There are a total of 97 bills of lading on file for Longsail USA Corporation Same As between October 8th, 2025 and May 21st, 2026.
Of those 97 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 33 were within the past 90 days.
| Total Records | 97 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 194 |
| First Shipment on File | Oct 8th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 33 |
| Records in the Past Year | 97 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Longsail USA Corporation Same As, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Longsail USA Corporation Same As in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LONGSAIL USA CORPORATION | May 2026 | 31,469 | 97 |
| LONGSAIL SUPPLY CHAIN CO.,LTD. | May 2026 | 18,962 | 90 |
| GIRAFSAIL LOGISTICS (VIETNAM) COMPA | May 2026 | 513 | 5 |
| GIRAF LOGISTICS | Apr 2026 | 17 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Longsail USA Corporation Same As.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LONGQUAN LONGYUAN IMPORT AND EXPORT | Nov 2023 | 1,140 | 0 |
| LONGQUAN MINGHUI IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 298 | 39 |
| LONGQUAN OCEAN IMP&EXP TRADING COMP | May 2026 | 470 | 13 |
| LONGREACH LLC | May 2026 | 1,131 | 475 |
| LONGRIVER (GUANGZHOU) AUTO ACCESSOR | May 2023 | 188 | 0 |
| LONGRIVER AUTO ACCESSORIES LIMITED | Nov 2022 | 340 | 0 |
| LONGROAD SOLAR PROCUREMENT II, LLC | Jan 2021 | 101 | 0 |
| LONGRUN INDUSTRIAL (INT'L) LIMITED | May 2025 | 311 | 0 |
| LONGSAIL SUPPLY CHAIN CO.,LTD. | May 2026 | 18,962 | 1,210 |
| LONGSAIL USA CORPORATION | May 2026 | 31,469 | 1,281 |
| LONGSE TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 243 | 1 |
| LONGSEN TRADE CO.,LTD | Nov 2021 | 226 | 0 |
| LONGSHENG (CANADA ) AGRICULTURAL PR | Sep 2025 | 178 | 0 |
| LONGSHENG LOGISTICS CO.,LTD. | May 2024 | 3,468 | 0 |
| LONGSHI FOODS INC | Oct 2025 | 249 | 0 |
| LONGSHORE LIMITED | May 2026 | 5,178 | 119 |
| LONGSOUND TRADING INC | Mar 2026 | 214 | 1 |
| LONGSTAR LIGHTING THAI BINH VIETNAM | May 2026 | 146 | 15 |
| LONGSTREET DANDR LLC | Aug 2019 | 237 | 0 |
| LONGSTRETH SPORTING GOODS | May 2026 | 428 | 24 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU269149467 | 616E | Master Bill | MAEU | 9289934 | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 73 CTN | 9,334 LB | LONGSAIL SUPPLY CHAIN | LONGSAIL USA CORPORATION | LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | ACRYLIC FREESTANDING TUB POXXXXXXX THIS SHIPM ENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIAL S DISTRICT XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX... | ||
| 2026-05-25 | MAEU269704845 | 618E | Master Bill | MAEU | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,393 CTN | 50,133 LB | LONGSAIL SUPPLY CHAIN | LONGSAIL USA CORPORATION | LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | PACKAGE TAPE THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. DISTRICT XXXXXXXX C ITYGUANGDONG PROVINCE P.R. CHINA ZIP CO... | ||
| 2026-05-25 | MAEU269533451 | 618E | Master Bill | MAEU | 9342516 | MAERSK ALFIRK | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3,584 PKG | 49,362 LB | LONGSAIL SUPPLY CHAIN | LONGSAIL USA CORPORATION | LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | PACKAGE FILM THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. DISTRICT XXXXXXXX C ITYGUANGDONG PROVINCE XXXXXXXXXX ZIP CO... | ||
| 2026-05-22 | MAEU268651358 | 615E | Master Bill | MAEU | 9303534 | MAERSK SAIGON | 2026-05-21 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 3,358 ROL | 43,365 LB | Container Yard | LONGSAIL SUPPLY CHAIN | LONGSAIL USA CORPORATION | LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | WOVEN GEOTEXTILE THIS SHIPMENT CONTAINS NO SO LID WOODEN PACKING MATERIALS DISTRICT SHENZ HEN CITYGUANGDONG PROVINCE P.R. XXXXX ... | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | MAEU269149407 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9289934 |
| Vessel Name | MAERSK SANTANA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9334 LB |
| Weight in KG | 4,234 KG |
| Quantity | 73 CTN |
| Volume | 2336 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
MRSU9775417 |
| Commodity Description |
ACRYLIC FREESTANDING TUB POXXXXXXX THIS SHIPM ENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIAL S DISTRICT XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX 75525124171 TAXVAT NO.91440300MA5GE6W4XE FAX6 263868822 EMAILINFO.LAXLONGSAILING.NET EIN813 339737 SAY SEVENTYTHREE CARTONS ONLY |
| Shipper Name | LONGSAIL SUPPLY CHAIN CO. LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 01A 6TH FLOOR T2 RUNHONG BUILDING |
| City | SHENZHEN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 518022 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8675525101036 |
| Shipper Name | LONGSAIL SUPPLY CHAIN CO. LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 01A 6TH FLOOR T2 RUNHONG BUILDING |
| City | SHENZHEN |
| State Province | NA |
| Zip Code | 518022 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | BKG6@LONGSAILING.NET |
| Consignee Name | LONGSAIL USA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 14750 NELSON AVE UNIT H CITY OF IN |
| City | WALNUT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917892647 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SUNNY.LU.NB@LONGSAILING.N |
| Consignee Name | LONGSAIL USA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 14750 NELSON AVE UNIT H CITY OF IN |
| City | WALNUT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917892647 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16263868828 |
| Notify Party Name | LONGSAIL USA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | WALNUT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917892647 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SUNNY.LU.NB@LONGSAILING.N |
| Notify Party Name | LONGSAIL USA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | SAME AS CONSIGNEE |
| City | WALNUT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 917892647 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 16263868828 |
| Container Number | MRSU9775417 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MLCN6208261 |
| Seal Number 1 | MLCN6208261 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | ACRYLIC FREESTANDING TUB POXXXXXXX THIS SHIPM ENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIAL S DISTRICT XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX 75525124171 TAXVAT NO.91440300MA5GE6W4XE FAX6 263868822 EMAILINFO.LAXLONGSAILING.NET EIN813 339737 SAY SEVENTYTHREE CARTONS ONLY |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 44 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 27 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 21 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 2 | 2025-10-13 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-01-30 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2026-01-28 |
| Oakland, California | 1 | 2025-12-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 31 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 31 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 11 | 2026-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 8 | 2026-04-30 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 5 | 2026-02-05 |
| Vung Tau Vietnam | 5 | 2026-01-12 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 3 | 2026-01-28 |
| Puerto Manzanillo Panama | 1 | 2026-04-30 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-12-11 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2025-11-17 |
Below are the top 2 company names and addresses for Longsail USA Corporation Same As that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | CONSIGNEE WALNUT CA 917892647 US | 2026-05-22 | 97 |
| LONGSAIL USA CORPORATION SAME AS | CONSIGNEE WALNUT CA 917892647 US SUNNY.LU.NB@LONGSAILING.N | 2026-05-22 | 97 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Longsail USA Corporation Same As.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 97 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||