There are a total of 548 bills of lading on file for Mac G.F Lanka Private Limited between February 2nd, 2020 and May 14th, 2026.
Of those 548 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 548 |
|---|---|
| Shipper Records | 549 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Feb 2nd, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 48 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Mac G.F Lanka Private Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Mac G.F Lanka Private Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RALPH LAUREN CORP | May 2026 | 62,761 | 180 |
| GEODIS USA, INC. | May 2026 | 2,190,966 | 115 |
| 7 SEAS LOGISTICS | May 2026 | 3,375 | 73 |
| GEODIS FF CANADA LTD. | May 2026 | 6,067 | 60 |
| NEW DIREX INC | May 2026 | 12,638 | 32 |
| SMART APPAREL (U.S.), INC. | Jun 2024 | 1,966 | 3 |
| GEODIS CHILE, SOLUCIONES INTEGRALES | May 2026 | 231 | 3 |
| GEODIS | May 2026 | 178,260 | 2 |
| AIT WORLDWIDE LOGISTICS INC | May 2026 | 92,596 | 2 |
| SENIKMA HOLDINGS (PVT) LTD | Mar 2026 | 277 | 1 |
| POLO RALPH LAUREN, L.P. | Mar 2026 | 1,021 | 1 |
| INTERNATIONAL LOGISTICS INC | May 2026 | 51,908 | 1 |
| INN FOODS INC. | May 2026 | 1,301 | 1 |
| Apr 2022 | 2 | 1 | |
| CRANE WORLDWIDE LOGISTICS LLC | May 2026 | 138,802 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Mac G.F Lanka Private Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| MABUCHI MOTOR (JIANGSU) CO.,LTD | May 2025 | 449 | 0 |
| MABUCHI MOTOR VIETNAM LTD | May 2026 | 3,002 | 43 |
| MAC | May 2026 | 6,594 | 3 |
| MAC ALLISTER MACHINERY CO INC | Nov 2025 | 156 | 0 |
| MAC ARTHUR BEVERAGES | May 2026 | 685 | 16 |
| MAC CARGO DO BRASIL LTDA | Apr 2025 | 1,615 | 0 |
| MAC CARPET | May 2026 | 8,709 | 57 |
| MAC CHAIN COMPANY LIMITED. | May 2026 | 743 | 2 |
| MAC CONTAINER LINE | May 2026 | 1,372 | 24 |
| MAC CUSTOMS BROKERAGE INC | May 2026 | 146 | 4 |
| MAC GLOBAL | May 2026 | 1,429 | 105 |
| MAC IMPEX | Sep 2025 | 444 | 0 |
| MAC INDUSTRIES (SHANGHAI) CO LTD | Dec 2024 | 394 | 0 |
| MAC INTERNATIONAL | Apr 2026 | 275 | 1 |
| MAC ITH. VE IHR. SAN. TIC. LTD. STI. | Sep 2023 | 133 | 0 |
| MAC LOGISTIC GROUP LTDA | Feb 2026 | 282 | 1 |
| MAC LOGISTIC SERVICES INC | May 2026 | 2,983 | 49 |
| MAC LOGISTICS | Sep 2025 | 236 | 0 |
| MAC METAL SALES, INC. | May 2026 | 528 | 18 |
| MAC-NELS AGENCIES PTE LTD | Jun 2022 | 1,072 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 | MEDUKL772176 | 608A | Master Bill | MEDU | 9305685 | HYUNDAI SINGAPORE | 2026-04-14 | HOUSTON, TEXAS | COLOMBO SRI LANKA | 17 PKG | 18,377 K | House to House | MAC G F LANKA PRIVATE LIMITED | CRANE WORLDWIDE LOGISTICS LLC | CRANE WORLDWIDE LOGISTICS LLC | .-/. TIRE, SOLID AND WHEELASSEMBLE NET WEIGHT: ,. SCAC CODE :- MCPV HBL NUMBERS - CGLS | |
| 2026-02-24 | CMDUCBO0311447 | 1TUHJ | Master Bill | CMDU | 9410727 | CMA CGM ANDROMEDA | 2026-02-23 | NORFOLK, VIRGINIA | COLOMBO SRI LANKA | 313 CTN | 6,220 KG | Container Yard | MAC GF LANKA PRIVATE LIMITED | RALPH LAUREN CORPORATION | GEODIS USA LLC | FREIGHT COLLECT LADIES COTTON VISCOSE POLYESTER ELASTANE WOVEN PANT LADIES COTTON WOVEN SHIRT LADIES COTTON VISCOSE POLYAMIDE EL... | |
| 2026-02-23 | MEDUKL729044 | 601A | Master Bill | MEDU | 9085546 | KLEVEN | 2026-02-21 | SAVANNAH, GEORGIA | COLOMBO SRI LANKA | 292 CTN | 3,433 K | House to House | MAC G F LANKA PRIVATE LIMITED | RALPH LAUREN CORPORATION | GEODIS USA LLC | LADIES % COTTON % VISCOSE WOVEN PANT LADI ES % COTTON % ELASTANE WOVEN PANT LADIES % COTTON % ELASTANE WOVEN PANT LADIES % LYOCE... | |
