There are a total of 2,983 bills of lading on file for Mac Logistic Services Inc between April 19th, 2016 and May 20th, 2026.
Of those 2,983 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 49 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,983 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 620 |
| Notify Party Records | 2,995 |
| First Shipment on File | Apr 19th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 49 |
| Records in the Past Year | 242 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAC LOGISTIC SERVICES INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Mac Logistic Services Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Mac Logistic Services Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GERDAU SUMMIT A OS FUNDIDOS E FORJADOS SA | Jun 2025 | 1,696 | 687 |
| MAC CARGO DO BRASIL LTDA | Apr 2025 | 1,615 | 223 |
| GERDAU SUMMIT ACOS FUNDIDOS E | Jun 2025 | 385 | 212 |
| GERDAU S.A. | May 2026 | 2,105 | 201 |
| STEEL DYNAMICS INC | May 2026 | 1,689 | 168 |
| GERDAU ACOS FORJADOS SA | Sep 2025 | 386 | 154 |
| BIG RIVER STEEL LLC | May 2026 | 1,702 | 108 |
| CLEVELAND CLIFFS | May 2026 | 242 | 104 |
| AM NS CALVERT LLC | May 2026 | 1,882 | 88 |
| EXPLORATORY VENTURES LLC | May 2026 | 446 | 83 |
| NORTH STAR BLUESCOPE STEEL LLC | May 2026 | 588 | 76 |
| STEEL DYNAMICS COLUMBUS LLC | May 2026 | 949 | 64 |
| NUCOR STEEL GALLATIN | Dec 2024 | 139 | 54 |
| NUCOR STEEL DECATUR LLC | Apr 2026 | 249 | 53 |
| CLEVELAND-CLIFFS DEARBORN WORKS | Mar 2026 | 47 | 40 |
| PLUSTRADING SERVICES AND SOLUTIONS | Feb 2026 | 288 | 39 |
| CLEVELAND-CLIFFS INDIANA HARBOR | Oct 2025 | 45 | 30 |
| NUCOR STEEL BERKELEY | Oct 2025 | 148 | 25 |
| NORTH AMERICAN STAINLESS | May 2026 | 2,230 | 25 |
| CALIFORNIA STEEL INDUSTRIES INC | May 2026 | 620 | 25 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Mac Logistic Services Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MAC CHAIN COMPANY LIMITED. | May 2026 | 743 | 2 |
| MAC CONTAINER LINE | May 2026 | 1,372 | 24 |
| MAC CUSTOMS BROKERAGE INC | May 2026 | 146 | 4 |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | May 2026 | 548 | 4 |
| MAC GLOBAL | May 2026 | 1,429 | 105 |
| MAC IMPEX | Sep 2025 | 444 | 0 |
| MAC INDUSTRIES (SHANGHAI) CO LTD | Dec 2024 | 394 | 0 |
| MAC INTERNATIONAL | Apr 2026 | 275 | 1 |
| MAC ITH. VE IHR. SAN. TIC. LTD. STI. | Sep 2023 | 133 | 0 |
| MAC LOGISTIC GROUP LTDA | Feb 2026 | 282 | 1 |
| MAC LOGISTICS | Sep 2025 | 236 | 0 |
| MAC METAL SALES, INC. | May 2026 | 528 | 18 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- ATLANTA | Oct 2025 | 514 | 0 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- JACKSONVILL | May 2026 | 219 | 5 |
| MAC PAPERS - EU DIRECT- MIAMI | Dec 2025 | 388 | 0 |
| MAC PAPERS AND PACKAGING, LLC | May 2026 | 179 | 6 |
| MAC-NELS AGENCIES PTE LTD | Jun 2022 | 1,072 | 0 |
| MAC-NELS CONTAINER LINES PVT LTD | Apr 2026 | 181 | 20 |
| MAC-NELS LINE (S) PTE LTD | May 2026 | 850 | 39 |
| MAC-NELS SHIPPING (THAILAND) LTD. | Apr 2026 | 1,063 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | HLCUSS52604RCSM0 | 2610N | Regular Bill | HLCU | 9332872 | LE HAVRE EXPRESS | 2026-05-19 | HOUSTON, TEXAS | SANTOS BRAZIL | 2 PCS | 10,098 K | House to House | GERDAU S.A. | BIG RIVER STEEL LLC | MAC LOGISTIC SERVICES INC | STEEL 01 CONTAINER 20 DRY CONTAINING 02 WOODEN PALLETS WITH 02 PIECES FORGED STEEL ROLL CSM XXX | |
| 2026-05-14 | HLCUSS52604RCJY8 | 2609N | Regular Bill | HLCU | 9229829 | DALIAN EXPRESS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | SANTOS BRAZIL | 2 PCS | 13,944 K | House to House | GERDAU S.A. | BIG RIVER STEEL LLC | MAC LOGISTIC SERVICES INC | CENTRIFUGALLY CAST IRON 01 CONTAINER 20 DRY CONTAINING 02 WOODEN PALLETS WITH 02 PIECES CENTRIFUGALLY CAST IRON ROLL XXX | |
| 2026-05-14 | HLCUSS5260319360 | 2609N | Regular Bill | HLCU | 9229829 | DALIAN EXPRESS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | SANTOS BRAZIL | 4 PCS | 48,456 K | House to House | GERDAU S.A. | EXPLORATORY VENTURES LLC | MAC LOGISTIC SERVICES INC | STEEL ROLL 04 WOODEN PALLETS WITH 04 PIECES CENTRIFUGALLY CAST HIGH SPEED STEEL ROLL COMMERCIAL INVOICE XXXXXXXXXX | |
| 2026-05-14 | HLCUSS5260446560 | 2609N | Regular Bill | HLCU | 9229829 | DALIAN EXPRESS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | SANTOS BRAZIL | 4 PCS | 48,456 K | House to House | GERDAU S.A. | EXPLORATORY VENTURES LLC | MAC LOGISTIC SERVICES INC | STEEL ROLL 04 WOODEN PALLETS WITH 04 PIECES CENTRIFUGALLY CAST HIGH SPEED STEEL ROLL COMMERCIAL INVOICE XXXXXXXXXX | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUSS52604RCSX1 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 2610N |
