There are a total of 173 bills of lading on file for Lunamar Uluslararasi Tasimacilik A.S. between July 28th, 2017 and May 16th, 2026.
Of those 173 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 173 |
|---|---|
| Shipper Records | 173 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 28th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 6 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S..
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Lunamar Uluslararasi Tasimacilik A.S., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Lunamar Uluslararasi Tasimacilik A.S. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NIT LOGISTICS, INC. | May 2026 | 1,025 | 27 |
| SEA AIR SYSTEMS, INC. | May 2026 | 1,162 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lunamar Uluslararasi Tasimacilik A.S.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 623 | 7 |
| LUNA CYCLES LLC | May 2026 | 475 | 16 |
| LUNA IMPORTS LLC | Apr 2026 | 135 | 6 |
| LUNA MANUFACTURING INC | May 2026 | 226 | 5 |
| LUNA P F | May 2026 | 2,946 | 129 |
| LUNA TIRE DISTRIBUTOR LLC | Apr 2026 | 114 | 3 |
| LUNABLU 26 INC. | Apr 2026 | 229 | 6 |
| LUNABOAT TRADING LLC | May 2026 | 630 | 197 |
| LUNADA BAY CORPORATION | Jul 2025 | 246 | 0 |
| LUNADA BAY TILE | May 2026 | 128 | 5 |
| LUNAQ TRADING INC. | May 2026 | 424 | 1 |
| LUNAR DISTRIBUTION | May 2026 | 92 | 4 |
| LUNAR ECHO LABS | May 2026 | 134 | 5 |
| LUNARUX INC | Apr 2026 | 348 | 91 |
| LUNAWOOD LLC | May 2026 | 109 | 22 |
| LUND & PULLARA INC | May 2026 | 4,117 | 93 |
| LUND IMPORT EXPORT SERVICES | Oct 2025 | 206 | 0 |
| LUND INTERNATIONAL INC | May 2026 | 624 | 5 |
| LUND MOTION PRODUCTS | Aug 2025 | 593 | 0 |
| LUND,INC. | May 2026 | 328 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-03 | HLCUIZ1251165263 | 549W | Master Bill | HLCU | 9407158 | SEASPAN EMISSARY | 2026-01-02 | NEWARK, NEW JERSEY | TUTUNCIFTLIK TURKEY | 22 PCS | 55,590 K | House to House | LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S. | NIT LOGISTICS,INC. | NIT LOGISTICS,INC. | CHAIN LINK ( PCS ON PALLETS) | |
| 2025-12-15 | ONEYISTF23288600 | 268W | Master Bill | ONEY | 9484546 | BERNHARD SCHULTE | 2025-12-13 | NEW YORK, NEW YORK | ALIAGA TURKEY | 8 CAS | 18,620 KG | Container Yard | LUNAMAR ULUSLARARASI | NIT LOGISTICS INC. | NIT LOGISTICS INC. | WORKED MONUMENT, BUILDING STONES, MARBLE, TR AVERTINE AND ALABASTER AND CUT-TO-SIZE MARBLE HS CODE : WORKED MONUMENT, BUILDING S... | |
| 2025-07-30 | HLCUIZ1250659270 | 527W | Master Bill | HLCU | 9407146 | ALTAMIRA EXPRESS | 2025-07-29 | NEWARK, NEW JERSEY | TUTUNCIFTLIK TURKEY | 8 PCS | 20,320 K | House to House | LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S. | NIT LOGISTICS,INC. | NIT LOGISTICS,INC. | CHAIN LINK (40 PCS ON 8 PALLETS) | |
| 2025-03-05 | HLCUIZ1241276266 | 2507N | Regular Bill | HLCU | 9108128 | LISBON EXPRESS | 2025-03-01 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CARTAGENA COLOMBIA | 163 PCS | 5,600 K | House to House | LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S. | SEA AIR SYSTEMS,INC. | SEA AIR SYSTEMS,INC. | CHAIR, TABLE, BAR STOOL, BENCH, OUTDOOR UMBRELLA, OUTDOOR CANE DIVIDER XNO 12 KAT 2 KOSUYOLU MAH. MEHMET AKFAN SOK | |
| Run Date | 2026-01-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-03 |
| Trade Update Date | 2026-01-13 |
| Master BOL # | ONEYISTF24261500 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 021W |
| IMO # | 9386495 |
| Vessel Name | CMA CGM LAPIS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ISTANBUL |
| Foreign Port of Lading | AMBARLI TURKEY (48945) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2700 KG |
| Weight in KG | 2,700 KG |
| Quantity | 151 BOX |
| Volume | 28 CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TEMU0945337 |
| Commodity Description |
T-SHIRTS, TANK TOPS OR UNDERSHIRTS, OF COTTON , KNITTED OR CROCHETED AND % COTTON BOYS T SHIRT HS CODE : T-SHIRTS, TANK TOPS OR UNDERSHIRTS, OTHER TEX TILE FIBERS, KNITTED OR CROCHETED AND %POLY ESTER %ELASTAN BOYS POLO NECK TSHIRT HS CODE : SHIRTS FOR MEN OR BOYS, OF MANMADE FIBERS, NO T KNITTED OR CROCHETED AND % POLYESTER %EL ASTAN BOYS SHIRST HS CODE : SWEATERS, PULLOVERS & CARDIGANS, OF COTTON, K NITTED OR CROCHETED AND %POLYAMID % ELAST AN BOYS SHORT HS CODE : NOT KNITTED MEN SUIT,JACKET,SHORTS, OF COTTO N AND %COTTON %POLYESTER BOYS SHORTS HS C ODE : NOT KNITTED MEN SUIT,JACKET,SHORTS, OF SYNTH ETIC FIBRES AND %POLYAMID % ELASTAN BOYS PANTS HS CODE : WOVEN COTTON FABR< %WGHT,<= G/, OTHER FAB RICS AND %COTTON %POLYESTER WOVEN FABRIC HS CODE : BUTTON, PRESS FASTENER, STUDS, OF PLASTICS, NOT COVERED WITH TEXTILE MATERIAL AND PLASTIC BOTTON HS CODE : |
