There are a total of 881 bills of lading on file for Longlat Inc. between January 5th, 2013 and May 5th, 2026.
Of those 881 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 881 |
|---|---|
| Shipper Records | 18 |
| Consignee Records | 863 |
| Notify Party Records | 79 |
| First Shipment on File | Jan 5th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGLAT INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Longlat Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Longlat Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| A BAG (MS) CO. LTD. | Oct 2025 | 122 | 110 |
| PUDONG GARMENTS IMP. AND EXP. CO.LT | May 2026 | 1,605 | 96 |
| A BAG | May 2026 | 84 | 39 |
| PINGHU HONG HE HENG IMPORT EXPORT CO.,LTD. | Apr 2026 | 26 | 14 |
| XIAMEN HUISEN LUGGAGE INDUSTRY CO. | Mar 2026 | 115 | 10 |
| ALFULL LUGGAGE CORPORATION | Dec 2022 | 277 | 6 |
| PUDONG GARMENTS IMP. AND | Aug 2023 | 18 | 4 |
| PUDONG CARMENTS IMP. AND EXP. | Nov 2022 | 44 | 4 |
| Sep 2021 | 9 | 3 | |
| WELLGREEN OUTDOOR LIMITED | May 2026 | 590 | 2 |
| UNITED ASCENT CORPORATION LIMITED | May 2022 | 370 | 2 |
| Jun 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longlat Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGKOU JIAYI ECONOMIC AND TRADE CO | Nov 2025 | 103 | 0 |
| LONGKOU JINZHENG MACHINERY CO.,LTD | Feb 2023 | 764 | 0 |
| LONGKOU KEDA CHEMICAL CO.,LTD. | May 2026 | 588 | 23 |
| LONGKOU LONGJI BRAKE DRUM CO., LTD. | Sep 2022 | 911 | 0 |
| LONGKOU MANN + HUMMEL FILTRATION CO | May 2026 | 2,684 | 39 |
| LONGKOU ORSAIL AUTO PARTS CO LTD | Oct 2025 | 868 | 0 |
| LONGKOU POWIN OUTDOOR STOVE CO.,LTD | May 2026 | 145 | 10 |
| LONGKOU QUALITY BENDING & FABRICATION INC | May 2026 | 314 | 6 |
| LONGKOU XINCHANG HARDWARE FACTORY | Jan 2022 | 1,689 | 0 |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD | Apr 2026 | 188 | 2 |
| LONGLI INDUSTRY (LONGKOU) CO.,LTD. | Oct 2025 | 244 | 0 |
| LONGLIFE LIGHTING ENTERPRISE LTD | Apr 2026 | 462 | 6 |
| LONGLIFE MACHINERY CO.,LTD | Nov 2022 | 230 | 0 |
| LONGLONGWAY TRADING INC | May 2026 | 69 | 28 |
| LONGM LOGISTICS,INC | May 2026 | 7,406 | 644 |
| LONGMAI INFORMATION TECHNOLOGY CO., LTD | Nov 2022 | 106 | 0 |
| LONGMARCH INTERNATIONAL | Mar 2026 | 379 | 1 |
| LONGMAX INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 856 | 18 |
| LONGNAN GREAT WALL FRUIT JUICE & BEVERAGE CO.,LTD. | May 2026 | 1,026 | 65 |
| LONGNAN HONG SHENG FASHION CO.,LTD. | Nov 2021 | 109 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-25 | YMJAW488088412 | 035E | Regular Bill | YMJA | 9820908 | YM WELLBEING | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 1,602 CTN | 17,462 KG | House to House | A BAG | LONGLAT INC | ACTION CUSTOMS EXPEDITERS INC | CONTAINER BAGS CASES ETC NESOI PLAST TEXT M DUFFLE ( POLYESTER) HS CODE.. PURCHASE ORDERLL-, LL- INVOICE NOAB-TA-, AB-TA- ALL PU... | |
| 2026-04-15 | YMJAE488051071 | 029E | Regular Bill | YMJA | 9784776 | ONE WREN | 2026-04-13 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 605 CTN | 8,190 KG | House to House | A BAG | LONGLAT INC | ACTION CUSTOMS EXPEDITERS INC | TRUNKS SUITCASES ETC SURFACE PLASTIC TEXT LUGGAGE ( POLYESTER) HS CODE.. PURCHASE ORDERLL- INVOICE NOAB-TA- THE PURCHASE NO.LL- ... | |
| 2026-03-31 | YMJAE488051008 | 028E | Regular Bill | YMJA | 9784788 | ONE STORK | 2026-03-29 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 723 CTN | 9,378 KG | House to House | A BAG | LONGLAT INC | ACTION CUSTOMS EXPEDITERS INC | TRUNKS SUITCASES ETC SURFACE PLASTIC TEXT LUGGAGE ( POLYESTER HS CODE.. PURCHASE ORDERLL-,LL- ,LL- INVOICE NOAB-TA- THE PURCHASE... | |
