There are a total of 1,969 bills of lading on file for Ampco Lighting Ltd between October 19th, 2012 and May 4th, 2026.
Of those 1,969 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,969 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,020 |
| Consignee Records | 9 |
| Notify Party Records | 8 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 4th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPCO LIGHTING LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ampco Lighting Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ampco Lighting Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ACUITY BRANDS LIGHTING | May 2026 | 16,061 | 226 |
| LUMINII CORP. | May 2026 | 183 | 53 |
| LEVITON MANUFACTURING CO.,INC. | May 2026 | 16,955 | 28 |
| LIGHT CORPORATION | Apr 2026 | 576 | 20 |
| INDUSTRIAL LIGHTING PRODUCTS, LLC | May 2026 | 1,089 | 15 |
| CONSERVATION TECHNOLOGY OF ILLINOIS, LLC | Aug 2024 | 1,648 | 15 |
| GM LIGHTING LLC | Feb 2026 | 366 | 14 |
| VC BRANDS, LLC | Jan 2025 | 4,138 | 13 |
| ACUITY BRANDS | May 2026 | 1,724 | 9 |
| ALP LIGHTING COMPONENTS INC | Apr 2026 | 707 | 8 |
| AM LIGHTING PVT. LTD. | May 2026 | 82 | 6 |
| Apr 2026 | 9 | 5 | |
| ORION ENERGY SYSTEMS, INC. | May 2026 | 526 | 5 |
| MULTI LIGHTING CONTROLS PVT.LTD | Jan 2026 | 29 | 4 |
| GENLYTE THOMAS GROUP LLC | May 2026 | 2,341 | 3 |
| COOPER LIGHTING LLC | May 2026 | 8,245 | 3 |
| Apr 2026 | 9 | 2 | |
| PROGRESS LIGHTING,INC. | May 2026 | 5,095 | 2 |
| LUMINA | May 2026 | 90 | 2 |
| KICHLER LIGHTING LLC | Feb 2026 | 11,285 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ampco Lighting Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPACET SOUTH AMERICA SRL | Oct 2025 | 197 | 0 |
| AMPACITY, LLC | Mar 2026 | 165 | 3 |
| AMPACS CORPORATION | May 2025 | 821 | 0 |
| AMPACS INTERNATIONAL CO., LTD | May 2026 | 697 | 19 |
| AMPAK COMPANY INC | May 2026 | 8,217 | 326 |
| AMPAK LOGISTICS INC | Mar 2026 | 170 | 2 |
| AMPAL INC | May 2026 | 309 | 12 |
| AMPAS AUTO MIRROR | May 2026 | 65 | 27 |
| AMPAS AUTO MIRROR CO.,LTD. | Apr 2026 | 881 | 4 |
| AMPAS INDUSTRIES CO.,LTD. | Aug 2025 | 84 | 0 |
| AMPCO METAL INC. | May 2026 | 465 | 6 |
| AMPCO MINERALS JIANGSU CO.,LTD | Sep 2025 | 305 | 0 |
| AMPCO MINERALS SHANGHAI CO., LTD | Jul 2025 | 115 | 0 |
| AMPCO MINERALS, INC | May 2026 | 507 | 18 |
| AMPCO PRODUCTS LTD | May 2026 | 519 | 17 |
| AMPCO PUMPS COMPANY | May 2026 | 136 | 5 |
| AMPCO TECHNOLOGIES LTD. | Jan 2026 | 1,316 | 0 |
| AMPER TECH INC | May 2026 | 190 | 7 |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 1,238 | 40 |
| AMPERSAND DESIGN PVT LTD | May 2026 | 264 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 | COSU6444073110 | CHSL542373989PVG | 095E | House Bill | CHSL | 9417256 | OOCL WASHINGTON | 2026-03-29 | TAMPA, FLORIDA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 296 KG | House to House | AMPCO LIGHTING LTD | INDUSTRIAL LIGHTING PRODUCTS INC. | LIGHTING PARTS | |
| 2026-03-11 | CMDUSHZ7881557 | HNLTSZ261A0218 | 1TUGW | House Bill | HNLT | 9410753 | CMA CGM CALLISTO | 2026-03-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 977 CTN | 3,750 K | Pier to Pier | AMPCO LIGHTING LIMITED | PHOEBUS CONSTRUCTION SOURCING LLC | PHOEBUS CONSTRUCTION SOURCING LLC | DRIVER HS CODE: .. CTNS PLT LIGHTING FIXTURES HTS CODE:. CTNS PLTS CEILING FAN HTS CODE: CTNS PLTS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOL... |
| 2026-03-02 | HLCUSZX2602AVEH0 | BANQ1071906609 | 607E | House Bill | BANQ | 9302889 | GRETE MAERSK | 2026-02-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,572 CTN | 5,981 K | AMPCO LIGHTING LTD. | ACUITY BRANDS | ACUITY BRANDS | LIGHTING FIXTURES +THIS SHIPMENT CONTAINS NO SWPM+ LIGHTING FIXTURES LIGHTING PARTS . | |
