There are a total of 5,178 bills of lading on file for Longshore Limited between June 25th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 5,178 bills of lading, 42 were within the past 30 days and 119 were within the past 90 days.
| Total Records | 5,178 |
|---|---|
| Shipper Records | 5,284 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 42 |
| Records in Last 90 Days | 119 |
| Records in the Past Year | 709 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGSHORE LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Longshore Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Longshore Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| EXPLODING KITTENS, INC | May 2026 | 1,102 | 384 |
| PRESSMAN TOY CORP. | May 2026 | 2,107 | 174 |
| ASMODEE NORTH AMERICA | May 2026 | 3,042 | 147 |
| RAVENSBURGER NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 2,127 | 62 |
| UNITED PACIFIC DISTRIBUTORS,INC. | May 2026 | 8,470 | 52 |
| DOLPHIN HAT GAMES LLC | May 2026 | 129 | 46 |
| DOMESTIC MARKETING SERVICE LLC | May 2026 | 282 | 45 |
| LAKESHORE LEARNING MATERIALS | May 2026 | 1,301 | 44 |
| BLUE ORANGE GAMES | Mar 2026 | 325 | 37 |
| THAMES & KOSMOS | May 2026 | 1,882 | 36 |
| READERLINK MARKETING SERVICES, DIVI | May 2026 | 16,939 | 36 |
| ART'S IDEAS | Apr 2026 | 250 | 31 |
| FAT BRAIN TOY CO., LLC | May 2026 | 1,274 | 29 |
| UNIVERSITY GAMES | May 2026 | 1,424 | 28 |
| ASMODEE CANADA INC | May 2026 | 238 | 28 |
| JUNIOR LEARNING INC | May 2026 | 224 | 27 |
| NECA LLC | May 2026 | 2,623 | 26 |
| THEORY11 | Mar 2026 | 30 | 25 |
| WALGREEN CO. | May 2026 | 32,796 | 21 |
| DIDAX INC | May 2026 | 598 | 21 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longshore Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGROAD SOLAR PROCUREMENT II, LLC | Jan 2021 | 101 | 0 |
| LONGRUN INDUSTRIAL (INT'L) LIMITED | May 2025 | 311 | 0 |
| LONGSAIL SUPPLY CHAIN CO.,LTD. | May 2026 | 18,962 | 1,210 |
| LONGSAIL USA CORPORATION | May 2026 | 31,469 | 1,281 |
| LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | May 2026 | 97 | 33 |
| LONGSE TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 243 | 1 |
| LONGSEN TRADE CO.,LTD | Nov 2021 | 226 | 0 |
| LONGSHENG (CANADA ) AGRICULTURAL PR | Sep 2025 | 178 | 0 |
| LONGSHENG LOGISTICS CO.,LTD. | May 2024 | 3,468 | 0 |
| LONGSHI FOODS INC | Oct 2025 | 249 | 0 |
| LONGSOUND TRADING INC | Mar 2026 | 214 | 1 |
| LONGSTAR LIGHTING THAI BINH VIETNAM | May 2026 | 146 | 15 |
| LONGSTREET DANDR LLC | Aug 2019 | 237 | 0 |
| LONGSTRETH SPORTING GOODS | May 2026 | 428 | 24 |
| LONGSUN INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 229 | 2 |
| LONGTECH PLASTIC & METAL WORKS | May 2026 | 777 | 9 |
| LONGTEK INTERCONNECT (THAILAND) CO. | May 2026 | 69 | 7 |
| LONGTEMP INTERNATIONAL LOGISTICS CO | Apr 2026 | 3,956 | 3 |
| LONGTIAN SUPPLY CHAIN INC | Apr 2026 | 778 | 6 |
| LONGTOP INTERNATIONAL LOGISTICS LLC | May 2026 | 1,540 | 31 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | OOLU2326228070 | XEGBYS126050004 | 1453E | House Bill | XEGB | EVER MEMO | 2026-05-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 679 CTN | 2,474 KG | House to House | LONGSHORE LIMITED | PITKIN STEARNS INTERNATIONAL, INC. | PITKIN STEARNS INTERNATIONAL, INC. | ROCKIT MK2 - RECHARGEABLE VERSION BRACKET FOR ROCKIT ROCKER | |
| 2026-05-27 | ZIMUSHH32095308 | FLXT00003808450A | 13E | House Bill | FLXT | 9931109 | ZIM MOUNT EVEREST | 2026-05-26 | NORFOLK, VIRGINIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 7,700 CTN | 49,841 KG | Pier to Pier | LONGSHORE LIMITED | THEORY | THEORY | PUZZLE PO NO: LS-MISC_PUZZLES ITEM NO:111997 STAR WARS PUZZLE H.S CODE :9503006000 22 PALL ETS PUZZLE PO NO: LS-MISC_PUZZLES/LS-... |
| 2026-05-26 | MATS7594669006 | MNQOSHA260229635 | 024E | House Bill | MNQO | 9349801 | MATSON WAIKIKI | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 750 CTN | 2,168 KG | Pier to Pier | LONGSHORE LIMITED | BLUE ORANGE GAMES | BLUE ORANGE GAMES | PLASTIC GAMES PO LS2603 TONGUES OUT THIS SHIP MENT CONTAINS NO WOODEN PACKING MATERIALS |
