There are a total of 188 bills of lading on file for Longkou XInxing Auto Parts Co.,Ltd between October 22nd, 2017 and April 26th, 2026.
Of those 188 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 188 |
|---|---|
| Shipper Records | 188 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 26th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 25 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Longkou XInxing Auto Parts Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Longkou XInxing Auto Parts Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NEWTEK AUTOMOTIVE USA INC. | May 2026 | 1,362 | 18 |
| NEXTGEN SAE | Apr 2026 | 60 | 11 |
| AOROX INC. | Apr 2026 | 56 | 11 |
| ZHONGQIAO USA INTL CORP | Feb 2024 | 884 | 6 |
| Dec 2021 | 4 | 2 | |
| SOURCE AUTOMOTIVE ENGINEERING INC | Aug 2023 | 153 | 2 |
| Jan 2025 | 7 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longkou XInxing Auto Parts Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGKOU JIAODONG MACHINE PARTS CO. | May 2026 | 284 | 6 |
| LONGKOU JIAYI ECONOMIC AND TRADE CO | Nov 2025 | 103 | 0 |
| LONGKOU JINZHENG MACHINERY CO.,LTD | Feb 2023 | 764 | 0 |
| LONGKOU KEDA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 588 | 23 |
| LONGKOU LONGJI BRAKE DRUM CO., LTD. | Sep 2022 | 911 | 0 |
| LONGKOU MANN + HUMMEL FILTRATION CO | May 2026 | 2,684 | 39 |
| LONGKOU ORSAIL AUTO PARTS CO LTD | Oct 2025 | 868 | 0 |
| LONGKOU POWIN OUTDOOR STOVE CO.,LTD | May 2026 | 145 | 10 |
| LONGKOU QUALITY BENDING & FABRICATION INC | May 2026 | 314 | 6 |
| LONGKOU XINCHANG HARDWARE FACTORY | Jan 2022 | 1,689 | 0 |
| LONGLAT INC. | May 2026 | 881 | 10 |
| LONGLI INDUSTRY (LONGKOU) CO.,LTD. | Oct 2025 | 244 | 0 |
| LONGLIFE LIGHTING ENTERPRISE LTD | Apr 2026 | 462 | 6 |
| LONGLIFE MACHINERY CO.,LTD | Nov 2022 | 230 | 0 |
| LONGLONGWAY TRADING INC | May 2026 | 69 | 28 |
| LONGM LOGISTICS,INC | May 2026 | 7,406 | 644 |
| LONGMAI INFORMATION TECHNOLOGY CO., LTD | Nov 2022 | 106 | 0 |
| LONGMARCH INTERNATIONAL | Mar 2026 | 379 | 1 |
| LONGMAX INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 856 | 18 |
| LONGNAN GREAT WALL FRUIT JUICE & BEVERAGE CO.,LTD. | May 2026 | 1,026 | 65 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-14 | ONEYTAOFM9762600 | MLILMQD25121044 | 011E | House Bill | MLIL | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-01-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 40 PKG | 33,840 KG | Container Yard | LONGKOU XINXING AUTO PARTS | BRAKE ROTORS | ||
| 2026-01-05 | CMDUQGD2418516 | CHKMQD25063350 | 1199E | House Bill | CHKM | 9595503 | EVER LEADER | 2026-01-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 14 PKG | 9,791 K | Pier to Pier | LONGKOU XINXING AUTO PARTS | NEXTGEN SAE | NEXTGEN SAE | BRAKE ROTOR AIR SPRING POWER STEERING |
| 2025-12-12 | ONEYTAOFJ8785700 | MLILMQD25111269 | 010E | House Bill | MLIL | 9955246 | HMM RUBY | 2025-12-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 60 PKG | 50,800 KG | Container Yard | LONGKOU XINXING AUTO PARTS | CST INT'L GROUP INC | BRAKE ROTORS | |
| 2025-12-08 | ONEYTAOFK2964800 | MLILMQD25111268 | 008E | House Bill | MLIL | 9955272 | HMM OPAL | 2025-12-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 80 PKG | 67,725 KG | Container Yard | LONGKOU XINXING AUTO PARTS | CST INT'L GROUP INC | BRAKE ROTORS | |
| Run Date | 2026-02-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-07 |
| Trade Update Date | 2026-01-12 |
| Master BOL # | CMDUQGD2483062 |
|---|---|
| House BOL # | CHKMQD26000308 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHKM |
| Voyage # | 0DBNF |
| IMO # | |
| Vessel Name | PRESIDENT LB JOHNSON |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4895 K |
| Weight in KG | 4,895 KG |
| Quantity | 5 PKG |
| Volume | 8 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SZLU5081672 |
| Commodity Description |
BRAKE ROTOR AIR TANK |
| Shipper Name | LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | JIAWANG VILLAGE, LONGGANG STREET, |
| Address Line 2 | LONGKOU CITY,SHANGDONG PROVINCE. |
| Address Line 3 | LONGKOU CN |
| Consignee Name | NEXTGEN SAE CLASSICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 4131 BUCHANAN ST RIVERSIDE |
| Address Line 2 | CA 92503 |
| Address Line 3 | RIVERSIDE CA 92503 US |
| Notify Party Name | NEXTGEN SAE CLASSICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 4131 BUCHANAN ST RIVERSIDE |
| Address Line 2 | CA 92503 |
| Address Line 3 | RIVERSIDE CA 92503 US |
| Container Number | SZLU5081672 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M3403260 |
| Seal Number 1 | M3403260 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BRAKE ROTOR AIR TANK |
| Marks and Numbers 1 | SAE-SPEED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 103 | 2026-04-27 |
| Los Angeles, California | 71 | 2026-02-09 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2022-09-28 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2024-12-24 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2021-12-18 |
| Oakland, California | 1 | 2022-01-19 |
| Seattle, Washington | 1 | 2017-10-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 168 | 2026-04-27 |
| Pusan South Korea | 13 | 2026-01-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2025-10-28 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2024-11-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longkou XInxing Auto Parts Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD | JIAWANG VILLAGE,LONGGANG STREET LONGKOU CN | 2025-08-29 | 74 |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD | JIAWANG VILLAGE LONGGANG STREET LON GKOU CITY,SHANGDONG PROVINCE,LONGKO U,CN | 2025-09-05 | 6 |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD | 2022-10-29 | 32 | |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD | 2021-05-18 | 19 | |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO., LTD | 2023-09-09 | 10 | |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS | 2026-01-14 | 9 | |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD | 2019-12-06 | 7 | |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD | 2020-11-05 | 7 | |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO., LTD | 2024-01-30 | 6 | |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO LTD | 2025-01-04 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Longkou XInxing Auto Parts Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-09-09 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||