There are a total of 69 bills of lading on file for Longlongway Trading Inc between August 20th, 2024 and May 20th, 2026.
Of those 69 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 28 were within the past 90 days.
| Total Records | 69 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 69 |
| Notify Party Records | 63 |
| First Shipment on File | Aug 20th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 28 |
| Records in the Past Year | 61 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGLONGWAY TRADING INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Longlongway Trading Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Longlongway Trading Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHANGZHOU HUISU QINYE IMPORT & EXPO | May 2026 | 192 | 31 |
| SHAOXING ANNIELU HOUSEWARE CO.,LTD | May 2026 | 105 | 7 |
| NINGBO WALTMAL SANITARY WARES CO. | Dec 2025 | 1,658 | 7 |
| JIAXING WENHE TRADING CO.,LTD | May 2026 | 1,018 | 3 |
| YANGZHOU DANDELION OUTDOOR EQUIPMEN | May 2026 | 528 | 2 |
| WUXI XICHENG MACHINERY TECHNOLOGY C | May 2026 | 45 | 2 |
| WUXI HUATAI TRADING CO.,LTD | May 2026 | 375 | 2 |
| SHANGHAI WAREDA SUNSHADE EQUIPMENT | May 2026 | 67 | 1 |
| SHANGHAI JINGYI GLASS CO.,LTD | Feb 2026 | 223 | 1 |
| QINCHEM PLASTIC CHANGZHOU CO LIMITED | Apr 2026 | 82 | 1 |
| NANNING FANHUA TRADING | Feb 2026 | 45 | 1 |
| JIANGYIN ELFMAX GROUP CO. | Oct 2025 | 23 | 1 |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| May 2026 | 4 | 1 | |
| Dec 2025 | 2 | 1 | |
| CHANGZHOU LINTEL DISPLAY CO LTD | May 2026 | 1,118 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longlongway Trading Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGKOU MANN + HUMMEL FILTRATION CO | May 2026 | 2,684 | 39 |
| LONGKOU ORSAIL AUTO PARTS CO LTD | Oct 2025 | 868 | 0 |
| LONGKOU POWIN OUTDOOR STOVE CO.,LTD | May 2026 | 145 | 10 |
| LONGKOU QUALITY BENDING & FABRICATION INC | May 2026 | 314 | 6 |
| LONGKOU XINCHANG HARDWARE FACTORY | Jan 2022 | 1,689 | 0 |
| LONGKOU XINXING AUTO PARTS CO.,LTD | Apr 2026 | 188 | 2 |
| LONGLAT INC. | May 2026 | 881 | 10 |
| LONGLI INDUSTRY (LONGKOU) CO.,LTD. | Oct 2025 | 244 | 0 |
| LONGLIFE LIGHTING ENTERPRISE LTD | Apr 2026 | 462 | 6 |
| LONGLIFE MACHINERY CO.,LTD | Nov 2022 | 230 | 0 |
| LONGM LOGISTICS,INC | May 2026 | 7,406 | 644 |
| LONGMAI INFORMATION TECHNOLOGY CO., LTD | Nov 2022 | 106 | 0 |
| LONGMARCH INTERNATIONAL | Mar 2026 | 379 | 1 |
| LONGMAX INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 856 | 18 |
| LONGNAN GREAT WALL FRUIT JUICE & BEVERAGE CO.,LTD. | May 2026 | 1,026 | 65 |
| LONGNAN HONG SHENG FASHION CO.,LTD. | Nov 2021 | 109 | 0 |
| LONGNAN HUAXIANG PLASTIC PRODUCTS C | May 2026 | 5,244 | 119 |
| LONGNAN YASHILI INTELLIGENT FURNITU | Sep 2025 | 247 | 0 |
| LONGO AVIATION INC | May 2025 | 4,178 | 0 |
| LONGO CUSTOMS SERVICE | Feb 2026 | 22,063 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | COSU6452404540 | HYES2605088 | 058E | House Bill | HYES | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,650 PKG | 12,045 KG | House to House | LONGLONGWAY TRADING INC | PET LEASH AND ACCESSORIES | |||
| 2026-05-25 | MAEU267623971 | HYSLFSHA04260370 | 614E | House Bill | HYSL | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 27 PKG | 24,900 K | Container Yard | CHANGZHOU HUISU QINYE IMPORT AND | LONGLONGWAY TRADING INC | LONGLONGWAY TRADING INC | PE DUST COVER 392490 | |
| 2026-05-25 | MAEU267136434 | HYSLFSHA04260369 | 614E | House Bill | HYSL | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 27 PKG | 24,900 K | Container Yard | CHANGZHOU HUISU QINYE IMPORT AND | LONGLONGWAY TRADING INC | LONGLONGWAY TRADING INC | PE DUST COVER 392490 | |
| 2026-05-25 | MAEU268755512 | HYSLFSHA04260368 | 614E | House Bill | HYSL | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 27 PKG | 24,900 K | Container Yard | CHANGZHOU HUISU QINYE IMPORT AND | LONGLONGWAY TRADING INC | LONGLONGWAY TRADING INC | PE DUST COVER 392490 | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | WHLC027G603278 |
|---|---|
| House BOL # | SDVOSE26040507 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SDVO |
| Voyage # | E013 |
| IMO # | |
| Vessel Name | WAN HAI A10 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24900 K |
| Weight in KG | 24,900 KG |
| Quantity | 27 PKG |
| Volume | 26 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU6367620 |
| Commodity Description |
PE DUST COVER |
| Shipper Name | CHANGZHOU HUISU QINYE IMPORT & EXPO |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1302-1303, NO 6 PENG XIN LI |
| Address Line 2 | DU, ZHONGLOU DISTRICT: CHANGZHOU, |
| City | CHANGZHOU |
| State Province | 32 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | LONGLONGWAY TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2125 VIVIAN ST LONGMONT, CO 80501 |
| Address Line 2 | YASHUI ZHANG HYE-KY@HYEXP.NET |
| City | LONGMONT |
| State Province | CO |
| Zip Code | 80501 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | LONGLONGWAY TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2125 VIVIAN ST LONGMONT, CO 80501 |
| Address Line 2 | YASHUI ZHANG HYE-KY@HYEXP.NET |
| City | LONGMONT |
| State Province | CO |
| Zip Code | 80501 |
| Country Code | US |
| Container Number | TIIU6367620 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHA2003503 |
| Seal Number 1 | WHA2003503 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PE DUST COVER |
| Marks and Numbers 1 | N/ M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 22 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 11 | 2026-05-14 |
| Houston, Texas | 11 | 2026-04-25 |
| Long Beach, California | 8 | 2026-05-13 |
| Miami, Florida | 6 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 6 | 2024-11-02 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2026-01-12 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2025-11-13 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-09-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 48 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 11 | 2026-04-25 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2026-03-26 |
| Cartagena Colombia | 3 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-12-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2026-02-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longlongway Trading Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2125 VIVIAN ST LONGMONT, 80501 US | 2026-05-21 | 25 |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2125 VIVIAN ST LONGMONT, US | 2026-03-05 | 9 |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2025-10-04 | 6 | |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2026-05-14 | 5 | |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2026-05-15 | 4 | |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2026-05-08 | 4 | |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2025-08-14 | 3 | |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2026-05-07 | 2 | |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2025-12-15 | 2 | |
| LONGLONGWAY TRADING INC | 2026-03-05 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||