| 2026-02-11 | CMDUCBO0311438 | 0XRA0 | Master Bill | CMDU | 9461477 | CYPRESS | 2026-02-09 | NEW YORK, NEW YORK | COLOMBO SRI LANKA | 18 CRT | 15,597 KG | Pier to Pier | MAC G .F. LANKA PRIVATE LIMITED | 7 SEAS LOGISTICS | 7 SEAS LOGISTICS | FREIGHT PREPAID ALUMINUM STRUCTURES AND PARTS OF STRUCTURES, OTHERS XHC CONTAINER PCS PACKED IN IRON CRATE NET WEIGHT :. KG GROS... | |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | CMDUCBO0313997 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0INM6 |
| IMO # | 9635640 |
| Vessel Name | CMA CGM RIMBAUD |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | COLOMBO |
| Foreign Port of Lading | COLOMBO SRI LANKA (54201) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2908 KG |
| Weight in KG | 2,908 KG |
| Quantity | 65 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TRHU2246034 |
| Commodity Description |
FREIGHT COLLECT LADIES COTTON ELASTANE WOVEN PANT HS CODE: . SCAC CODE- MCPV HBL NUMBERS- CGLS / CGLS RALPH LAUREN SEAL NUMBER-C |
| Shipper Name | MAC GF LANKA PRIVATE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | AS AGENT FOR CARGO CONTAINER LINES |
| Address Line 2 | THE WAVERTREE |
| Address Line 3 | 141/9, VAUXHALL STREET |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | COLOMBO 02 |
| Consignee Name | RALPH LAUREN CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 METRO BLVD |
| Address Line 2 | NUTLEY 07071 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Notify Party Name | GEODIS USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 390 FRANKLIN AVENUE |
| Address Line 2 | FRANKLIN SQUARE, NY 11010 |
| Container Number | TRHU2246034 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M0665550 |
| Seal Number 1 | M0665550 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FREIGHT COLLECT LADIES COTTON ELASTANE WOVEN PANT HS CODE: . SCAC CODE- MCPV HBL NUMBERS- CGLS / CGLS RALPH LAUREN SEAL NUMBER-C |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 141 | 2026-05-16 |
| Newark, New Jersey | 115 | 2026-01-24 |
| Savannah, Georgia | 99 | 2026-02-23 |
| Los Angeles, California | 61 | 2025-07-10 |
| Tacoma, Washington | 57 | 2025-07-21 |
| Long Beach, California | 22 | 2025-04-01 |
| Charleston, South Carolina | 15 | 2025-08-19 |
| Seattle, Washington | 10 | 2024-11-13 |
| Houston, Texas | 9 | 2026-04-15 |
| Oakland, California | 9 | 2025-06-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 321 | 2026-05-16 |
| Singapore Singapore | 57 | 2025-04-01 |
| Kajang Malaysia | 23 | 2024-09-02 |
| Sines Portugal | 21 | 2022-04-22 |
| Yantian China (Mainland) | 20 | 2025-03-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 18 | 2025-07-10 |
| Mundra India | 16 | 2025-02-14 |
| Valencia Spain | 12 | 2025-07-07 |
| Pusan South Korea | 9 | 2025-07-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 9 | 2025-06-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Mac G.F Lanka Private Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | 141 9, VAUXHALL STREET, COLOMBO - 02, SRI LANKA. | 2025-07-21 | 63 |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | "THE WAVERTREE" 141 9, VAUXHALL STREET COLOMBO 02 SRI LANKA | 2025-10-20 | 39 |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | 2025-05-30 | 4 | |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | 2025-06-18 | 1 | |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | 2024-04-18 | 125 | |
| MAC GF LANKA PRIVATE LIMITED | 2022-05-06 | 35 | |
| MAC GF LANKA PRIVATE LIMITED | 2023-10-30 | 24 | |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | 2025-03-10 | 22 | |
| MAC G.F LANKA PRIVATE LIMITED | 2023-05-15 | 18 | |
| MAC GF LANKA PRIVATE LIMITED | 2026-02-24 | 16 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Mac G.F Lanka Private Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-19 | 1 | |
| 2022-12-12 | 2 | |
| 2022-10-26 | 10 | |
| 2020-03-21 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Mac G.F Lanka Private Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-24 | 1 | |
| 2025-09-13 | 1 |