There are a total of 128 bills of lading on file for Lunada Bay Tile between March 7th, 2015 and May 15th, 2026.
Of those 128 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 128 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 92 |
| Notify Party Records | 48 |
| First Shipment on File | Mar 7th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 40 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for LUNADA BAY TILE.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Lunada Bay Tile, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Lunada Bay Tile in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| H&G THEYAN | May 2026 | 266 | 55 |
| SICHUAN BAOXING COUNTY YULONG STONE | Apr 2026 | 482 | 12 |
| DOREMAIL SA | May 2026 | 11 | 2 |
| CHENGDU JIAHONG ART GLASS CO.,LTD | Nov 2025 | 700 | 2 |
| XIAMEN TSIANFAN INDUSTRIAL & TRADIN | Apr 2026 | 324 | 1 |
| XIAMEN HUMJOY IMPORT&EXPORT CO,LTD | Oct 2025 | 68 | 1 |
| Jul 2023 | 1 | 1 | |
| May 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Lunada Bay Tile.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| LUMYANARYX INC | Apr 2026 | 126 | 25 |
| LUN-YUAN ENTERPRISE CO., LTD | May 2026 | 623 | 7 |
| LUNA CYCLES LLC | May 2026 | 475 | 16 |
| LUNA IMPORTS LLC | Apr 2026 | 135 | 6 |
| LUNA MANUFACTURING INC | May 2026 | 226 | 5 |
| LUNA P F | May 2026 | 2,946 | 129 |
| LUNA TIRE DISTRIBUTOR LLC | Apr 2026 | 114 | 3 |
| LUNABLU 26 INC. | Apr 2026 | 229 | 6 |
| LUNABOAT TRADING LLC | May 2026 | 630 | 197 |
| LUNADA BAY CORPORATION | Jul 2025 | 246 | 0 |
| LUNAMAR ULUSLARARASI TASIMACILIK A.S. | May 2026 | 173 | 1 |
| LUNAQ TRADING INC. | May 2026 | 424 | 1 |
| LUNAR DISTRIBUTION | May 2026 | 92 | 4 |
| LUNAR ECHO LABS | May 2026 | 134 | 5 |
| LUNARUX INC | Apr 2026 | 348 | 91 |
| LUNAWOOD LLC | May 2026 | 109 | 22 |
| LUND IMPORT EXPORT SERVICES | Oct 2025 | 206 | 0 |
| LUND INTERNATIONAL INC | May 2026 | 624 | 5 |
| LUND MOTION PRODUCTS | Aug 2025 | 593 | 0 |
| LUND,INC. | May 2026 | 328 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | COSU6446840660 | SDZHSE26030120 | 057E | House Bill | SDZH | 9622605 | OOCL BERLIN | 2026-04-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 18 PKG | 13,750 K | House to House | SICHUAN BAOXING COUNTY YULONG STONE | LUNADA BAY TILE CORP | MARBLE PRODUCTS | |
| 2026-03-12 | MEDUCA378446 | AWFDCASLOS67725 | MC605 | House Bill | AWFD | 9727613 | CAPE KORTIA | 2026-03-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | CASABLANCA MOROCCO | 33 CTN | 20,910 KG | House to House | H&G THEYAN | LUNADA BAYTILE | SSOIT TC CONTENANT COLIS : ZELLIGES H.S CODE : DALLES COMPOSITE H.S CODE: NULL NULL NULL | |
| 2026-02-16 | MEDUCA373389 | AWFDCASLOS66825 | MC601 | House Bill | AWFD | 9727625 | CAPE SOUNIO | 2026-02-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | CASABLANCA MOROCCO | 18 CTN | 23,880 KG | Container Yard | H&G THEYAN | LUNADA BAYTILE | SSOIT TC ' CONTENANT COLIS: ZELLIGES H.S CODE: DALLES COMPOSITE H.S CODE: NULL NULL NULL | |
| 2026-02-16 | MEDUCA367902 | AWFDCASLOS66425 | MC601 | House Bill | AWFD | 9727625 | CAPE SOUNIO | 2026-02-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | CASABLANCA MOROCCO | 22 CTN | 15,190 KG | House to House | H&G THEYAN | LUNADA BAYTILE | SOIT TC ' CONTENANT COLIS : ZELLIGES H.S CODE: DALLES COMPOSITE H.S CODE: DALLES EN PC H.S CODE: FREIGHT COLLECT . DRAFT BL. | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | MEDUCA381242 |