| 2026-02-12 | HLCUSZX2601BJEF5 | BANQ1071883270 | 605E | House Bill | BANQ | 9964510 | MAERSK EUNAPOLIS | 2026-02-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 2,220 CTN | 7,021 K | House to House | AMPCO LIGHTING LTD. | ACUITY BRANDS | ACUITY BRANDS | "LIGHTING PARTS "LIGHTING FIXTURES" "LIGHTING FIXTURES" "LIGHTING PARTS" THIS SHIPMENT CONTAINS NO SWPM" |
| Run Date | 2026-04-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-12 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | HLCUSZX2603BLBQ4 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073081067 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 612E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK ANTARES |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6154 K |
| Weight in KG | 6,154 KG |
| Quantity | 1602 CTN |
| Volume | 62 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU1820816 |
| Commodity Description |
LIGHTING FIXTURES THIS SHIPMENT CONTAINS NO SWPM LIGHTING PARTS LIGHTING FIXTGURES LIGHTING PARTS |
| Shipper Name | AMPCO LIGHTING LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 18 WHITFIELD ROAD CITICORP CENTRE, |
| Address Line 2 | 6 F., |
| Address Line 3 | CAUSEWAY BAY HK |
| Consignee Name | ACUITY BRANDS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1405 E LOCUST ST |
| Address Line 2 | ONTARIO CA 91761-457 US |
| Notify Party Name | ACUITY BRANDS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1405 E LOCUST ST |
| Address Line 2 | ONTARIO CA 91761-457 US |
| Container Number | HAMU1820816 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4450741 |
| Seal Number 1 | HLK4450741 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LIGHTING FIXTURES THIS SHIPMENT CONTAINS NO SWPM LIGHTING PARTS LIGHTING FIXTGURES LIGHTING PARTS |
| Marks and Numbers 1 | LITHONIA LIGHTING P.O. NO. MADE IN CHINA C NO. --DO-- --DO-- --DO-- NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,254 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 430 | 2026-02-04 |
| Newark, New Jersey | 70 | 2025-09-15 |
| New York, New York | 59 | 2022-03-29 |
| Charleston, South Carolina | 37 | 2021-06-16 |
| Tacoma, Washington | 31 | 2023-01-05 |
| Savannah, Georgia | 30 | 2023-11-08 |
| Seattle, Washington | 29 | 2022-01-21 |
| Jacksonville, Florida | 9 | 2025-12-09 |
| Miami, Florida | 9 | 2025-03-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 953 | 2025-11-11 |
| Yantian China (Mainland) | 888 | 2026-05-05 |
| Jawaharlal Nehru India | 23 | 2025-11-14 |
| Nansha China (Mainland) | 14 | 2026-01-12 |
| Zhangjiagang China (Mainland) | 13 | 2020-09-28 |
| Pusan South Korea | 13 | 2018-11-24 |
| Singapore Singapore | 11 | 2025-09-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2026-03-30 |
| Shekou China (Mainland) | 9 | 2022-03-03 |
| Guangzhou China (Mainland) | 8 | 2014-10-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ampco Lighting Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPCO LIGHTING LTD | 6 F CITICORP CENTRE 18 WHITFIELD RO AD CAUSEWAY BAY HONG KONG | 2025-11-14 | 39 |
| AMPCO LIGHTING LTD | 6 F,CITICORP CENTRE 18 WHITFIELD ROAD HONG KONG HK | 2026-03-30 | 11 |
| AMPCO LIGHTING LTD | 2025-09-15 | 2 | |
| AMPCO LIGHTING LTD | 2026-01-26 | 1 | |
| AMPCO LIGHTING LTD | 2023-12-21 | 405 | |
| AMPCO LIGHTING LTD | 2020-06-09 | 347 | |
| AMPCO LIGHTING LTD. | 2015-01-03 | 93 | |
| AMPCO LIGHTING LTD | 2023-09-02 | 87 | |
| AMPCO LIGHTING LTD | 2015-03-18 | 75 | |
| AMPCO LIGHTING LTD. | 2026-02-04 | 61 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Ampco Lighting Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-01-08 | 2 | |
| 2021-01-08 | 2 | |
| 2020-06-04 | 4 | |
| 2018-10-18 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||