There are a total of 226 bills of lading on file for Luna Manufacturing Inc between November 4th, 2019 and May 18th, 2026.
Of those 226 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 226 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 278 |
| Notify Party Records | 41 |
| First Shipment on File | Nov 4th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUNA MANUFACTURING INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Luna Manufacturing Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Luna Manufacturing Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COL CONTAINERS SAS | Feb 2023 | 167 | 33 |
| ADB INTERNATIONAL S.A.C. | Feb 2026 | 398 | 21 |
| INVERSIONES GENYAS 2008, C.A. | May 2026 | 253 | 16 |
| AGRONEGOCIOS PAPRIK S.A.C. | Nov 2023 | 29 | 16 |
| SIERRA NEVADA TRADING SAS | Jul 2025 | 370 | 11 |
| HARD TRADE SAS | Jun 2025 | 22 | 11 |
| INDUSTRIAS CARBONKING CA | Mar 2025 | 13 | 7 |
| AGROEXPORTADORA SOL DE OLMOS SAC | May 2026 | 1,441 | 7 |
| ARBAYAZA EXPORT SAC | Jan 2025 | 81 | 6 |
| Jun 2022 | 9 | 4 | |
| GRECIA NUEVO FUTURO SAC | May 2026 | 125 | 4 |
| BOBBY MATTA TRADING COMPANY, S.R.L. | May 2026 | 195 | 4 |
| Mar 2026 | 3 | 3 | |
| PERUVIAN CAPSICUM EXPORTERS SAC | Jun 2025 | 58 | 2 |
| Feb 2024 | 4 | 2 | |
| MENTOR AGRO PRODUCTOS S.A.C. | Jan 2026 | 677 | 2 |
| CORPORACION DEL MAR, C.A. | Apr 2026 | 148 | 2 |
| CARBONERIA LA GRAN ISLENA | May 2026 | 553 | 1 |
| Mar 2026 | 5 | 1 | |
| C.I SANTEX FOODS S.A.S | May 2026 | 15 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Luna Manufacturing Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMORA STRATEGIC GROUP INC | May 2026 | 108 | 103 |
| LUMORA TRADING INC | May 2026 | 198 | 107 |
| LUMOS SKYING COMPANY INC | May 2026 | 219 | 36 |
| LUMSDEN FLEXX FLOW | Apr 2025 | 193 | 0 |
| LUMSON SPA | May 2026 | 970 | 16 |
| LUMSON USA CORP | May 2026 | 723 | 10 |
| LUMYANARYX INC | Apr 2026 | 126 | 25 |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 623 | 7 |
| LUNA CYCLES LLC | May 2026 | 475 | 16 |
| LUNA IMPORTS LLC | Apr 2026 | 135 | 6 |
| LUNA P F | May 2026 | 2,946 | 129 |
| LUNA TIRE DISTRIBUTOR LLC | Apr 2026 | 114 | 3 |
| LUNABLU 26 INC. | Apr 2026 | 229 | 6 |
| LUNABOAT TRADING LLC | May 2026 | 630 | 197 |
| LUNADA BAY CORPORATION | Jul 2025 | 246 | 0 |
| LUNADA BAY TILE | May 2026 | 128 | 5 |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S. | May 2026 | 173 | 1 |
| LUNAQ TRADING INC. | May 2026 | 424 | 1 |
| LUNAR DISTRIBUTION | May 2026 | 92 | 4 |
| LUNAR ECHO LABS | May 2026 | 134 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-21 | ZIMUPLO0013759 | 73S | Regular Bill | ZIMU | 9227027 | SUNNY PHOENIX | 2026-03-20 | MIAMI, FLORIDA | KINGSTON JAMAICA | 1,056 SAK | 50,388 LB | Pier to Pier | INVERSIONES GENYAS | LUNA MANUFACTURING INC | LUNA MANUFACTURING INC | CHARCOAL IMO CLASS: . UN NUMBER: | |
| 2026-03-18 | KOSLMITPEV03954 | 6009 | Regular Bill | KOSL | 9437127 | WARNOW BELUGA | 2026-03-17 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 1,100 PCS | 50,706 LB | Pier to Pier | JORGE ANTONIO GRAU DE LEON | LUNA MANUFACTURING, INC. | PRIORITY CUSTOMS BROKER, INC. | VEGETABLE CHARCOAL, EXCLUSIVELY FOR EXPORT | |
| 2025-12-16 | MAEU261813891 | 550N | Regular Bill | MAEU | 9301809 | SEASPAN SAIGON | 2025-12-15 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 2,218 SAK | 88,701 LB | Container Yard | INVERSIONES GENYAS | LUNA MANUFACTURING INC | LUNA MANUFACTURING INC | CHARCOAL IMO CLASS . UN NUMBER | |
| 2025-11-25 | MAEU260677316 | 547N | Regular Bill | MAEU | 9301809 | SEASPAN SAIGON | 2025-11-24 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | PUERTO MANZANILLO PANAMA | 2,108 SAK | 84,303 LB | Container Yard | INVERSIONES GENYAS | LUNA MANUFACTURING INC | LUNA MANUFACTURING INC | CHARCOAL IMO CLASS . UN NUMBER | |
