONGKOU JIAODONG MACHINE PARTS CO. | May 2026 | 284 | 6 |
| LONGKOU JIAYI ECONOMIC AND TRADE CO | Nov 2025 | 103 | 0 |
| LONGKOU JINZHENG MACHINERY CO.,LTD | Feb 2023 | 764 | 0 |
| LONGKOU KEDA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 588 | 23 |
| LONGKOU LONGJI BRAKE DRUM CO., LTD. | Sep 2022 | 911 | 0 |
| LONGKOU MANN + HUMMEL FILTRATION CO | May 2026 | 2,684 | 39 |
| LONGKOU ORSAIL AUTO PARTS CO LTD | Oct 2025 | 868 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | ONEYTA5DT2930500 | BANQ1073788286 | 045E | House FROB | BANQ | 9725160 | HYUNDAI PLUTO | 2026-05-21 | TACOMA, WASHINGTON | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 100 CTN | 1,370 K | LONGKOU DONGLI WIRE & CABLE | FRASER TOOLS WHOLESALE | FRASER TOOLS WHOLESALE | LED HIGHBAY LIGHT OF PO#730 NO WOODEN PACKING MATERIAL IN THIS SHIPMENT | |
| 2026-05-23 | OOLU2324624870 | HYSLNTAO04260859 | 082E | House Bill | HYSL | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,639 CTN | 13,508 K | House to House | LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE | BAYCO PRODUCTS INC. | BAYCO PRODUCTS INC. | INCANDESCENT WORK LIGHT HS CODE:940549 LED WORK LIGHT HS CODE:940542 EXTENSION CORD HS CODE:854442 CORD REEL HS CODE:854442 CHAR... |
| 2026-05-23 | MAEU721375489 | AMZDCN26ZLEG3DBB | 615E | House Bill | AMZD | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 215 CTN | 2,752 KG | Container Yard | LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE | ZHENGZHOU SHANCHEN TRADING | CORD REEL EXTENSION CORD LED WORK LIGHT REEL | |
| 2026-05-08 | OOLU2324105750 | HYSLNTAO04260691 | 101E | House Bill | HYSL | 9345439 | COSCO AFRICA | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,442 CTN | 13,471 K | House to House | LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE | BAYCO PRODUCTS INC. | BAYCO PRODUCTS INC. | INCANDESCENT WORK LIGHT HS CODE:940549 LED WORK LIGHT HS CODE:940542 EXTENSION CORD HS CODE:854442 CORD REEL HS CODE:854442 BOOS... |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | OOLU2325200130 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLNTAO05260270 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 082E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL SOUTH CHINA SEA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13808 K |
| Weight in KG | 13,808 KG |
| Quantity | 1487 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU5734430 |
| Commodity Description |
INCANDESCENT WORK LIGHT HS CODE:940549 LED WORK LIGHT HS CODE:940542 EXTENSION CORD HS CODE:854442 CORD REEL HS CODE:854442 BOOSTER CABLE HS CODE:854442 HARD HAT CLIP MOUNT HS CODE:392690 HOLSTER OF FLASHLIGHT HS CODE:851390 CHARGER HS CODE:850440 ELASTIC STRAP HS CODE:851390 LED FLASH LIGHT HS |
| Shipper Name | LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. 413 BEIHUAN ROAD HUANGCHENG |
| Address Line 2 | LONGKOU SHANDONG, CHINA 265701 |
| Consignee Name | BAYCO PRODUCTS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 640 S. SANDEN BLVD. WYLIE TX 75098 |
| Address Line 2 | USA |
| Notify Party Name | BAYCO PRODUCTS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 640 S. SANDEN BLVD. WYLIE TX 75098 |
| Address Line 2 | USA |
| Container Number | TLLU5734430 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKWS9056 |
| Seal Number 1 | OOLKWS9056 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | INCANDESCENT WORK LIGHT HS CODE:940549 LED WORK LIGHT HS CODE:940542 EXTENSION CORD HS CODE:854442 CORD REEL HS CODE:854442 BOOSTER CABLE HS CODE:854442 HARD HAT CLIP MOUNT HS CODE:392690 HOLSTER OF FLASHLIGHT HS CODE:851390 CHARGER HS CODE:850440 ELASTIC STRAP HS CODE:851390 LED FLASH LIGHT HS |
| Additional Cargo 1 | CODE:851310 LED LIGHT HS CODE:851310 |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 671 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 611 | 2026-05-07 |
| Tacoma, Washington | 138 | 2026-05-23 |
| Oakland, California | 111 | 2026-03-07 |
| Boston, Massachusetts | 109 | 2025-09-08 |
| Seattle, Washington | 72 | 2025-08-25 |
| Houston, Texas | 65 | 2024-03-30 |
| Charleston, South Carolina | 58 | 2020-07-23 |
| Newark, New Jersey | 54 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 23 | 2021-06-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 1,593 | 2026-05-23 |
| Pusan South Korea | 207 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 52 | 2023-10-24 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 34 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 27 | 2025-02-28 |
| Prince Rupert, BC Canada | 8 | 2019-09-20 |
| Puerto Manzanillo Panama | 5 | 2022-08-20 |
| Yokohama Japan | 4 | 2014-11-12 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2021-12-23 |
| Qinhuangdao China (Mainland) | 2 | 2020-09-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longkou Dongli Wire And Cable Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | 413 BEIHUAN ROAD, HUANGCHENG, LONGKOU, SHANDONG, CHINA 265701 | 2025-09-30 | 89 |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | ,L 413 BEIHUAN ROAD HUANGCHENG LONGKOU YANTAI CN | 2025-08-25 | 27 |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | 2025-09-08 | 21 | |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | 2025-10-04 | 15 | |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | 2025-08-19 | 7 | |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | 2025-07-21 | 4 | |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | 2025-06-27 | 2 | |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | 2019-11-02 | 464 | |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO. | 2024-06-28 | 189 | |
| LONGKOU DONGLI WIRE AND CABLE CO., LTD. | 2025-09-05 | 116 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Longkou Dongli Wire And Cable Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-18 | 85 | |
| 2018-02-23 | 4 | |
| 2017-09-30 | 8 |
Below are the top 1 email addresses on file for Longkou Dongli Wire And Cable Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-01 | 52 |