|---|---|
| House BOL # | AWFDCASLOS68425 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AWFD |
| Voyage # | MC611 |
| IMO # | 9978951 |
| Vessel Name | MSC HORTENSE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | CASABLANCA |
| Foreign Port of Lading | CASABLANCA MOROCCO (71401) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 30840 KG |
| Weight in KG | 30,840 KG |
| Quantity | 43 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MEDU5734062 MSNU3836329 |
| Commodity Description |
' CONTENANT COLIS : SOIT COLIS ZELLIGES H.S CODE: DALLES COMP OSITE H.S CODE: SOIT COLIS ' CONTENANT COLIS : SOIT COLIS ZELLIGES H.S CODE: DALLES COMP OSITE H.S CODE: SOIT COLIS |
| Shipper Name | H&G THEYAN |
|---|---|
| Address Line 1 | MOUJAMMA SOUALAH SIDI YOUSSEF BENAH |
| Address Line 2 | MED,SEFROU,MA |
| Consignee Name | LUNADA BAYTILE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1661 240TH ST CA 90710 |
| Address Line 2 | HARBOR,HARBOR, 90710,US |
| Container Number | MEDU5734062 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU30948749 |
| Seal Number 1 | EU30948749 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ' CONTENANT COLIS : SOIT COLIS ZELLIGES H.S CODE: DALLES COMP OSITE H.S CODE: SOIT COLIS |
| Marks and Numbers 1 | PO#26655,26664,26596,26654 |
| Container Number | MSNU3836329 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU29186699 |
| Seal Number 1 | EU29186699 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ' CONTENANT COLIS : SOIT COLIS ZELLIGES H.S CODE: DALLES COMP OSITE H.S CODE: SOIT COLIS |
| Marks and Numbers 1 | PO#26655,26664,26596,26654 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 67 | 2026-03-12 |
| Long Beach, California | 58 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2023-12-05 |
| Houston, Texas | 1 | 2022-12-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Casablanca Morocco | 35 | 2026-05-16 |
| Nagoya Japan | 33 | 2020-06-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 22 | 2026-04-09 |
| Cartagena Colombia | 12 | 2024-01-31 |
| Yantian China (Mainland) | 9 | 2020-12-31 |
| Gioia Tauro Italy | 4 | 2023-12-25 |
| Valencia Spain | 3 | 2022-10-12 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2025-07-31 |
| Barcelona Spain | 2 | 2023-07-11 |
| Balboa Panama | 1 | 2024-02-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Lunada Bay Tile that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| LUNADA BAYTILE | 1661 240TH ST CA 90710 HARBOR,HARBOR, 90710,US | 2026-05-16 | 35 |
| LUNADA BAY TILE | 1661 WEST 240TH ST. HARBOUR CITY, CA 90710 | 2019-06-20 | 18 |
| LUNADA BAYTILE | 2024-01-31 | 13 | |
| LUNADA BAY TILE | 2020-06-17 | 13 | |
| LUNADA BAY TILE | 2023-10-02 | 9 | |
| LUNADA BAY TILE CORP | 2025-11-25 | 7 | |
| LUNADA BAY TILE | 2017-11-22 | 6 | |
| LUNADA BAYTILE | 2023-05-31 | 5 | |
| LUNADA BAY TILE | 2017-02-09 | 4 | |
| LUNADA BAY TILE CORP | 2026-04-09 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Lunada Bay Tile.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-10 | 1 | |
| 2020-06-17 | 15 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||