| Run Date | 2026-04-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-03 |
| Trade Update Date | 2026-03-17 |
| Master BOL # | ZIMUPLO0013760 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ZIMU |
| Voyage # | 347S |
| IMO # | 9395953 |
| Vessel Name | ZIM BALTIMORE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | PUERTO CABELLO |
| Foreign Port of Lading | KINGSTON JAMAICA (24128) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 50108 LB |
| Weight in KG | 22,729 KG |
| Quantity | 1049 SAK |
| Volume | 2825 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU6690644 |
| Commodity Description |
CHARCOAL IMO CLASS: . UN NUMBER: |
| Shipper Name | INVERSIONES GENYAS 2008 |
|---|---|
| Address Line 1 | CALLE ERNESTO GONZALEZ |
| Address Line 2 | LOCAL NRO 260-75-04 SECTOR BELLA |
| Address Line 3 | VISTA ARAGUA |
| Address Line 4 | VENEZUELA |
| Consignee Name | LUNA MANUFACTURING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5240 AVALON RD WINTER GARDEN FL. |
| Address Line 2 | 34787 |
| Address Line 3 | FLORIDA |
| Address Line 4 | U.S.A. |
| Notify Party Name | LUNA MANUFACTURING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5240 AVALON RD WINTER GARDEN FL. |
| Address Line 2 | 34787 |
| Address Line 3 | FLORIDA |
| Address Line 4 | U.S.A. |
| Container Number | ZCSU6690644 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 102489 |
| Seal Number 1 | 102489 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CHARCOAL IMO CLASS: . UN NUMBER: |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO NUMBERS |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | 1361 | 4.2 | U | +584243099599 CARLOS LOI | 000 | CARBON SPONTANEOUS COMBUSTION |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Port Everglades, Florida | 115 | 2026-03-18 |
| Houston, Texas | 54 | 2023-12-06 |
| Miami, Florida | 21 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2025-04-03 |
| Oakland, California | 8 | 2023-09-21 |
| New York, New York | 5 | 2022-04-08 |
| Los Angeles, California | 4 | 2023-08-11 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2023-05-19 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2022-03-18 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2021-09-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Barranquilla Colombia | 66 | 2025-09-17 |
| Callao Peru | 53 | 2023-01-20 |
| Cartagena Colombia | 38 | 2026-05-20 |
| Puerto Manzanillo Panama | 20 | 2026-03-18 |
| Kingston Jamaica | 8 | 2026-04-18 |
| Cristobal Panama | 7 | 2024-09-20 |
| Manzanillo Mexico | 7 | 2023-08-11 |
| Puerto Cabello Venezuela | 6 | 2025-04-08 |
| Rio Haina Dominican Republic | 6 | 2022-07-13 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 5 | 2024-11-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Luna Manufacturing Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUNA MANUFACTURING INC | 5240 AVALON RD WINTER GARDEN FL 34787 USA | 2025-09-17 | 13 |
| LUNA MANUFACTURING INC | 5240 AVALON RD WINTER GARDEN WINTER GARDEN FL 34787 US | 2025-12-16 | 7 |
| LUNA MANUFACTURING INC | 2025-06-28 | 3 | |
| LUNA MANUFACTURING INC | 2026-04-04 | 2 | |
| LUNA MANUFACTURING INC | 2026-05-20 | 2 | |
| LUNA MANUFACTURING, INC. | 2023-01-27 | 69 | |
| LUNA MANUFACTURING INC | 2023-09-21 | 53 | |
| LUNA MANUFACTURING, INC. | 2025-07-14 | 22 | |
| LUNA MANUFACTURING INC | 2024-11-06 | 7 | |
| LUNA MANUFACTURING INC | 2022-04-08 | 5 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Luna Manufacturing Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-16 | 56 | |
| 2024-08-13 | 84 |
Below are the top 3 email addresses on file for Luna Manufacturing Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-16 | 57 | |
| 2022-04-25 | 3 | |
| 2020-11-26 | 3 |