| Shipper Name | LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK |
|---|---|
| Address Line 1 | A. S. |
| Address Line 2 | KOSUYOLU MH. MEHMET AKFAN SK. NO.57 |
| Address Line 3 | K.2 KADIKOY ISTANBUL 34 34718 TR |
| Consignee Name | NIT LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 241 HUDSON ST. HACKENSACK NJ 07601 |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | NIT LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 2 | 241 HUDSON ST. HACKENSACK NJ 07601 |
| Address Line 3 | US |
| Container Number | TEMU0945337 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JGZ16823 |
| Seal Number 1 | JGZ16823 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | T-SHIRTS, TANK TOPS OR UNDERSHIRTS, OF COTTON , KNITTED OR CROCHETED AND % COTTON BOYS T SHIRT HS CODE : |
| Cargo Description 2 | T-SHIRTS, TANK TOPS OR UNDERSHIRTS, OTHER TEX TILE FIBERS, KNITTED OR CROCHETED AND %POLY ESTER %ELASTAN BOYS POLO NECK TSHIRT HS CODE : |
| Cargo Description 3 | SHIRTS FOR MEN OR BOYS, OF MANMADE FIBERS, NO T KNITTED OR CROCHETED AND % POLYESTER %EL ASTAN BOYS SHIRST HS CODE : |
| Cargo Description 4 | SWEATERS, PULLOVERS & CARDIGANS, OF COTTON, K NITTED OR CROCHETED AND %POLYAMID % ELAST AN BOYS SHORT HS CODE : |
| Cargo Description 5 | NOT KNITTED MEN SUIT,JACKET,SHORTS, OF COTTO N AND %COTTON %POLYESTER BOYS SHORTS HS C ODE : |
| Cargo Description 6 | NOT KNITTED MEN SUIT,JACKET,SHORTS, OF SYNTH ETIC FIBRES AND %POLYAMID % ELASTAN BOYS PANTS HS CODE : |
| Cargo Description 7 | WOVEN COTTON FABR< %WGHT,<= G/, OTHER FAB RICS AND %COTTON %POLYESTER WOVEN FABRIC HS CODE : |
| Cargo Description 8 | BUTTON, PRESS FASTENER, STUDS, OF PLASTICS, NOT COVERED WITH TEXTILE MATERIAL AND PLASTIC BOTTON HS CODE : |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 610910 | 00019822 | 0000000991 KG |
| 610990 | 00016235 | 0000000812 KG |
| 620530 | 00004453 | 0000000223 KG |
| 611020 | 00006936 | 0000000347 KG |
| 620342 | 00002358 | 0000000118 KG |
| 620343 | 00000745 | 0000000037 KG |
| 521039 | 00002816 | 0000000141 KG |
| 960621 | 00000634 | 0000000032 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 124 | 2026-02-09 |
| Savannah, Georgia | 34 | 2026-01-14 |
| Houston, Texas | 4 | 2022-11-16 |
| Baltimore, Maryland | 3 | 2017-11-29 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2026-05-18 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2023-02-08 |
| New York, New York | 1 | 2025-12-15 |
| San Juan, Puerto Rico | 1 | 2025-03-05 |
| New Orleans, Louisiana | 1 | 2019-09-27 |
| Los Angeles, California | 1 | 2017-08-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tutunciftlik Turkey | 126 | 2026-02-09 |
| Ambarli Turkey | 12 | 2026-01-14 |
| All Other Turkey Black Sea and Sea of Marmara Port | 11 | 2019-05-09 |
| Algeciras Spain | 7 | 2020-02-10 |
| Valencia Spain | 5 | 2020-06-13 |
| Aliaga Turkey | 3 | 2026-05-18 |
| Barcelona Spain | 2 | 2022-12-09 |
| Piraeus Greece | 2 | 2020-03-16 |
| Gemlik Turkey | 2 | 2019-07-08 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2025-03-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lunamar Uluslararasi Tasimacilik A.S. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S. | SOMUNCUBABA SOKAK NO.12 KAT.2 ATASEHIR - ISTANBUL | 2026-05-18 | 26 |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S. | KOSUYOLU MAH. KADIKOY - ISTANBUL 34718 TR | 2020-06-13 | 87 |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK | 2020-06-13 | 33 | |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK | 2018-11-26 | 9 | |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A. | 2019-08-06 | 4 | |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK AS | 2018-10-20 | 4 | |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK | 2019-04-29 | 2 | |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A. | 2019-04-27 | 2 | |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A. | 2019-05-04 | 2 | |
| LUNAMAR ULUSLARARASI | 2025-12-15 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Lunamar Uluslararasi Tasimacilik A.S.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-12-09 | 18 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||