| IMO # | 9332872 |
| Vessel Name | LE HAVRE EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SANTOS, BR |
| Foreign Port of Lading | SANTOS BRAZIL (35177) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14485 K |
| Weight in KG | 14,485 KG |
| Quantity | 2 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU4108575 |
| Commodity Description |
CAST IRON ROLL 01 CONTAINER 20 DRY CONTAINING 02 WOODEN PALLETS WITH 02 PIECES CENTRIFUGALLY CAST IRON ROLL XXX |
| Shipper Name | GERDAU S.A. |
|---|---|
| Address Line 1 | CNPJ 33.611.500/0184-09 |
| Address Line 2 | AV. ENG. LUIZ DUMONT VILLARES SN |
| Address Line 3 | BAIRRO RES. COML. CIDADE VISTA |
| Address Line 4 | ALEGRE 12442-260 - PINDAMONHANGABA |
| Consignee Name | STEEL DYNAMICS COLUMBUS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | AIRPORT ROAD , 1945 |
| Address Line 2 | COLUMBUS - USA |
| Notify Party Name | MAC LOGISTIC SERVICES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8340 N.W 30TH TERRACE DORAL,FL, |
| Address Line 2 | 33122 |
| Address Line 3 | PHONE 305 4365141 |
| Address Line 4 | MIA.OPERATION1MACLOGISTIC.COM |
| Container Number | HLBU4108575 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK2975382 |
| Seal Number 1 | HLK2975382 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CAST IRON ROLL 01 CONTAINER 20 DRY CONTAINING 02 WOODEN PALLETS WITH 02 PIECES CENTRIFUGALLY CAST IRON ROLL XXX |
| Additional Cargo 1 | COMMERCIAL INVOICE XXXXXXXXXX XXX NCM 8455.30.10 XXX RUC 6BR33611500200000000 00000B240104E26 XXX |
| Additional Cargo 2 | TOTAL NET WEIGHT 14.132,000 KG XXX FREIGHT PREPAID WOODEN PACKAGE NOT APPLICABLE |
| Marks and Numbers 1 | GERDAU . . . . . . . |
| Marks and Numbers 2 | . . . . . . . . |
| Marks and Numbers 3 | . . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Philadelphia, Pennsylvania | 1,532 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 920 | 2026-05-20 |
| Charleston, South Carolina | 321 | 2026-02-17 |
| Baltimore, Maryland | 85 | 2026-05-21 |
| Galveston, Texas | 41 | 2025-05-28 |
| Newark, New Jersey | 32 | 2026-02-21 |
| Port Everglades, Florida | 19 | 2025-03-31 |
| Freeport, Texas | 12 | 2022-06-27 |
| Savannah, Georgia | 7 | 2025-05-24 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2021-02-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Santos Brazil | 2,703 | 2026-05-20 |
| Cartagena Colombia | 140 | 2025-12-31 |
| Puerto Manzanillo Panama | 43 | 2026-05-21 |
| Cristobal Panama | 15 | 2024-02-13 |
| Tampico Mexico | 13 | 2025-04-05 |
| Niteroi Brazil | 12 | 2026-03-07 |
| Salvador Brazil | 7 | 2023-02-25 |
| Navegantes Brazil | 6 | 2024-08-19 |
| Veracruz Mexico | 6 | 2024-06-22 |
| Paranagua Brazil | 6 | 2023-09-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Mac Logistic Services Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 8340 N.W 30TH TERRACE DORAL,FL, 33122 MIA.OPERATION1MACLOGISTIC.COM | 2026-05-20 | 1,195 |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 8340 N.W 30TH TERRACE DORAL,FL, 33122 | 2025-06-04 | 299 |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 2026-05-21 | 40 | |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 2025-07-25 | 11 | |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 2025-07-25 | 11 | |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 2026-02-21 | 4 | |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 2026-02-21 | 4 | |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 2026-03-07 | 2 | |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 2025-09-12 | 2 | |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | 2025-09-12 | 2 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Mac Logistic Services Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 358 | |
| 2026-05-20 | 1,881 | |
| 2025-09-10 | 1 | |
| 2025-06-04 | 261 | |
| 2025-04-29 | 66 | |
| 2024-12-21 | 1 | |
| 2023-11-21 | 1 | |
| 2023-09-02 | 1 | |
| 2019-01-22 | 1 | |
| 2017-09-15 | 1 |
Below are the top 8 email addresses on file for Mac Logistic Services Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-07 | 2 | |
| 2026-02-18 | 139 | |
| 2025-03-31 | 18 | |
| 2023-02-22 | 2 | |
| 2018-08-15 | 2 | |
| 2018-07-09 | 1 | |
| 2017-09-15 | 1 | |
| 2017-08-01 | 1 |