| 2026-05-26 | COSU6451399020 | CHSL550855649SZN | 084E | House Bill | CHSL | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-05-25 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 5,352 PKG | 6,352 KG | Container Yard | LONGSHORE LTD | EXPLODING KITTENS, INC | CARD GAME HS CODE 9504400000 S C ATN25000 RATE ITEM GROUP BULLET | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-09 |
| Master BOL # | EGLV149602445639 |
|---|---|
| House BOL # | CHQFHSZ26040771 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHQF |
| Voyage # | 1453E |
| IMO # | 9935272 |
| Vessel Name | EVER MEMO |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 17929 K |
| Weight in KG | 17,929 KG |
| Quantity | 2216 CTN |
| Volume | 94 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TIIU6242182 EGSU2137719 |
| Commodity Description |
BOARD GAMES PLASTIC TOYS BOARD GAMES PLASTIC TOYS |
| Shipper Name | LONGSHORE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | RM. 307 HENG NGAI JEWELRY CENTRE, |
| Address Line 3 | 4 HOK YUEN ST EAST,HUNGHOM, |
| City | HONG KONG |
| Zip Code | 999077 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | NECA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 603 SWEETLAND AVENUE |
| City | HILLSIDE |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07205 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | NECA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 603 SWEETLAND AVENUE |
| City | HILLSIDE |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07205 |
| Country Code | US |
| Container Number | TIIU6242182 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUUQ2054 |
| Seal Number 1 | EMCUUQ2054 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | BOARD GAMES PLASTIC TOYS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | EGSU2137719 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCUUN2454 |
| Seal Number 1 | EMCUUN2454 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | BOARD GAMES PLASTIC TOYS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,075 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 1,068 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 958 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 462 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 437 | 2026-05-09 |
| Baltimore, Maryland | 335 | 2026-05-12 |
| Savannah, Georgia | 254 | 2026-05-11 |
| Oakland, California | 251 | 2026-05-09 |
| Norfolk, Virginia | 119 | 2026-05-20 |
| New York, New York | 70 | 2026-01-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 4,057 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 374 | 2026-05-06 |
| Hong Kong Hong Kong | 319 | 2025-10-11 |
| Shekou China (Mainland) | 140 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 56 | 2026-02-02 |
| Pusan South Korea | 55 | 2026-05-21 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 26 | 2026-03-12 |
| Colon Panama | 25 | 2025-06-06 |
| Singapore Singapore | 20 | 2026-04-13 |
| Vancouver, BC Canada | 17 | 2017-10-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Longshore Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGSHORE LIMITED | ROOM 307, HENG NGAI JEWELRY CENTRE, 4 HOK YUEN ST. EAST , HUNGHOM, KOWLOON, HONG KONG | 2026-03-23 | 466 |
| LONGSHORE LIMITED | RM 307 HENG NGAI JEWELRY CENTRE 4 HOK YUEN ST EAST HUNGHOM KOWLOON HONG KONG | 2026-05-16 | 448 |
| LONGSHORE LIMITED | 2026-05-23 | 411 | |
| LONGSHORE LIMITED | 2026-02-25 | 143 | |
| LONGSHORE LIMITED | 2026-05-18 | 118 | |
| LONGSHORE LIMITED | 2026-04-23 | 99 | |
| LONGSHORE LIMITED | 2026-05-23 | 77 | |
| LONGSHORE LIMITED | 2026-01-07 | 71 | |
| LONGSHORE LIMITED | 2026-05-13 | 71 | |
| LONGSHORE LIMITED | 2026-05-20 | 57 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Longshore Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-06 | 7 | |
| 2026-04-06 | 6 | |
| 2026-03-30 | 28 | |
| 2026-02-19 | 224 | |
| 2025-06-28 | 8 | |
| 2022-07-28 | 1 | |
| 2021-09-18 | 1 | |
| 2021-09-14 | 1 | |
| 2021-01-05 | 27 | |
| 2020-11-28 | 6 |
Below are the top 2 email addresses on file for Longshore Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-06 | 7 | |
| 2026-03-30 | 8 |