| 2026-03-25 | YMJAW488087127 | 023E | Regular Bill | YMJA | 9869215 | HMM RAON | 2026-03-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 1,602 CTN | 17,462 KG | House to House | A BAG | LONGLAT INC | ACTION CUSTOMS EXPEDITERS INC | CONTAINER BAGS CASES ETC NESOI PLAST TEXT M DUFFLE ( POLYESTER) HS CODE.. PURCHASE ORDERLL-,LL- INVOICE NOAB-TA-,AB-TA- ALL PURC... | |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-04 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | OOLU2324317550 |
|---|---|
| House BOL # | OERT109702P00535 |
| Manifest Number | 424531 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OERT |
| Voyage # | 1TUHS |
| IMO # | 9463011 |
| Vessel Name | EDISON |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | LAEM CHABANG |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6862 KG |
| Weight in KG | 6,862 KG |
| Quantity | 470 CTN |
| Volume | 70 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
OOCU6309087 |
| Commodity Description |
LUGGAGE (100% POLYESTER) |
| Shipper Name | A BAG (MS) CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 647 MOO 7, MAE KU, MAE SOT, TAK |
| Address Line 2 | APT 63110 THAILAND |
| Consignee Name | LONGLAT INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 23 CAROL STREET, CLIFTON, NEW |
| Address Line 2 | JERSEY 07014 UNITED STATES |
| Notify Party Name | ACTION CUSTOMS EXPEDITERS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 115 CHRISTOPHER COLUMBUS DRIVE, |
| Address Line 2 | JERSEY CITY, NEW JERSEY 07302 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | OOCU6309087 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKCA6416 |
| Seal Number 1 | OOLKCA6416 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | LUGGAGE (100% POLYESTER) |
| Marks and Numbers 1 | AMERICAN FLYER |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 318 | 2026-05-05 |
| Newark, New Jersey | 306 | 2026-04-15 |
| Long Beach, California | 210 | 2026-05-06 |
| Savannah, Georgia | 27 | 2024-11-15 |
| New York, New York | 15 | 2022-11-10 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2016-07-07 |
| Oakland, California | 1 | 2015-07-11 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2015-06-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 577 | 2025-03-15 |
| Laem Chabang Thailand | 126 | 2026-05-06 |
| Xiamen China (Mainland) | 77 | 2024-03-28 |
| Yangshan China (Mainland) | 40 | 2025-02-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 25 | 2025-05-19 |
| Singapore Singapore | 19 | 2023-03-15 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2021-09-16 |
| Vung Tau Vietnam | 3 | 2022-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2024-07-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2021-11-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longlat Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGLAT INC. | 23 CAROL STREET, CLIFTON, NEW JERSEY 07014 UNITED STATES | 2026-05-05 | 34 |
| LONGLAT INC. | 23 CAROL STREET,CLIFTON NJ 07014 USA | 2026-01-14 | 28 |
| LONGLAT INC. | 2026-03-25 | 1 | |
| LONGLAT INC. | 2025-03-15 | 411 | |
| LONGLAT INC | 2025-02-24 | 78 | |
| LONGLAT INC | 2026-05-06 | 70 | |
| LONGLAT INC | 2025-04-09 | 57 | |
| LONGLAT INC | 2019-06-22 | 37 | |
| LONGLAT INC. | 2021-03-18 | 32 | |
| LONGLAT INC | 2023-02-04 | 27 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Longlat Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-06 | 157 | |
| 2026-01-14 | 2 | |
| 2025-03-15 | 541 | |
| 2021-07-22 | 1 | |
| 2014-12-17 | 2 | |
| 2013-08-13 | 5 |
Below are the top 5 email addresses on file for Longlat Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-02-11 | 3 | |
| 2024-07-13 | 3 | |
| 2019-07-17 | 10 | |
| 2019-05-04 | 38 | |
| 2016-04-06 | 4 |